o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

Chiny mają już tego dość. Przełom. Koniec z dotychczasowym limitem dzieci

18
Podziel się

Chiny, które jeszcze niedawno walczyły z przeludnieniem, dziś mają zgoła inny problem. Dzieci rodzi się coraz mniej, starszych przybywa, a młodzi nie chcą zakładać rodzin, bo ich na to nie stać. W poniedziałek poinformowano o zezwoleniu małżeństwom na posiadanie trójki dzieci.

Chiny mają już tego dość. Przełom. Koniec z dotychczasowym limitem dzieci
W Chinach rodzi się coraz mniej dzieci. Władze zdecydowały się zwiększyć limit dzieci, które może mieć małżeństwo (Getty Images)
bErjVemZ

W zeszłym roku Chiny odnotowały 12 milionów urodzeń. To gwałtowny spadek względem 2019 roku, kiedy było ich 14,65 mln. To też najniższa statystyka od 1961 roku. Dane pokazały, że obywatele w wieku 65 lat i starsi stanowili 13,5 proc. populacji w 2020 r. W 2010 roku odsetek ten wynosił 8,87. Chiny stają się więc społeczeństwem starzejącym, podobnie jak Japonia czy Włochy.

Nie potrzeba opublikowanych danych spisowych, aby stwierdzić, że Chiny stoją w obliczu ogromnego spadku urodzeń - powiedział Huang Wenzheng, ekspert ds. Demografii z Centrum Chin i Globalizacji.
bErjVenb

Gwałtowne pogorszenie się sytuacji demograficznej zwiększyło presję na Pekin. W 2016 roku Chiny zmieniły swoją politykę jednego dziecka obowiązującą od lat 70. i zaczęły zachęcać pary do posiadania dwójki dzieci. Jednak obecny tryb życia i jego koszty nie pozwalają młodym na powiększanie rodzin nawet o jednego potomka.

Widząc, jak zła jest sytuacja, władze Chin w końcu zdecydowały się pójść o krok dalej. W poniedziałek ogłoszono, że małżeństwa mogą mieć od tej pory nawet trójkę dzieci.

bErjVenh
Biorąc pod uwagę trend rozwoju populacji w ostatnich latach, wzrost liczby ludności będzie nadal spowalniać w przyszłości - powiedział Ning Jizhe, szef Narodowego Biura Statystycznego.

4 lata temu postawiono za cel podwyższenie do 2020 roku współczynnika dzietności do 1,8 dziecka na kobietę. Najnowsze dane przekazane przez agencję Reutea pokazują jednak, że współczynnik ten w ubiegłym roku wyniósł jedynie 1,3.

Chiny mierzą się więc z poważnym problemem demograficznym. Odsetek ludzi starszych wzrasta, a dzieci wcale nie przybywa. Status społeczeństwa starzejącego się będzie stanowić duży test dla Chin - jak dużą zdolność ma ten kraj do opieki nad starszymi obywatelami, których będzie tylko więcej, a ludzi pracujących coraz mniej?

Zobacz także: Chińczycy wykryli dziwne promieniowanie. Ma niezwykłą moc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErjVenC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
ja wam mówię
2 miesiące temu
Dadzą 500 + i zaraz małe kitajce się pojawią jak króliki.
gosc
2 miesiące temu
nie piszczcie o chinanach patrzcie na polske ja niebdzie komu pracowc
Adikszczecin
2 miesiące temu
Chinskiej polityki nie lubię i ich kolonizacji Europy i innych części świata np. USA ale jedno jest prawdą. Gdyby ktoś z poza Ziemii przyleciał to zachwyciłby się poziomem rozmnażania i tempem budowania nowych domów do zasiedlenia. Europa upadła bo nie mogła się ponad podziały podnieść, przez co liczba prawdziwych Europejczyków potomków Greckich bogow i białej rasy maleje.
bErjVenD
olo
2 miesiące temu
Jak będą dobrze płacić to Polacy pojadą do Chin zbierać szparagi .
Niuch
2 miesiące temu
Przecież kicajow jak psów, jak tak dalej będą się rozmnażać zacznie zrzec jeden drugiego.
Tieeee
2 miesiące temu
Zaraz wprowadzą obowiązkową eutanazję jak w Euroburdelu, gdzie sądy klepią coraz częściej obowiązek uśmiercania starych i chorych obywateli i problem się rozwiąże.
Jan
2 miesiące temu
Trzeba ich zmusić do rodzenia. Rząd chiński powinien zająć aborcji.
Jan
2 miesiące temu
Trzeba ich zmusić do rodzenia. Rząd chiński powinien zająć aborcji.
Jan
2 miesiące temu
Trzeba ich zmusić do rodzenia. Rząd chiński powinien zająć aborcji.
Goldengecko
2 miesiące temu
Chiny nie mają z tym problemu starsi pójdą do Utylizacji
Gekra
2 miesiące temu
U nas to ile fabryka dala byle na wodke bylo z 500+
Reksio
2 miesiące temu
To tylko znaczy ze wiecej jest osob rozgarnietych co wiedza jak olanowac rodzine.
Mnb
2 miesiące temu
Skoro nie stac,a państwo chce obywateli ,rodzic i oddawać państwu na wychowanie ciekawe jak by zareagowali
bErjVenv
Olo
2 miesiące temu
Polaków tez nie stać . A będzie coraz gorzej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić