Archeolodzy znaleźli niecodzienny artefakt. "Pod ziemią jest tego więcej"

12

Cesarstwo Rzymskie zaskakuje do dzisiaj. W Hiszpanii archeologom udało się znaleźć ciekawy artefakt z tamtego okresu. Starożytne łaźnie zaskoczyły odkrywców… metalową kratę. Znalezisko jest w stanie bardzo dobrym. Co jeszcze udało się odkryć podczas poszukiwań?

Archeolodzy znaleźli niecodzienny artefakt. "Pod ziemią jest tego więcej"
Żelazna krata odnaleziona w mieście Merida. (Licencjodawca)

Kratę znaleziono w mieście urokliwej miejscowości Merida, którą na mapie znaleźć można w środkowo-zachodniej części popularnego półwyspu Iberyjskiego. Kolonia, na terenie której dokonano odkrycia, wpisana jest na listę UNESCO. Wcześniej znaleziono tam również ślady amfiteatru, a także cyrku. Gratką dla archeologów okazało się również odnalezienie systemu kanalizacji.

Merida, miasto założone ponad 2 tysiące lat temu, to miejsce w którym badacze dokonali również odkrycia starożytnych łaźni. W tak zwanym apodyterium (przebieralnia – przyp. red.) odnaleziono kratę wykonaną z żelaza.

- Jest w praktycznie nienaruszonym stanie – emocjonują się archeolodzy, którzy odnaleźli przedmiot, czytamy w Interii.

To jednak nie koniec odkrywczych podbojów naukowców. Tereny Meridy bowiem to ziemie bardzo płodne w odkrycia.

- Pod ziemią wciąż znajduje się wiele zabytków, które czekają na odkrycie – śmiało stwierdza konsorcjum.

Merida jest popularną, starożytną kolonią założoną w 25 r p.n.e. przez zapisanego w historii cesarza Oktawiana Augusta. Nie jest to zwykłe miasto. Pełniło ono rolę ośrodka administracyjnego, przemysłowego, a także handlowego. Merida była stolicą Luzytanii znajdującej się na zachód od Cesarstwa Rzymskiego.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że krata ta znajdowała się ówcześnie w oknie. Według wstępnie przeprowadzonych badań, artefakt może mieć nawet 2 tysiące lat! Podobny przedmiot został odnaleziony w latach 60. w Casa del Anfiteatro, gdzie znaleziono także mozaikę ze sceną zbierania winogron.

Interia.pl informuje, że odnalezioną kratę z żelaza czeka teraz proces odczyszczania, a następnie wystawienie w muzeum. Odkrycia takie pozwalają na odtworzenie biegu historii, co może mieć znaczący wpływ na postrzeganie przeszłego świata przez teraźniejsze, a także przyszłe pokolenia.

Autor: WRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić