Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Dziennikarka BBC z wizytą w Polsce. "Płaczę prawie codziennie"

667
Podziel się:

Zagraniczne media z uwagą i niepokojem śledzą wydarzenia w Polsce, w tym sytuację osób LGBT. Materiał na ten temat przygotował już m.in. The New York Times, teraz ukazał się reportaż BBC. - Płaczę prawie codziennie - mówi o sytuacji społeczności LGBT jedna z Polek, z którymi rozmawiała brytyjska dziennikarka.

Dziennikarka BBC z wizytą w Polsce. "Płaczę prawie codziennie"
Dziennikarka BBC z wizytą w Polsce. Pytała o sytuację osób LGBT

Materiał zatytułowany "LGBT w Polsce. Nadal nie mogę być sobą" przygotowała Jessica Parker. Korespondentka BBC zdecydowała się na przyjazd do województwa świętokrzyskiego, gdzie rozmawiała nie tylko z przedstawicielami mniejszości seksualnych, lecz także przewodniczącym sejmiku świętokrzyskiego.

"LGBT w Polsce" – korespondentka BBC w województwie świętokrzyskim

Jessica Parker poruszyła temat tzw. stref wolnych od LGBT. Korespondentka BBC zwróciła uwagę, że władze regionów, które wcześniej się takimi ogłosiły, zaczęły wycofywać się z uchwał po tym, gdy w konsekwencji zaczęły tracić unijne dotacje.

Jednym z takich regionów jest właśnie województwo świętokrzyskie. Z tego powodu Jessica Parker postanowiła spotkać się z Andrzejem Prusiem, przewodniczący sejmiku świętokrzyskiego i zarazem członkiem PiS. Zapytała o przyczyny, dla których województwo przystało być "strefą wolną od LGBT".

Nie chodziło głównie o pieniądze, chociaż one są istotne. Uchylenie tej uchwały [nastąpiło – przyp. red.] po ponad dwóch latach funkcjonowania w życiu publicznym i odnoszę wrażenie, że odniosło swoje skutki. Postanowiliśmy się jako samorząd regionalny wykazać pewną koncyliacyjnością – mówił w rozmowie z Jessicą Parker Andrzej Pruś.
Zobacz także: Zobacz też: "Stop LGBT". Komu służy projekt Kai Godek? Ekspertka tłumaczy

Jessica Parker spotkała się również z panem Tomaszem, mieszkańcem Kielc. Korespondentka BBC spytała, czy jako osoba LGBT, pozostająca w związku z innym mężczyzną, uważa, że cokolwiek zmieniło się w województwie po wycofaniu się regionu z "wolnej strefy".

Osobiście nie czuję, żeby cokolwiek się zmieniło, nie czuję, żeby atmosfera w Polsce się zmieniła z tego powodu. (...) W przestrzeni publicznej nie mogę być w pełni sobą. Mogę być w pełni sobą w domu i właśnie do tego dąży rząd: nie pokazuj publicznie, że jesteś LGBT. Nie chcemy, żebyś pokazywał, że dookoła nas są osoby LGBT – podkreślał pan Tomasz.
Nie żyjemy w wolnym kraju. Płaczę prawie codziennie – komentowała inna rozmówczyni BBC.

Korespondentka BBC spytała Andrzeja Prusia o jego odczucia wobec osób LGBT. Andrzej Pruś twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Jak dowodził, stoi tylko na straży dobrostanu społeczeństwa, a zwłaszcza rodzin.

Ja się z tym źle nie czuję, bo ja w stosunku do ludzi jestem w porządku i tym ludziom często tłumaczyłem, że tu nie chodzi o ich indywidualny pogląd na sprawy związane z obyczajowością w ogóle, tylko o te generalne wartości, na których opiera się życie społeczne. I na tym, że jeżeli się je podważy, to skończy się to źle i dla społeczeństwa, i dla rodziny, dla dzieciaków szczególnie – twierdził Andrzej Pruś.

Jessica Parker rozmawiała również z polskimi nastolatkami, w tym reprezentującymi mniejszości seksualne. Młodzi ludzie skarżyli się, że nauczyciele ignorują temat osób LGBT i nie mogą liczyć na uzyskanie rzetelnej wiedzy na temat własnej orientacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(667)
Bbbbb
12 miesięcy temu
Niedowiary, ile będzie hejtu na kościół, sami krzywdzą katolików a potem płaczą i dalej piszą hejty, założę się że nie wiedzą,że to kościół nauczał i dzięki kościołowi jest Polska, gdyby nie wiara w Boga to Polacy by nieryzukowali życia za ojczyznę, powiem więcej nie odważyli by stawić czoła okupantowi, zachowywać się z takim hejtem do kościoła i obrażać nasz naród, jednocześnie czując się poszkodowanym, to jagbyście komentowali kościół jest to nie godne bycia Polakiem.
Esteta
rok temu
Jeśli widok par homoseksualnych wzbudza w człowieku obrzydzenie i wstręt to co z tym zrobić jeśli nachalne wmawianie że to fajne nie daje efektu ?
Kolo
rok temu
Codzienni widze bbc na kantynie w pracy....ludzie, przecie to tuba propagandpwa nie majacego nic z prawda...masakra
Sysun
rok temu
W odróżnieniu od różnych muzułmańskich państw nikt w Polsce gejów nie zrzuca z dachu wysokiego budynku ani nie kamienuje.
Rola
rok temu
A jaka to krzywda spotyka osoby LGBT W Polsce. Po co płakać, spakować walichy i wyp.d z kraju
No tak
rok temu
Trochę pomarzły "lempartki" w tamtym roku i zmieniły taktykę. Pod przykrywką pomocy dla imigrantów ("granica") teraz do wszystkich zagranicznych gazet pluja na tę Polskę. Jak znajdują czas na pomoc potrzebującym? Z nienawiści do kaczora szkalują swój kraj i co, maja nadzieję, że na zachodzie ktoś im będzie wdzięczny za to i zatrudni do opieki nad staruszkami, czy liczą na medale. Za pare lat, co inteligentniejsi(sze) zrozumieja swój błąd i nawet do lustra w oczka będzie trudno spojrzeć. A osoby któredo tego Was namawiają nic nie tracą, mają juz jakąś pozycje i żródło finansowania, ale szeregowym się tego nie ujawnia, ani tego o co tak naprawdę chodzi. Lustro czeka!
Gość
rok temu
A ja protestuję przeciwko takiemu szykanowaniu mnie przez środowisko LGBT i feministki. Że jestem katolikiem to od razu przyjmują, że ich nie nawidzę i na każdym kroku szykanuję. Machają mi tymi chorągiewkami przed nosem i cały czas tylko gatka szmatka o orientacji i seksie, na uczelni, w telewizji, w radiu i na mieście. Dajcie mi kurna normalnie żyć. Że jestem mężczyzną to pewnie chleję po kątach i z nudów biję żonę, a w nocy ścigam imigrantów po lesie i wyżywam się na ich dzieciach. Za wspieranie mundurowych jestem szkodliwym nacjonalistą.. Sami przypinacie wszystkim łaty do okoła, a prujecie o jakiejś miłości, w między czasie obrażając moje uczucia religijne przez przerabianie świętych obrazów, symboli i inne karykatury, wyzwiska typu katol i wyśmiewaie ogólnego konceptu wiary którego nie rozumiecie...
Iza
rok temu
Witam serdecznie 😀a gdzie najważniejsze z przykazań (miłość) Naród katolicki i nie wie że to przykazanie jest jedno z najważniejszych.Pozwolcie żyć każdemu,coś wiem odnośnie polskiego katolicyzmu zamiast wdowie która straciła męża pomoc po śmierci to po dwóch tygodniach zabrali jej dzieci do domu dziecka i z piątym była w 8 miesiącu w ciąży i zrabowali cały majątek męża , zamiast nakarmić dzieci zabrali im chleb. I tak prześladują do dziś i bierze w tym udział cała gmina a nawet powiat .Naród katolicki a nawet biskup się poniewiera nie mówiąc o urzędnikach. Ale mam nadzieję że Bóg się nad nimi zlituje i okarze miłosierdzie Boże. Polacy nauczcie się kochać i żyć w prawdzie że samym sobą.To odnosi się oczywiście nie do wszystkich Polaków .Poco oceniać nie lepiej zacząć kochać ❤️powodzenia
Adi
rok temu
W Polsce LGBT nie ma szans bo koßcółkowi za bardzo się przejęli
Małgosia Milc...
rok temu
Czytajac takie bzdety, też płaczę prawie codziennie.
Mario
rok temu
Achy i ochy już nie modne.
Ela.kos
rok temu
Ja poprostu nie wierzę !!! To piszą Polacy bardzo przykre przecież jeszcze 6 lat temu nikomu to nie przeszkadzało dlaczego Wy katolicy (na pewno)myślicie ,że macie prawo komuś jak ma żyć nawet Bóg daje nam wybór
B B
rok temu
Bronić granic do upadłego przed najezcami.Obcy nie mają skrupułów tylko biją naszych to dla czego Polacy mają mieć skrupuły?.Dlaczego nie przekraczają granic np. Arabii Saudyjskiej.Przeciez bliżej im kulturowo i ciepło.
MarekZegarek
rok temu
Jaśnie oświeceni z UK, większego syfu wywołanego przez gender, poprawność polityczną, mulitikulti itp, nie można sobie wyobrazić.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić