Niecodzienne nagranie z Polski. Leśniczy czuł, że coś go obserwuje

217

Niecodziennym spotkaniem może pochwalić się jeden z leśniczych w Leśnictwie Łowiska (woj zachodniopomorskie). Idąc przez las, pan Wojtek miał dziwne uczucie, że ktoś go obserwuje. I nie mylił się, kiedy spojrzał na pobliską ambonę, zauważył... rysia. To rzadki widok w polskich lasach.

Niecodzienne nagranie z Polski. Leśniczy czuł, że coś go obserwuje
W Nadleśnictwie Tuczno leśniczy miał nietypowe spotkanie z rysiem, który obserwował go z ambony. (Facebook)

Ryś to jeden z dwóch dzikich kotów w polskich lasach. Drugim jest żbik, który również co jakiś czas pozwala się obserwować. W Nadleśnictwie Tuczno leśniczy miał nietypowe spotkanie z rysiem, który obserwował go z ambony (obiekt w kształcie wieżyczki, służący do polowań na czatach na zwierzynę wychodzącą z lasu na pola lub łąki).

Idziesz przez las...masz dziwne wrażenie, że ktoś Cię obserwuje...robi się jakoś dziwnie i nieswojo...spoglądasz na pobliską ambonę, a tam...RYŚ. Takie niecodzienne spotkanie miał właśnie nasz kolega Wojtek, pracujący na co dzień w Leśnictwie Łowiska - czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Tuczno Lasy Państwowe.

Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą. Preferują lasy z dużą ilością powalonych drzew lub drzew z dużymi dziuplami, a także takie, gdzie znajdują się załomy skalne.

Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km2, jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Rysie polują przede wszystkim na sarny, rzadziej na łanie i cielaki jelenia. Ich ofiarami często są większe ptaki gniazdujące na ziemi (jarząbki i cietrzewie), a także ssaki, takie jak zające, drobne drapieżniki czy gryzonie. Rysie potrafią magazynować pokarm. Resztki, których nie zjedzą zakopują w ziemi, chowają pod gałęziami lub ukrywają w załomach skalnych. Zdarza się, że wciągają swą zdobycz na drzewo, by inne drapieżniki nie splądrowały ich zapasów.

Zobacz także: Ukrył się w beczce. Nie taki sprytny przestępca z gminy Małomice
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić