aktualizacja 

Ile Chiny osiągną do 2045 roku? USA "nie możemy na to pozwolić"

17

Opóźnienia w starcie misji kosmiczne NASA - Artemis - powodują, że w Kongresie pojawia się coraz więcej osób zaniepokojonych takim obrotem spraw. Politycy sugerują, że może to skutkować zmianą lidera w kontekście eksploracji kosmosu. W siłę rosną bowiem Chiny.

Ile Chiny osiągną do 2045 roku? USA "nie możemy na to pozwolić"
Ilustracja przedstawiająca możliwy rozwój eksploracji Księżyca przez NASA (NASA, NASA)

Stosunkowo niedawno NASA ogłosiła opóźnienie nowego programu eksploracji Księżyca - Artemis. Misja Artemis 2, która miała rozpocząć się jeszcze w tym roku, będzie miała swój start nie wcześniej, niż we wrześniu 2025 r. Pierwsi astronauci od ponad pół wieku mają natomiast postawić swoje stopy na Księżycu w ramach misji Artemis 3, która odbędzie się we wrześniu 2026 r.

To ok. roczne opóźnienia względem pierwotnego planu. Taka sytuacja budzi niepokój kongresmenów, którzy podczas Komisji Nauki, Kosmosu i technologii wyrazili swoje obawy. Związane są one przede wszystkim z rosnącą aktywnością Chin w kontekście podboju przestrzeni kosmicznej.

USA obawiają się Chin. Wyścig o prymat w kosmosie będzie pasjonujący

Przewodniczący tej komisji, Frank Lucas, wprost ostrzegł o konkurencji. Stwierdził, że możliwości Chin czy Rosji są w kontekście podboju kosmosu coraz większe:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile kosztuje wyprawa w kosmos? Odpowiada polski astronauta
Przypominam moim kolegom, że nie jesteśmy (USA - przyp.red.) jedynym krajem, który jest zainteresowany wysyłaniem ludzi na Księżyc. Chińska partia komunistyczna aktywnie nagabuje swoich międzynarodowych partnerów do kosmicznej misji, której celem jest wysłanie swoich astronautów na powierzchnię tego satelity do 2030 r.

Jeden z członków komisji - Rich McCormick - twierdzi wręcz, że USA są na dobrej drodze, by stracić pozycję lidera w kwestii podboju kosmosu. Ma być to kwestią kilkudziesięciu lat.

Nie jest sekretem, że celem Chin jest przeskoczenie Stanów Zjednoczonych do 2045 r. na pozycji globalnego lidera w kosmosie. Nie możemy na to pozwolić. Myślę jednak, że nasza wiodąca pozycja, którą mamy w dziedzinie kosmicznych technologii, pozwoli na obronę USA przed konkurencją - nie tylko w kontekście ekonomii, ale także technologii, które mogą przynieść korzyści całej ludzkości.
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić