Dziennikarka BBC z wizytą w Polsce. "Płaczę prawie codziennie"

1209

Zagraniczne media z uwagą i niepokojem śledzą wydarzenia w Polsce, w tym sytuację osób LGBT. Materiał na ten temat przygotował już m.in. The New York Times, teraz ukazał się reportaż BBC. - Płaczę prawie codziennie - mówi o sytuacji społeczności LGBT jedna z Polek, z którymi rozmawiała brytyjska dziennikarka.

Dziennikarka BBC z wizytą w Polsce. "Płaczę prawie codziennie"
Dziennikarka BBC z wizytą w Polsce. Pytała o sytuację osób LGBT

Materiał zatytułowany "LGBT w Polsce. Nadal nie mogę być sobą" przygotowała Jessica Parker. Korespondentka BBC zdecydowała się na przyjazd do województwa świętokrzyskiego, gdzie rozmawiała nie tylko z przedstawicielami mniejszości seksualnych, lecz także przewodniczącym sejmiku świętokrzyskiego.

"LGBT w Polsce" – korespondentka BBC w województwie świętokrzyskim

Jessica Parker poruszyła temat tzw. stref wolnych od LGBT. Korespondentka BBC zwróciła uwagę, że władze regionów, które wcześniej się takimi ogłosiły, zaczęły wycofywać się z uchwał po tym, gdy w konsekwencji zaczęły tracić unijne dotacje.

Jednym z takich regionów jest właśnie województwo świętokrzyskie. Z tego powodu Jessica Parker postanowiła spotkać się z Andrzejem Prusiem, przewodniczący sejmiku świętokrzyskiego i zarazem członkiem PiS. Zapytała o przyczyny, dla których województwo przystało być "strefą wolną od LGBT".

Nie chodziło głównie o pieniądze, chociaż one są istotne. Uchylenie tej uchwały [nastąpiło – przyp. red.] po ponad dwóch latach funkcjonowania w życiu publicznym i odnoszę wrażenie, że odniosło swoje skutki. Postanowiliśmy się jako samorząd regionalny wykazać pewną koncyliacyjnością – mówił w rozmowie z Jessicą Parker Andrzej Pruś.
Zobacz także: Zobacz też: "Stop LGBT". Komu służy projekt Kai Godek? Ekspertka tłumaczy

Jessica Parker spotkała się również z panem Tomaszem, mieszkańcem Kielc. Korespondentka BBC spytała, czy jako osoba LGBT, pozostająca w związku z innym mężczyzną, uważa, że cokolwiek zmieniło się w województwie po wycofaniu się regionu z "wolnej strefy".

Osobiście nie czuję, żeby cokolwiek się zmieniło, nie czuję, żeby atmosfera w Polsce się zmieniła z tego powodu. (...) W przestrzeni publicznej nie mogę być w pełni sobą. Mogę być w pełni sobą w domu i właśnie do tego dąży rząd: nie pokazuj publicznie, że jesteś LGBT. Nie chcemy, żebyś pokazywał, że dookoła nas są osoby LGBT – podkreślał pan Tomasz.
Nie żyjemy w wolnym kraju. Płaczę prawie codziennie – komentowała inna rozmówczyni BBC.

Korespondentka BBC spytała Andrzeja Prusia o jego odczucia wobec osób LGBT. Andrzej Pruś twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Jak dowodził, stoi tylko na straży dobrostanu społeczeństwa, a zwłaszcza rodzin.

Ja się z tym źle nie czuję, bo ja w stosunku do ludzi jestem w porządku i tym ludziom często tłumaczyłem, że tu nie chodzi o ich indywidualny pogląd na sprawy związane z obyczajowością w ogóle, tylko o te generalne wartości, na których opiera się życie społeczne. I na tym, że jeżeli się je podważy, to skończy się to źle i dla społeczeństwa, i dla rodziny, dla dzieciaków szczególnie – twierdził Andrzej Pruś.

Jessica Parker rozmawiała również z polskimi nastolatkami, w tym reprezentującymi mniejszości seksualne. Młodzi ludzie skarżyli się, że nauczyciele ignorują temat osób LGBT i nie mogą liczyć na uzyskanie rzetelnej wiedzy na temat własnej orientacji.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić