Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Górale załamują ręce. Ekspert wskazuje, gdzie leży problem

21

Ciepła zima w połączeniu z niewielkimi opadami śniegu dała kombinację, która wywołuje wśród właścicieli podhalańskich atrakcji turystycznych wiele obaw o najbliższą przyszłość. - Zmiana klimatu to wydarzenie przede wszystkim gospodarcze - podkreśla Jakub Wiech.

Górale załamują ręce. Ekspert wskazuje, gdzie leży problem
Takie widoki były w tym roku na Podhalu rzadkością (WP, Marta Polak)

Chociaż dyskusja dotycząca klimatu nadal jest gorąca, zmiany w nim zachodzące widać gołym okiem już coraz częściej. Ekstremalne temperatury latem, rekordy pobijane zimą, coraz rzadszy widok śniegu i bardziej drastyczne przejście z zimy w lato i na odwrót — przykładów można mnożyć.

W niektórych rejonach Polski tej zimy rzeczywiście trochę posypało, lecz nie oznacza to wcale, że jest to doświadczenie jednolite. O podbramkowej sytuacji, w jakiej się obecnie znaleźli, zaczynają informować górnicy. Jak się okazuje, problem robi się naprawdę poważny.

Jeszcze jedna taka zima, a wszyscy pójdziemy z torbami. Widmo narciarskiego kryzysu na Podhalu. TPN [Tatrzański Park Narodowy. przyp. red.] chce wpuszczać na Palenicę tylko nowe busy, Stu kierowców straci pracę — napisał w swoim poście na platformie X (wcześniej Twitter) Tygodnik Podhalański.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krokusy opanowały Podhale. Wideo z Nowego Targu

Ciekawy jest również dołączony zrzut ekranu strony tytułowej wydania gazety z 29.02.2024 roku. Przez właściciela jednego z resortów przytaczana jest raczej ponura i smutna wizja.

Fatalny sezon — powtarzają pracownicy stacji narciarskich na Podhalu. [...] Józef Milan Modła zaznacza, że w trakcie piętnastoletniej historii działania stacji w Jurgowie takiej zimy nie było. Sprawdził w papierach. Podobnie ciepła i krótka zima panowała na Podhalu sto lat temu. Chciałby, żeby to była zdarzająca się raz na sto lat anomalia. Gorzej, jeśli tegoroczna zima zapowiada stały trend.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Problemy na podhalańskich stokach, ekspert komentuje. "Zmiana klimatu to wydarzenie gospodarcze"

Okładkę oraz cały wpis postanowił skomentować Jakub Wiech — dziennikarz zajmujący się zagadnieniami z zakresu klimatu, zielonej energii i obronności. Podkreślił, że ignorowanie postępujących zmian klimatycznych jest szkodliwe na wielu płaszczyznach, ale przede wszystkim pod kątem gospodarczym. Jego zdaniem sytuacja opisywana w najnowszym wydaniu tygodnika jest tego najlepszym dowodem.

Tak jak polityka klimatyczna jest przede wszystkim polityką gospodarczą, tak i zmiana klimatu to wydarzenie przede wszystkim gospodarcze. A ludzie, którzy twierdzą, że możemy ten proces ignorować, szkodzą przede wszystkim naszej gospodarce - stwierdza Wiech.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić