aktualizacja 

Charakterystyczny dźwięk. Niezbity dowód, że są w pobliżu

23

Takie spotkania w lesie zdarzają się coraz częściej. Bobry są wiosną bardzo aktywne, pracują z zapałem w swoich żeremiach i doświadczony obserwator szybko wyłapie je w środowisku naturalnym. Tak jak leśnicy z Lądka Zdroju, którzy pochwalili się nagraniem z gryzoniem. "Można usłyszeć plusk i łamanie gałęzi" - piszą.

Charakterystyczny dźwięk. Niezbity dowód, że są w pobliżu
Przyłapany na gorącym uczynku. "Można usłyszeć plusk i łamanie gałęzi" (Facebook)

Czy wiedzieliście, że bóbr to największy gryzoń zamieszkujący Europę? I że ten sympatyczny ssak w Polsce czuje się jak u siebie w domu?

Wszak w naszym kraju można spotkać je w lasach, nad rzekami i nawet w miastach, a pierwsze wzmianki o bobrach sięgają X wieku? Wówczas były chronione i cenione.

Leśnicy z Lądka Zdrój nagrali jednego osobnika w trakcie codziennych czynności. Bóbr sprawnie pływa, poszukuje gałęzi, a potem wychodzi na brzeg, gdzie buszuje w najlepsze. Monice Białowąs z dolnośląskich Lasów Państwowych udało się spotkać oko w oko z gryzoniem i efekty tego spotkania widzimy na wideo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomysł na mały dom za 250 tys. zł. Projekt dopracowany w najdrobniejszych szczegółach

Tak samo jak to, że bobry to naprawdę fantastyczne zwierzęta. Bóbr jest roślinożercą, który zjada prawie wszystkie rośliny wodne i przybrzeżne.

Oczyszcza koryta rzek, pracuje też sporo na brzegach. Potrafi budować swoje słynne tamy i wpływać na gospodarkę wodną na danym terenie. Są do tego doskonałymi nurkami.

Na terytorium bobrów można usłyszeć plusk i łamanie gałęzi - cieszą się leśnicy.

Wiosną bobry są bardzo aktywne. Z lubością obgryzają gałązki z kory i łyka, zbierają zapasy albo wygrzewają się na słońcu.

By zaraz zanurzyć się w wodzie i penetrować swoje królestwo. I tak dzień po dniu, pracują do końca jesieni, szykując się na nadchodzącą zimę.

Jak informują Lasy Państwowe, liczebność bobrów w naszym kraju to około 100 200 osobników. Obecnie w Polsce jest wiele zakątków, w których bytują bobry europejskie, bo to ten gatunek spotkamy w naszym kraju. Najwięcej, 10 procent populacji, mieszka na Podlasiu. Występują jednak w całym kraju, również w dużych miastach.

Przed II wojną światową populacja tych zwierząt przekraczała 400 tysięcy osobników. W ostatnich latach stopniowo rośnie, choć w 2016 roku w Polsce zezwolono na okresowy odstrzał tych zwierząt. Bóbr europejski w naszym kraju podlega ochronie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić