Chiny mają już tego dość. Przełom. Koniec z dotychczasowym limitem dzieci

28

Chiny, które jeszcze niedawno walczyły z przeludnieniem, dziś mają zgoła inny problem. Dzieci rodzi się coraz mniej, starszych przybywa, a młodzi nie chcą zakładać rodzin, bo ich na to nie stać. W poniedziałek poinformowano o zezwoleniu małżeństwom na posiadanie trójki dzieci.

Chiny mają już tego dość. Przełom. Koniec z dotychczasowym limitem dzieci
W Chinach rodzi się coraz mniej dzieci. Władze zdecydowały się zwiększyć limit dzieci, które może mieć małżeństwo (Getty Images)

W zeszłym roku Chiny odnotowały 12 milionów urodzeń. To gwałtowny spadek względem 2019 roku, kiedy było ich 14,65 mln. To też najniższa statystyka od 1961 roku. Dane pokazały, że obywatele w wieku 65 lat i starsi stanowili 13,5 proc. populacji w 2020 r. W 2010 roku odsetek ten wynosił 8,87. Chiny stają się więc społeczeństwem starzejącym, podobnie jak Japonia czy Włochy.

Nie potrzeba opublikowanych danych spisowych, aby stwierdzić, że Chiny stoją w obliczu ogromnego spadku urodzeń - powiedział Huang Wenzheng, ekspert ds. Demografii z Centrum Chin i Globalizacji.

Gwałtowne pogorszenie się sytuacji demograficznej zwiększyło presję na Pekin. W 2016 roku Chiny zmieniły swoją politykę jednego dziecka obowiązującą od lat 70. i zaczęły zachęcać pary do posiadania dwójki dzieci. Jednak obecny tryb życia i jego koszty nie pozwalają młodym na powiększanie rodzin nawet o jednego potomka.

Widząc, jak zła jest sytuacja, władze Chin w końcu zdecydowały się pójść o krok dalej. W poniedziałek ogłoszono, że małżeństwa mogą mieć od tej pory nawet trójkę dzieci.

Biorąc pod uwagę trend rozwoju populacji w ostatnich latach, wzrost liczby ludności będzie nadal spowalniać w przyszłości - powiedział Ning Jizhe, szef Narodowego Biura Statystycznego.

4 lata temu postawiono za cel podwyższenie do 2020 roku współczynnika dzietności do 1,8 dziecka na kobietę. Najnowsze dane przekazane przez agencję Reutea pokazują jednak, że współczynnik ten w ubiegłym roku wyniósł jedynie 1,3.

Chiny mierzą się więc z poważnym problemem demograficznym. Odsetek ludzi starszych wzrasta, a dzieci wcale nie przybywa. Status społeczeństwa starzejącego się będzie stanowić duży test dla Chin - jak dużą zdolność ma ten kraj do opieki nad starszymi obywatelami, których będzie tylko więcej, a ludzi pracujących coraz mniej?

Zobacz także: Chińczycy wykryli dziwne promieniowanie. Ma niezwykłą moc
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić