Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Ćwiczenia wojskowe przy granicy Korei Północnej. Wykorzystano myśliwce i okręty

24

Rząd Korei Północnej skrytykował ostatnie decyzje władz Korei Południowej. Przedmiotem sporu są ćwiczenia wojskowe, które zorganizowały siły militarne drugiego z krajów. Opublikowano oficjalne oświadczenie, w którym padły słowa o "lekkomyślności" i "prowokacji".

Korea Północna oskarża Koreę Południową o prowokację wojskową
Korea Północna oskarża Koreę Południową o prowokację wojskową (Getty Images)

Oświadczenie wygłosili przedstawiciele Ministerstwa Sił Zbrojnych Ludu. Zarzucili w nim południowym sąsiadom, że przeprowadzili ćwiczenia wojskowe na dzielącej oba kraje zachodniej granicy morskiej. W trakcie szkoleń miały zostać wykorzystane m.in. myśliwce i okręty wojenne.

Korea Północna uważa, że południowi sąsiedzi dążą do konfrontacji. Uznali przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych za próbę prowokacji, która nie powinna mieć miejsca i wymaga stanowczej reakcji ze strony rządu Kim Dzong Una.

Taki lekkomyślny ruch [...] po stronie południowej jest szczytem konfrontacji wojskowej. To poważna prowokacja, [...] a ta sytuacja wymaga od nas koniecznej reakcji – cytuje treść oświadczenia Ministerstwa Sił Zbrojnych Ludu "ABC News".

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Korei Północnej. Kim Dzong Un boi się epidemii

Korea Południowa odpowiada na zarzuty Korei Północnej

Przedstawiciele Korei Południowej zaprzeczają, aby ćwiczenia wojskowe miały miejsce wzdłuż granicy zachodniej. Ministerstwo Obrony Narodowej Korei Południowej potwierdza, że szkolenia się odbyły, jednak przeprowadzono je około 300 kilometrów od wspomnianej granicy.

Gdyby zarzuty były prawdziwe, Korea Południowa dopuściłaby się naruszenia umowy między państwami. Obowiązuje ona od 2018 roku, jednak jak podaje anonimowy informator "ABC News", mimo pozornego pokoju południowokoreańska armia pozostaje w stałej gotowości na wypadek ataku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić