Anna Jankowska| 

Dlaczego Polacy wybrali Andrzeja Dudę? To mogło przesądzić o wyniku [BADANIE]

672

Czym kierowali się Polacy, głosując na Dudę lub Trzaskowskiego? Których wyborców popchnęła do urn niechęć do jednego z kandydatów? I w ilu polskich domach przed II turą wybuchały kłótnie o politykę? Na te i kilka innych pytań Polacy odpowiedzieli w badaniu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Dlaczego Polacy wybrali Andrzeja Dudę? To mogło przesądzić o wyniku [BADANIE]
Polacy o wyborach prezydenckich. To mogło przesądzić o wyniku (PAP, Łukasz Gągulski)

Niechęć do Andrzeja Dudy zmobilizowała elektorat Rafała Trzaskowskiego. Aż 57 proc. wyborców kandydata KO głosowało na niego głównie po to, żeby nie dopuścić do drugiej kadencji obecnie urzędującego prezydenta. Tylko 27 proc. wyborców Trzaskowskiego wskazało program kandydata jako główny czynnik wyboru.

Andrzej Duda pozostanie prezydentem RP. Jak głosowali jego wyborcy?

Wygląda na to, że ci Polacy, którzy zdecydowali się głosować na obecnie urzędującego prezydenta, znacznie częściej robili to ze względu na jego program niż z niechęci do kontrkandydata. W przypadku elektoratu Andrzeja Dudy widać więc odwrotną proporcję, od tej wyraźnie zauważalnej wśród popierających Rafała Trzaskowskiego. 54 proc. wyborców zagłosowało za drugą kadencją prezydenta z powodu jego programu, zaś 25 proc. z powodu niechęci do Rafała Trzaskowskiego.

Rekordowa frekwencja. Polacy świadomi wagi swoich wyborów

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że aż 60 proc. wszystkich Polaków uważa wybory prezydenckie za wydarzenie, które będzie miało istotny wpływ na ich życie.

Jak łatwo przewidzieć najsilniejsze emocje temat wzbudza w głosujących: 75 proc. wyborców każdego z kandydatów uznało niedzielne głosowanie za ważne wydarzenie w swoim życiu. To niewątpliwie jedna z przyczyn 68,18-procentowej frekwencji, rekordowej dla wyborów w Polsce w XXI wieku. Polaków nie zatrzymał w domach ani sezon wakacyjny, ani pandemia koronawirusa.

Wybory 2020. Polacy głosowali "rodzinnie"

Co ciekawe, większość (63 proc.) głosujących wybrała tego kandydata, co ich najbliższa rodzina. Mało kto (23 proc. badanych) doświadczył kłótni z najbliższymi na temat wyboru prezydenta, a jeszcze mniejsza część wyborców (12 proc.) odczuwała presję ze strony rodziny w kwestii popierania konkretnego kandydata w II turze. Wygląda więc na to, że w podstawowej komórce społecznej, jaką jest rodzina, Polacy w większości nie różnią się poglądami.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza w trakcie poniedziałkowej konferencji, Andrzej Duda ostatecznie zdobył 51,3 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. Na pierwszego kandydata głosowało 10 440 648 wyborców, a wspieranego przez KO – 10 018 263.

Nota metodologiczna:

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1081 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Termin realizacji: 10 – 11 lipca 2020 roku.

Zobacz także: Zobacz też: Repolonizacja mediów. Bortniczuk: Diabeł tkwi w szczegółach
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić