Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 

Hydrolog mówi wprost. To powinno zadziać się po powodziach

2

Hydrolog prof. UMCS Stanisław Chmiel nie ma złudzeń, co powinno zadziać się po powodziach. Ekspert powiedział w rozmowie z PAP, że priorytetem powinno być "ograniczenie zabudowy na terenach zalewowych, by złagodzić skutki ewentualnych powodzi".

Hydrolog mówi wprost. To powinno zadziać się po powodziach
Hydrolog mówi o wnioskach po powodziach (PAP, Michał Meissner)

Kierownik Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS w Lublinie dr hab. Stanisław Chmiel, prof. UMCS w trakcie rozmowy z PAP zwrócił uwagę na to, że zawsze przy klęskach pojawiają się głosy, iż lepiej można było się przygotować do powodzi i złagodzić jej skutki. Stwierdził, że to nie tylko bolączka Polski, bowiem w innych krajach, jak m.in. Czechy, Słowacja, Niemcy i Austria, też dochodzi do ekstremalnych zjawisk.

Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście można było lepiej się przygotować do tej powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat. Rozmowy na temat sposobu ochrony przeciwpowodziowej się odbywały, ale nie zawsze podejmowano adekwatne decyzje. Dobrą z pewnością była inicjatywa budowy zbiornika w Raciborzu, dzięki któremu jest większa szansa na ochronę Kędzierzyna, Opola, czy Wrocławia - zaznaczył.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak wyglądają Stronie Śląskie. Krajobraz jak po wojnie

Następnie stwierdził, że Polska nadal ma za mało zbiorników retencyjnych, a głównie dotyczy to obszarów występowania powodzi błyskawicznych. Ekspert wskazał na potrzebę budowy zwłaszcza suchych zbiorników przeciwpowodziowych (polderów) w obszarach górskich i podgórskich, które będą przechwytywały nadmiar wody

Jednak i to nie gwarantuje całkowitej ochrony. Wątpię, że jest w ogóle możliwość wybudowania tylu zbiorników, żeby nie było zagrożeń powodziowych. Zdarzają się bowiem katastrofy, których nie da się po prostu powstrzymać - kontynuował.

Powódź. Konieczne przesiedlenia Polaków?

Prof. UMCS stwierdził też, że priorytetem powinno być ograniczenie zabudowy na terenach zalewowych, aby złagodzić skutki ewentualnych powodzi.

O ile w ostatnich latach powstały mapy obszarów zalewowych dla głównych rzek, to brakuje ich jeszcze na terenach mniejszych rzek, ich dopływów, dla cieków okresowych, a nawet suchych dolin, którymi odbywa się sporadycznie spływ powierzchniowy. Tam właśnie mamy do czynienia z wydawaniem nowych pozwoleń budowalnych. Jak pokazała obecna sytuacja, właśnie małe cieki stały się dużymi, rwącymi rzekami, i to przyczyniło się do tylu nieszczęść - wyjaśnił.

A następnie dodał, że należy też rozpocząć dyskusję na temat propozycji przesiedleń dla osób zamieszkujących na obszarach zalewowych

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić