oprac. Danuta Pałęga| 

Drastycznie niski poziom wody w Wiśle. Ledwie 2 cm od rekordu w Warszawie

190

Wisła w Warszawie osiąga rekordowo niski poziom. Obecnie wynosi on zaledwie 28 cm, co może wkrótce oznaczać nowy rekord i "poprawę" wyniku sprzed dziewięciu lat. Niska woda powoduje odsłonięcie dna rzeki, utrudnienia w żegludze oraz wpływa na środowisko naturalne. Sytuacja jest poważna.

Drastycznie niski poziom wody w Wiśle. Ledwie 2 cm od rekordu w Warszawie
Dramatyczna sytuacja na Wiśle. Centymetry od rekordu (YouTube)

Tegoroczne lato może przynieść rekordowo niski poziom Wisły w Warszawie, co wynika z wysokich temperatur i braku opadów.

Radio RMF FM informuje, że stan wody na wodowskazie w stolicy wynosi obecnie zaledwie 28 cm, co jest ledwo 2 cm powyżej rekordu sprzed dziewięciu lat. Spacerowicze zauważają odsłonięte kamienie, piasek i wystające konary, które zwykle są ukryte pod wodą.

Prognozy przewidują dalsze obniżenie poziomu rzeki – w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin Wisła może osiągnąć zaledwie 22 cm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żyją w slumsach w centrum Warszawy. "Człowiek jest śmieciem w tym kraju"

Hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski, nie wyklucza, że poprzedni rekordowy poziom zostanie pobity. Sytuacja ta dotyczy nie tylko Wisły – jak informuje ekspert w rozmowie z serwisem RMF FM, w 20 z 600 stacji pomiarowych w Polsce, głównie na południu, odnotowano rekordowo niskie stany wód.

Ekspert zaznacza, że na poprawę sytuacji będziemy musieli poczekać do spodziewanych opadów deszczu, które mają pojawić się za kilka dni.

Walijewski wyjaśnia, że stan wody w środkowym biegu Wisły, w tym w Warszawie, zależy od sytuacji w górnym biegu rzeki, a poziom wody w stolicy wzrośnie dopiero po kilku dniach od wzrostu wody na południu Polski.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wisła wciąż jest niebezpieczna. Ekspert przestrzega

Choć 28 cm wydaje się małą wartością, to hydrolog przypomina, że woda w Wiśle wciąż jest niebezpieczna. W niektórych miejscach rzeka ma nawet trzy metry głębokości, a przepływ wynosi około 210 ton wody na sekundę, co czyni Wisłę silnym i niebezpiecznym żywiołem.

Obniżony poziom wody w Wiśle utrudnia również żeglugę śródlądową oraz wpływa na środowisko naturalne. Niska woda szybciej się nagrzewa, co stwarza problemy dla roślin i ryb, a w niektórych przypadkach, jak na Odrze, może prowadzić do groźnych zjawisk, takich jak zakwit złotych alg.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić