aktualizacja 

Gwałtowne protesty w Kazachstanie. Nie działa internet

391

W kilku miastach Kazachstanu trwają masowe protesty i starcia z policją. Mieszkańcy buntują się na podwyżki cen paliw. W państwie przestał także działać internet.

Gwałtowne protesty w Kazachstanie. Nie działa internet
Gwałtowne protesty w Kazachstanie. Nie działa internet (Twitter.com)

Protesty w Kazachstanie rozpoczęły się w niedzielę. W bogatym w ropę naftową zachodnim obwodzie mangystauskim rozpętała się burza po tym, jak dzień wcześniej zniesiono limity cenowe na gaz płynny, po czym jego cena wzrosła ponad dwukrotnie.

Po masowych protestach spowodowanych podwyżkami, rząd Kazachstanu podał się do dymisji. W stolicy i jednym z regionów prezydent kraju ogłosił stan wyjątkowy.

Z dnia na dzień protesty są coraz większe. Siły bezpieczeństwa w Ałmatach użyły granatów hukowych i gazu łzawiącego po tym, jak protestujący usiłowali wedrzeć się do siedziby burmistrza miasta.

Problem z internetem

Już od wtorku w całym Kazachstanie jest problem z internetem. Wieczorem władze zaczęły blokować na terytorium całego kraju internet i sieć komórkową. Użytkownicy donosili o problemach z korzystaniem niemal ze wszystkich sieci społecznościowych, w tym Facebooka.

Od środy problem z internetem jest jeszcze większy. Według Ateo, jedna z rządowych telewizji przestała nadawać, a jej budynek jest ewakuowany. Nie działa aplikacja głównego kazachskiego banku.

Zobacz także: Powrót dzieci do szkół? Jednoznaczna opinia ekspertki
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić