o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Australia zmieniła słowa hymnu. Mieli ważny powód

5
Podziel się

Z hymnu narodowego Australii usunięto słowa o kraju "młodym i wolnym". Ma to na celu okazanie szacunku rdzennym mieszkańcom kraju. Australijscy aborygeni są jedną z najstarszych zachowanych cywilizacji na świecie.

Australia zmieniła słowa hymnu. Mieli ważny powód
Premier Australii Scott Morrison ogłosił zmianę hymnu 1 stycznia (PAP, EPA, Lukas Coch)
bEqZHLrF

Premier Australii Scott Morrison ogłosił zmianę hymnu w piątek, 1 stycznia. Nowa wersja narodowej pieśni mówi, że mieszkańcy Australii są "zjednoczeni i wolni". Zdaniem premiera, ta zmiana ma lepiej oddawać specyfikę kraju.

Żyjemy w ponadczasowej krainie starożytnych ludów i łączymy historie ponad 300 grup etnicznych i językowych. Nasz hymn powinien to odzwierciedlać. Myślę, że zmiany, które dzisiaj wchodzą w życie, osiągają zamierzony cel – stwierdził na konferencji prasowej w Canberze Scott Morrison.
bEqZHLrH

Australia zmienia hymn. Nie będzie już "młodym" krajem

Australijscy politycy od dłuższego czasu próbują porozumieć się z rdzennymi mieszkańcami kraju. Aborygeni przybyli na kontynent około 50 tys. lat przed brytyjskimi kolonistami. 26 stycznia Australijczycy obchodzą święto narodowe na pamiątkę wpłynięcia do portu w Sydney 1788 roku pierwszych brytyjskich statków. Niektórzy Aborygeni nazywają Dzień Australii "Dniem Inwazji".

Pomysł zmiany sformułowania zawartego w australijskim hymnie pojawił się w 2020 roku. Premier Nowej Południowej Walii stwierdziła, że określanie Australii mianem "młodego" kraju obraża rdzennych mieszkańców wyspy. Miało także "ignorować kulturę" Aborygenów.

bEqZHLrN

Premier jeszcze nie zaśpiewał publicznie nowego hymnu

Propozycja zmian została przyjęta z zadowoleniem przez ministra ds. rdzennych Australijczyków Kena Wyatta. Pozytywnie odniosła się do niej także przywódczyni prawicowej partii Jeden Naród Pauline Hanson. Premier Morrison został zapytany o to, czy chciałby jako pierwszy zaśpiewać nową wersję hymnu.

Myślę, że publiczne śpiewanie przez premierów to to samo, co publiczne ćwiczenia fizyczne – lepiej jednak robić to na osobności – ocenił.
bEqZHLrO

Obejrzyj także: „Starszy brat” z Australii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqZHLsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Mick
6 miesięcy temu
Przylatuje anglik do Melbourne, odprawa celna i celnik w śród wielu pytań zadaje: - Czy był pan karany? Anglik - Nie wiedziałem że jeszcze jest to wymagane by dostać się do Australii.
Polka
7 miesięcy temu
Polskojęzyczni politycy ze wszystkich band politycznych powinni śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła, mimo że my żyjemy".
baza
7 miesięcy temu
australia to kraj który powstał na bazie ludobójstwa aborygenów dokonanego przez brytyjski imperializm
bEqZHLsj
Adam s
7 miesięcy temu
No rzeczywiście milowy krok do pojednania. Może by tak wybrali Aborygena na premiera jak tak bardzo ich szanują? Biała szarańcza tylko bredzić gładkie słówka potrafi a i tak swoje robi
Aborygen
7 miesięcy temu
Brytyjski kolonista. Ciekawe co słychać u niemieckiego kolonisty Adolfa Hitlera?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić