Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

"Guz demon" z Czarnobyla? Zbadali dzieci rodziców narażonych na promieniowanie

50
Podziel się:

Od katastrofy w Czarnobylu minęło 35 lat. Naukowcy z US National Cancer Institute przyjrzeli się temu, czy dzieci rodziców, którzy byli narażeni na skażenie również ponoszą skutki promieniowania.

"Guz demon" z Czarnobyla? Zbadali dzieci rodziców narażonych na promieniowanie
35 lat od katastrofy w Czarnobylu. (Getty Images)

Choć od katastrofy w Czarnobylu minęło 35 lat, czas w tym miejscu się zatrzymał. Awaria reaktora wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Pociągnęła za sobą setki śmierci i cierpień związanych z chorobą popromienną.

Ucierpieli i dorośli, i dzieci - również te, które podczas wybuchu były w łonie matki. Naukowcy z US National Cancer Institute w Maryland przyjrzeli się temu, czy dzieci rodziców narażonych na promieniowanie poczęte po katastrofie, są bardziej podatne na choroby, nowotwory czy zmiany genowe. Badaniu poddano osoby, które są dziećmi pracowników, wezwanych do pomocy przy sprzątaniu silnie zanieczyszczonej strefy wokół elektrowni jądrowej, a także dzieciach ewakuowanych z opuszczonego miasta Prypeć i innych osad w 70-kilometrowej strefie wokół niego. Wyniki badania opublikowano w piśmie "Science".

Przyjrzeliśmy się genomom matek i ojców, a następnie dziecku. Spędziliśmy dodatkowe dziewięć miesięcy, szukając jakiegokolwiek sygnału - w liczbie tych mutacji - który był związany z narażeniem rodziców na promieniowanie. Nie mogliśmy niczego znaleźć - podsumował jeden z czołowych badaczy, dr Stephen Chanock.

Okazuje się więc, że promieniowanie, na które byli narażeni rodzice nie ma wpływu na dzieci poczęte później. Profesor Gerry Thomas z Imperial College w Londynie wraz ze swoim zespołem przeanalizował raka tarczycy, ponieważ wiadomo, że wypadek jądrowy spowodował około jego 5000 przypadków. Większość z nich została wyleczona.

Nie ma "guza demona”, który pochodzi z Czarnobyla, którego nie bylibyśmy w stanie wyleczyć - możemy po prostu leczyć dokładnie w taki sam sposób, jak traktujemy inne przypadki - mówi prof. Gerry Thomas z Imperial College w Londynie.
Zobacz także: Mieszka w skażonej strefie Czarnobyla. Niezwykła historia 85-latka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
ObserverG
2 lata temu
Ojczyzna polszczyzna??? Kogo zatrudniają w tych serwisach? „... przeanalizował raka tarczycy, ponieważ wiadomo, że wypadek jądrowy spowodował około jego 5000 przypadków.”
Nelka
2 lata temu
Jakoś dziwnym trafem przed wybuchem w elektrowni atomowej w Czarnobylu nowotwory żadko bywały złośliwe...a po... tendencja odwrotna. Przypadek?
Alunia
2 lata temu
Co za bzdury piszą! Żal to czytać! Sama jestem dobrym przykładem i moje ówczesne koleżanki również. Wszystkie informacje z o2 to gówno i brednie. Wreszcie zacznijcie pisać prawdę albo nic nie piszcie
Ben
2 lata temu
To ciekawe co jest powodem tak powszechnie występujących guzów tarczycy? Fakt, może nie u dzieci, ale w pokoleniu, które przeżyło Czernobyl.
Yuki
2 lata temu
Czernobyl to przedszkole w porownaniu do Fukushimy gdzie skutki sa przez fachowcow obloczane na 60 000 Czernobyli a koniec cywilicacji za 30-50 lat.
Qig
2 lata temu
Co oni p.......la za glupoty,ludzie nie sluchajcie,niepowinnam tego pisac ale jestem najlepszym przykladem na to,ze przez ten Czarnobyl duzo ludzi i dzieci jest chorych...
Karolina
2 lata temu
nie wiem co gorsze ten tekst czy te komentarze czy autora ufo porwalo i nie mógł biedak zweryfikować nijak informacji nic dziwnego że ludzie nie uczą się na błędach sami ukrywają przed soba problemy a potem wpadają w te same znowu i znowu. Polecam wycieczkę na Białoruś i Ukrainę do ośrodków opiekuńczych utrzymujących kalekie ciężko chore dzieci urodzone po katastrofie w Czarnobylu. Większość z nich skazana jest na piekło. Można obejrzeć nawet w internecie brytyjski dokument właśnie o chorych po katastrofie jak wyglądają choroby na które umierają w mekach które nie mają nawet nazw. Rządy o tym nie mówią bo to temat niewygodny ciężki. Lepiej dalej wyrzucać radioaktywne odpady do morza i oceanu. No przecież.
Racjonalista
2 lata temu
Ładna ściema. Samo słowo mówi, że jest coś :)
winiar
2 lata temu
Amerykanie mają największe doświadczenie z wybuchami atomowymi. Szkoda, że nie publikują informacji o ofiarach i ich potomkach z Hiroszimy i Nagasaki. Przecież jest to kilkusetkrotnie większy materiał badawczy, niż ofiary Czernobyla. Nawet w takiej Fukuszimie według japońskiej telewizji zginęło 20 tysięcy ludzi, w wyniku katastrofy elektrowni atomowej. A około 1/6 powierzchni Japoni nadal jest w różnym stopniu skażone.
To FAKT
2 lata temu
Ale faktem jest że po wybuchu w Czarnobylu większość Polaków strasznie zgłupiała !!!
Jan Hadaś
2 lata temu
Tak przy okazji. Po wybuchu w Czarnobylu było bardzo wiele artykółów w róznych gazetach , ale tylko jeden w krakowskim "Przekroju" z około 15.06 1991 roku był prawdziwy i interesujący, o co chodzi: jak wiadomo pierwsze wybuchy atomowe w atmosferze przeprowadzili Amerykanie bombardując Hiroszimę i Nagasaki, pózniej bomby atomowe opracowali Rosjanie, Brytyjczycy i Francuzi, a polski matematyk żydowskiego pochodzenia Ulam/ z lwowskiej szkoły matematycznej/ dokonał po wojnie obliczęń w USa, które umożliwiły zbudowanie bomby wodorowej- wielokrotnie silniejszej od atomowej. Pózniej te bombę miały juz wymienione wyżej państwa> Do miesiąca sierpnia 1963/ w tym miesiącu zawarto w Paryżu porozumienie pomiędzy tymi 4 państwami zakazujące wybuchów jadrowych w atmosferze/ wszytkie 4 państwa przeprowadziły kilkaset wybuchów w atmosferze, a niektóre były niezwykle silne/ odpowiednik 50 megaton trotylu/, takich wybuchów dokonali Amerykanie i Rosjanie na Nowej Ziemi/ usa próby przeprowadzały na Pacyfiku na atolu Bikini w Mikronezji , a część na pustyni w Arizonie/ w związku z tym największe promieniotwórcze skażenie terenu miało miejsce w 1962 roku i wynosiło ono 36 bequereli na 1 m2, w 1961 roku 35 , a po Czarnobylu 18
asj
2 lata temu
A ja widziałem przed kilkunastu laty na TV Discovery pomieszczenie w fabryce "Orange" w Wirginii, gdzie był wybuch i poparzył kilku robotników ich plecy były całe we wrzodach a na półkach stały wielkie naczynia szklane , a w nich ludzkie płody- potwory z Wietnamu- po kilkudziesięciu latach od zakończenia tej okrutnej wojny/ 1975 rok/Tym orange usa opryskiwało z samolotów dżungle aby opadły liście, aby widzieli gdzie są Wietnamczycy , aby można było ich bombardować i ostrzeliwać
Krasnal
2 lata temu
Czarnobyl jest wcale nie tak bardzo napromieniowane niż różne rejony Francji czy nawet Polski. Było niebezpiecznie , ale już nie jest. Niepotrzebnie nawet sarkofag zbudowali, ale bezpieczeństwa nigdy za wiele :D
pięknie
2 lata temu
Amerykanie mają doświadczenie po tym jak zrzucili dwie bomby na Hirosimę i Nagasaki.Latami przeprowadzali badanie japońskich dzieci i obserwowali jak umierają nie udzielając im pomocy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić