oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co zapłacimy z własnej kieszeni

154

Pobyt w szpitalu to nic przyjemnego, choć bywa koniecznością. Niestety może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, nawet jeśli leczymy się w placówce z kontraktem na NFZ. Za jakie rzeczy będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni? O tym warto wiedzieć!

Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co zapłacimy z własnej kieszeni
Poród (Pixabay)

Pogarszający się stan naszego zdrowia może skłonić lekarza do wystawienia nam skierowania do szpitala. Może je wystawić zarówno lekarze rodzinni, jak i specjaliści. Niezależnie od tego, czy medyk wystawiający skierowanie przyjmuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy też prywatnie, pacjenci mają możliwość skorzystania z leczenia szpitalnego na NFZ.

Choć w szpitalach świadczących usługi na NFZ nie zapłacimy ani za sam pobyt, ani przeprowadzone badania, nie oznacza to, że nie poniesiemy żadnych kosztów. W wielu placówkach płatna jest m.in. możliwość oglądania telewizji w sali. "Gazeta Krakowska" wskazuje, że jeśli pacjentowi towarzyszy opiekun, szpital może zażądać opłacenia jego pobytu.

Część szpitali oferuje możliwość umieszczenia pacjenta w sali jednoosobowej. W niektórych placówkach wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, choć zdarzają się i takie, w których nie trzeba za to płacić. Wysokość stawki ustalana jest przez daną placówkę. Dodatkowo płatne jest również korzystanie ze szpitalnego bufetu, który oferuje szeroką gamę zdrowych posiłków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakrwawiona kobieta leżała na chodniku. Dramatyczny moment w Piszu

Płatne może się także okazać wystawienie specjalnego dokumentu medycznego. Z kosztami musimy się liczyć w sytuacji, kiedy po raz kolejny ubiegamy się wydanie kopii dokumentacji medycznej. Stawki nie są duże i wynoszą od 01.03.2024 r. do 31.05.2024 r. odpowiednio 0,53 zł za jedną stronę kopii lub wydruku z systemu informatycznego, 3,02 zł za elektroniczny nośnik danych lub 15,08 zł za wyciąg lub odpis dokumentacji (1 strona).

Za to też szpital może pobierać opłatę

Część placówek oferuje leczącym się w nim pacjentom darmowy dostęp do Internetu. Niestety w wielu z nich nadal istnieje konieczność uiszczenia opłaty za możliwość korzystania z sieci internetowej.

Pamiętać należy, że NFZ nie pokrywa kosztów dojazdu pacjentów do szpitala. Nie pokrywa także kosztów za postój samochodu na szpitalnym parkingu — te leżą po stronie pacjenta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić