Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Niecodzienne nagranie z Polski. Leśniczy czuł, że coś go obserwuje

127
Podziel się:

Niecodziennym spotkaniem może pochwalić się jeden z leśniczych w Leśnictwie Łowiska (woj zachodniopomorskie). Idąc przez las, pan Wojtek miał dziwne uczucie, że ktoś go obserwuje. I nie mylił się, kiedy spojrzał na pobliską ambonę, zauważył... rysia. To rzadki widok w polskich lasach.

Niecodzienne nagranie z Polski. Leśniczy czuł, że coś go obserwuje
W Nadleśnictwie Tuczno leśniczy miał nietypowe spotkanie z rysiem, który obserwował go z ambony. (Facebook)

Ryś to jeden z dwóch dzikich kotów w polskich lasach. Drugim jest żbik, który również co jakiś czas pozwala się obserwować. W Nadleśnictwie Tuczno leśniczy miał nietypowe spotkanie z rysiem, który obserwował go z ambony (obiekt w kształcie wieżyczki, służący do polowań na czatach na zwierzynę wychodzącą z lasu na pola lub łąki).

Idziesz przez las...masz dziwne wrażenie, że ktoś Cię obserwuje...robi się jakoś dziwnie i nieswojo...spoglądasz na pobliską ambonę, a tam...RYŚ. Takie niecodzienne spotkanie miał właśnie nasz kolega Wojtek, pracujący na co dzień w Leśnictwie Łowiska - czytamy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Tuczno Lasy Państwowe.

Rysie to zwierzęta, które w ciągu dnia odpoczywają w kryjówkach i polują nocą. Preferują lasy z dużą ilością powalonych drzew lub drzew z dużymi dziuplami, a także takie, gdzie znajdują się załomy skalne.

Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km2, jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.

Rysie polują przede wszystkim na sarny, rzadziej na łanie i cielaki jelenia. Ich ofiarami często są większe ptaki gniazdujące na ziemi (jarząbki i cietrzewie), a także ssaki, takie jak zające, drobne drapieżniki czy gryzonie. Rysie potrafią magazynować pokarm. Resztki, których nie zjedzą zakopują w ziemi, chowają pod gałęziami lub ukrywają w załomach skalnych. Zdarza się, że wciągają swą zdobycz na drzewo, by inne drapieżniki nie splądrowały ich zapasów.

Zobacz także: Ukrył się w beczce. Nie taki sprytny przestępca z gminy Małomice
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(127)
aw15
11 miesięcy temu
A ja na ambonie ksędza widziałem ale go nie nagrałem
Freddy
rok temu
Mówią myśliwi, że jeśli zobaczyłeś w lesie rysia, to ryś widział Cię już 1000 razy 🙂
Ala
rok temu
No cudna ta kicia.. Naprawdę przyroda jest cudowna!
Martyn
rok temu
Dobrze że na ambonie nie było człowieka z bronią. Bo broń i człowiek oznacza tylko jedno- śmierć innego stworzenia. A rys nikomu nie zrobił krzywdy.
Bezzebie
rok temu
Początek jak w amerykańskich filmach,skojarzyłem tamtejszych łowców, myślę mamy w polskich lasach" wielką stopę" a tu lipa!
Bezzebie
rok temu
Leśnik ściemnia,że go obserwował, szedł wymienić zwierzątku baterię w rozruszniku ten pokornie czekał na ambonie.
el-ka
rok temu
Tyle lat chodzę do lasu i nigdy nie spotkałem rysia,nawet dzika. Ale dziki wychodza przeważnie wieczorem. A niewielu chodzi o tej porze do lasu. Może na wschodzie to się zdarza,że można spotkać rysia. Późna jesienìa i zimą zwierzęta wychodzę do miasta w poszukiwaniu jedzenia. Bo człowiek zabrał ich terytoria.A leśnicy zamiast sypać karmę dają koperty Rydzykowi. .
IRA
rok temu
Piękne stworzenie. I tak rzadkie dzisiaj w lasach. Wszystkie dzikie zwierzęta są potrzebne, żeby utrzymać ekosystem w normie. Szkoda, że większość ludzi jest tak pustych i nie rozumie podstawowych praw rządzących przyrodą, a co za tym idzie, również naszym być albo nie być. Wspaniały widok naprawdę.
Anaoli
rok temu
Kotek!!!!
To byl
rok temu
Rys
To byl
rok temu
Rys
To byl
rok temu
Rys
To byl
rok temu
Rys
Rowernik
rok temu
Człowiek może być spokojny tylko wtedy, gdy z ambony patrzy na niego dobry kaznodzieja, a nie ryś, wtedy droga do zbawienia jest pewna. Polecam na YouTube znakomite nauki czy np. nagrania ze spotkań z młodymi ks.Piotra Pawlukiewicza, najlepszego mówcy ewangelizujacego w Polsce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić