Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Groźna choroba atakuje. Grozi nam druga pandemia? Zagrożone są głównie dzieci

17

Naukowców niepokoi rosnąca liczba przypadków szkarlatyny w Wielkiej Brytanii i Azji Północno-Wschodniej. Czy jesteśmy zagrożeni kolejną pandemią?

Groźna choroba atakuje. Grozi nam druga pandemia? Zagrożone są głównie dzieci
Tak wyglądają bakterie wywołujące szkarlatynę (Wikimedia Commons)

Szkarlatyna jest chorobą wywoływaną przez niektóre paciorkowce. Najczęściej atakuje dzieci, a jej podstawowe objawy to wysoka gorączka i wysypka. Niestety, może nieść za sobą różne powikłania, jak np. zapalenie węzłów chłonnych, nerek i stawów.

Na początku XX wieku śmiertelność z powodu szkarlatyny wynosiła 25 procent. Jak zauważa portal tech.wp.pl, aktualnie jest to jeden procent.

Niestety, ostatnimi czasy notuje się coraz więcej przypadków szkarlatyny. Choroba pojawia się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Azji Północno-Wschodniej. Tą sprawą zajmują się zaniepokojeni naukowcy.

Skąd kolejne przypadki szkarlatyny?

Badania ekspertów pozwoliły ustalić, że szczep, który aktualnie wywołuje szkarlatynę, różni się od tego, który atakował w ubiegłym stuleciu i wcześniej.

Wykazaliśmy, że nabyte na drodze ewolucji lub zakażenia nowe toksyny ułatwiają Streptococcus pyogenes kolonizację gospodarza, co prawdopodobnie pozwala mu konkurować z innymi szczepami - mówi Mark Walker z University of Queensland, cyt. przez tech.wp.pl.

Póki co trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy grozi nam kolejna pandemia. Pojawiające się przypadki szkarlatyny na pewno nie napawają optymizmem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić