Dobre wieści z Bieszczad. Leśnicy pokazali zdjęcia

2

W Polsce rodzi się coraz więcej żubrów. W Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem od maja tego roku urodziły się już trzy cielaki. Wszystkie trzy żubrzyki czują się dobrze pod opieką swoich czujnych matek. Każdego dnia poznają i eksplorują naturalne, leśne środowisko, na którego terenie się znajdują.

Dobre wieści z Bieszczad. Leśnicy pokazali zdjęcia
W Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem od maja tego roku urodziły się trzy cielaki. (Nadleśnictwo Stuposiany)

Jak informują Lasy Państwowe osobniki urodzone w niewoli są wpisywane do prowadzonej niemal od wieku księgi rodowodowej, dokumentującej pokrewieństwo zwierząt. Małe żubry z Mucznego nie mają jeszcze imion, ale niedługo Nadleśnictwo Stuposiany ogłosi na nie konkurs otwarty.

Podstawową zasadą konkursu jest to, że imiona dla żubrów należących do linii białowiesko-kaukaskiej, czyli hodowane w Bieszczadach muszą rozpoczynać się od liter "Pu".

Zagroda w Mucznem istnieje od 2012 roku, ma powierzchnię około 7 ha, obecnie przebywa tu 15 osobników i każdego roku przychodzą tu na świat młode żubry. Hodowla w takich warunkach to forma czynnej ochrony tego gatunku. Tegoroczne młode żubry zostaną wypuszczone na wolność za około dwa lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nocne czochranie. Bieszczadzkie żubry w akcji
- Do zagrody sprowadzamy dorosłe osobniki daleko spokrewnione z żyjącymi już w Bieszczadach i właśnie one są silne pod względem genetycznym, a ich potomstwo jest bardzo cenne. Trzeba pamiętać bowiem, że cała żubrza populacja odtworzona została z zaledwie kilkunastu żubrów, które przetrwały wojny. W związku z tym ważne jest, aby czuwać nad zmiennością genetyczną - tłumaczy Ewa Tkacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany

Zagroda ma również walory edukacyjne. Pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, czynna jest codziennie w godzinach 9-19. Dla zwiedzających przygotowane są tarasy widokowe, dostępne także dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Zagroda w Mucznem jest otwarta dla zwiedzających bezpłatnie. W ciągu 10 lat istnienia odwiedziło ją ponad 1,5 mln turystów.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić