Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Gdzie była pierwsza stolica Polski? Władze Gniezna nie mają wątpliwości!

2

Na wjazdach do Gniezna pojawiły się tabliczki "pierwsza stolica Polski", co może wywołać kontrowersje. Historycy nie są przekonani, że właśnie to miasto było pierwszą stolicą. W Poznaniu twierdzą, że to ich miejscowość zasługuje na takie miano.

Gdzie była pierwsza stolica Polski? Władze Gniezna nie mają wątpliwości!
Tabliczki "pierwsza stolica Polski" na wjazdach do Gniezna (Facebook, Tomasz Budasz)

Eksperci nie są przekonani, które miasto było pierwszą stolicą Polski. Zastanawiają się, czy takim mianem nie powinien być określany Poznań, w którym w 968 roku papież ustanowił pierwsze biskupstwo w Polsce. Tam też powstała pierwsza w Polsce katedra, w której pochowano Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Są też dywagacje, czy takiego statusu nie powinien posiadać Ostrów Lednicki. Tam powstało palatium, a więc budowla rezydencjonalno-sakralna Mieszka I.

Tymczasem na wjazdach do Gniezna pojawiły się tabliczki, które sygnalizują, że właśnie to miasto było pierwszą stolicą Polski. Wątpliwości nie mają ani mieszkańcy, ani władze miejskie.

Na wjeździe do Gniezna od strony Poznania i Kłecka (czyli wszędzie tam, gdzie otrzymaliśmy zgodę zarządcy dróg) pojawiły się tablice z napisem "Pierwsza Stolica Polski" - przekazał na Facebooku prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Z pomysłem na zamontowanie takich tabliczek wyszedł gnieźnieński radny Arkadiusz Masłowski. "Pozdrowienia dla mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski" - pisze na Facebooku, informując o umieszczeniu tablic.

Pierwsza stolica Polski w Gnieźnie? Wiceprezydent Poznania komentuje

Do akcji gnieźnian odniósł się już wiceprezydent Poznania Jędrzej Stolarski. Zaznaczył, że gnieźnieńskich tablic nie traktuje jako prowokację i zapewnił, że oba samorządy blisko ze sobą współpracują. Jednocześnie przypomniał, gdzie powstała pierwsza katedra i gdzie spoczywają pierwsi władcy kraju.

My znamy swoją wartość i nie musimy robić tabliczek, gdzie był chrzest, gdzie była pierwsza stolica, pierwsze biskupstwo, gdzie leżą pierwsi władcy - pewne kwestie są dla historyków jasne - zaznaczył, cytowany przez tvn24.pl.

Poznań nie zamierza odpowiadać tabliczką "prawdziwa pierwsza stolica Polski". Wydaje się jednak, że kontrowersje wokół tego tematu będą się pojawiać jeszcze przez długi czas. Wszystko dlatego, że historycy nie są w stanie rozwiać wszelkich wątpliwości. W Gnieźnie jednak swoje wiedzą. Chociażby kibice miejscowego Startu Gniezno bardzo często podkreślają w swoich przyśpiewkach, że pierwsza stolica Polski była w ich ukochanym mieście. Mieszkańcy i lokalne władze też regularnie o tym mówią.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić