"Botaniczny dinozaur". Zdjęcie z lasu na Mazowszu robi furorę

29

Czy wiedzieliście, że podczas spaceru po lesie można natknąć się na roślinę o wiele starszą od dinozaurów? Leśnicy z Radomia podzielili się fascynującą ciekawostką na temat "botanicznego dinozaura". Będziecie zaskoczeni!

"Botaniczny dinozaur". Zdjęcie z lasu na Mazowszu robi furorę
Rośliny, które są starsze od dinozaurów (Facebook)

Leśne bogactwo nigdy chyba nie przestanie nas zaskakiwać. Lasy, choć zdają się wszystkim dobrze znane, skrywają tajemnice, o których wiele osób może nie zdawać sobie sprawy. Na szczęście specjaliści w tej dziedzinie - leśnicy - pozwalają nam lepiej zrozumieć ten pasjonujący świat.

"Botaniczne dinozaury"

Niedawno leśnicy z Radomia podzielili się z internautami intrygującą ciekawostką. Nie wszyscy mają świadomość, że chodząc po leśnych ścieżkach, możemy mijać prawdziwe "botaniczne dinozaury" - skrzypy.

Dlaczego "dinozaury"? Dlatego, że skrzyp rósł na naszej planecie jeszcze na długo przed pojawieniem na niej tych prehistorycznych stworzeń. Pierwsze rośliny z rodziny skrzypowatych występowały na Ziemi około... 400 milionów lat temu.

Wtedy roślina ta wyglądała zgoła inaczej niż dziś. "Przodkowie" skrzypu polnego byli zasadniczo drzewami, które osiągały wysokość nawet do 40 m. Wraz z olbrzymimi paprociami tworzyły pierwsze lasy na półkuli północnej. Obecnie występujące w Polsce skrzypy dorastają maksymalnie do 2 m.

"Długowieczność" skrzypom zapewnił przede wszystkim ich specyficzny sposób rozmnażania się. Rośliny te rozmnażają się bowiem bezpłciowo, poprzez sporofity. Nie wydają kwiatów ani owoców, co uchroniło je przed wymarciem.

W tej chwili w lasach i na łąkach możemy spotkać głównie skrzyp zimowy, który, jak zauważają leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, przypomina wyrośnięty szczypior. To jeden z dziesięciu rodzimych gatunków skrzypów w Polsce i jako jedyny jest zimozielony.

Skrzypy ze względu na swoje wyjątkowe właściwości znajdują szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kosmetologii. Zawierają łatwo przyswajalny krzem, który działa wzmacniająco na włosy, paznokcie i skórę. Wykorzystywane są także w ogrodnictwie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić