Bajeczny widok na Podkarpaciu. Internauci zachwyceni nagraniem leśnika

51

Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackim) opublikowali nagranie, na którym widać drzewo wyglądające jak z bajki. Okazuje się, że to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach. Nieliczni wiedzą, jak wiele właściwości zdrowotnych ma ten rodzaj drzewa.

Bajeczny widok na Podkarpaciu. Internauci zachwyceni nagraniem leśnika
Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackim) opublikowali nagranie, na którym widać drzewo wyglądające jak z bajki. (Facebook)

"Jest taki buk na przedwojennym pastwisku rosnący" - czytamy pod nagraniem zamieszczonym przez leśników z Nadleśnictwa Baligród. Drzewo to ma niezwykły wygląd, a internauci porównują je do drzewa z bajki.

"Niesamowity jak z bajki", "Wygląda tajemniczo, rzeczywiście jak z bajki", "Piękny, majestatyczny, mógłby nam wiele opowiedzieć", "Wspaniałe i tajemnicze drzewo" - zachwycają się internauci w komentarzach.

Buk pospolity jest cenionym drzewem klimatu umiarkowanego. W Polsce stanowi ok. 5 proc. powierzchni leśnej. Buki osiągają wiek ok. 300 lat. W parkach sadzi się przeważnie odmianę ozdobną o czerwonych liściach.

Buk to jedno z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w polskich lasach. Wiele osób uwielbia odwiedzać las bukowy jesienią, ponieważ jest on wtedy zachwycająco kolorowy ze względu na przebarwiające się liście. Na wiosnę natomiast, zaraz po rozwinięciu, jajowate liście buka są z wierzchu żywo zielone, a od spodu nieco jaśniejsze - informują leśnicy Lasów Państowych.

Buk ma właściwości zdrowotne

Buk to roślina ceniona również za swoje właściwości zdrowotne. Ma działanie wykrztuśne, moczopędne, przeciwzapalne i odkażające, wspiera też pracę układu trawiennego. Stymuluje wzrost włosów i wzmacnia mieszki włosowe.

Pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, a przeciwutleniacze zawarte w korze mogą neutralizować wolne rodniki, które powodują m.in. mutacje komórek, w tym raka. Dodatkowo oczyszczająca funkcja kory wspomaga usuwanie z organizmu pasożytów. W wyniku suchej destylacji gałęzi otrzymuje się smołę drzewną, która nanoszona na rany wzmacnia ochronę przed infekcjami i drobnoustrojami. Może być nakładana na skórę w celu zmniejszenia widoczności blizn. Wywar z bukowych liści można stosować jako łagodny środek przeciwbólowy.

Buk ma najsilniejszy pozytywny wpływ na psychikę spośród wszystkich drzew – poprawia nastrój i łagodzi stres.

Ta majestatyczna roślina jest odporna na mróz, nie znosi suszy, wymaga stabilnego, niskiego poziomu wody, żyznych gleb i stanowisk słonecznych lub półcienistych. Osiąga średnio wysokość 30 metrów, choć zdarzają się okazy dochodzące nawet do 40 metrów. Średnica korony, szczególnie u okazów rosnących swobodnie, może liczyć nawet 20 metrów. Pień jest gładki o srebrzystoszarym odcieniu. Bukowe liście rozwijają się wiosną dość późno, zaś na jesieni często nie opadają, lecz pozostają suche na gałęziach aż do kolejnej wiosny.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Zakaz alkoholu dla niezaszczepionych? Prof. Horban: To mogłoby przynieść pewien efekt
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić