Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|
aktualizacja

Białorusini wyprawili Emilowi Czeczce pogrzeb z honorami. Nie zawiadomili ambasady

Podziel się:

W czwartek 5 maja na polskim cmentarzu wojennym w Dołhinowie na Białorusi pochowany został dezerter Emil Czeczko. Białorusini zorganizowali mu pogrzeb z honorami. Ambasada RP w Mińsku przekazała, że nie została poinformowana o planowanej uroczystości.

Białorusini wyprawili Emilowi Czeczce pogrzeb z honorami. Nie zawiadomili ambasady
Dezerter Emil Czeczko został pochowany na Białorusi z honorami (Twitter, Biełsat)

Byłego żołnierza Wojska Polskiego znaleziono 17 marca powieszonego w wynajmowanym mieszkaniu. Zwłoki Emila Czeczki miał odkryć Dzmitryj Bialakow, dyrektor związanego z białoruską władzą centrum Systemowa Obrona Praw Człowieka. Organizacja zajmowała się kwestiami traktowania migrantów przez polskie służby, a zmarły był jej współpracownikiem.

Zwłoki dezertera przez półtora miesiąca znajdowały się w kostnicy. 5 marca pochowano go na polskim cmentarzu wojennym w Dołhinowie. Grób znalazł się tuż przy mogiłach polskich żołnierzy poległych w starciu z bolszewikami w 1919 roku. Emil Czeczko został pochowany z honorami godnymi bohatera, pod polską flagą narodową.

Białorusini pochowali Emila Czeczkę na polskim cmentarzu wojskowym

Pogrzeb zorganizowało centrum, w którym pracował przed śmiercią były polski żołnierz. Dzmitryj Bialakow stwierdził, że ambasada polska odmówiła współpracy przy pogrzebie. Nie odbierać mieli także krewni Emila Czeczki.

Nie udało się nawiązać kontaktu z matką, jej los jest teraz nieznany. Będziemy badać sprawę. Nasze stanowisko jest takie, jak wcześniej: uważamy, że to było zabójstwo. Należy czekać na wyniki dochodzenia Komitetu Śledczego – powiedział dyrektor centrum w rozmowie z niezależnym portalem zerkalo.io.

Okazuje się jednak, że tłumaczenia organizacji nie pokrywają się z oficjalnym stanowiskiem polskiej ambasady w Mińsku. Polscy dyplomaci poinformowali Biełsat, że nie wiedziano o przygotowywanej uroczystości.

Nie otrzymaliśmy informacji o planowanym pogrzebie naszego zmarłego obywatela Emila Czeczko – przekazał sekretariat misji dyplomatycznej.

Miał poważne kłopoty z prawem. Polski żołnierz uciekł na Białoruś

Emil Czeczko służył w 11. Mazurskim Pułku Artylerii w Węgorzewie. W grudniu 2021 roku porzucił służbę w Wojsku Polskim i uciekł na Białoruś. Był tam wykorzystywany do szerzenia antypolskiej propagandy. Opowiadał białoruskim mediom, że był zmuszany do zabijania migrantów i wolontariuszy.

Dezerter miał wcześniej poważne kłopoty z prawem. 25-latek miał znęcać się nad matką. Został także zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Obejrzyj także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić