Jest decyzja w sprawie lotniska w Barcelonie. Protestują nie tylko ekolodzy
Katalonia zatwierdziła rozbudowę lotniska El Prat za 3,2 mld euro, mimo sprzeciwu ekologów. Projekt ma zwiększyć przepustowość portu lotniczego.
Najważniejsze informacje
- Katalonia i AENA zatwierdziły rozbudowę lotniska El Prat.
- Projekt wart 3,2 mld euro spotkał się z oporem ekologów.
- Rozbudowa ma zwiększyć przepustowość do 70 mln pasażerów rocznie.
Władze Katalonii oraz operator hiszpańskich lotnisk AENA podjęły decyzję o rozbudowie lotniska El Prat w Barcelonie. Projekt, którego wartość wynosi 3,2 mld euro, zakłada przedłużenie jednego z pasów startowych oraz modernizację terminali. Celem jest zwiększenie przepustowości lotniska, które obecnie obsługuje 55 mln pasażerów rocznie.
Decyzja o rozbudowie spotkała się z ostrym sprzeciwem ekologów oraz przeciwników masowej turystyki. Projekt ma wpływ na obszary chronione w ramach programu Natura 2000, co budzi obawy o środowisko. Dodatkowo, przeciwnicy masowej turystyki planują protesty, argumentując, że więcej samolotów to większe zanieczyszczenie.
Salvador Illa, szef regionalnych władz Katalonii, podkreśla, że modernizacja lotniska jest kluczowa dla konkurencyjności regionu. Planowana rozbudowa ma na celu stworzenie międzykontynentalnego hubu transportowego, co ma przyciągnąć więcej turystów i inwestycji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co przywieźć z Maroka? Wybór jest ogromny
Obawy o zanieczyszczenie
Aina Vidal, posłanka lewicowego bloku Sumar, wyraziła obawy dotyczące zanieczyszczenia Barcelony. - Więcej samolotów oznacza większe zanieczyszczenie miasta, które już teraz osiągnęło granicę wytrzymałości – oceniła polityczka, cytowana przez Polską Agencję Prasową.
Po zakończeniu rozbudowy, planowanej na 2033 rok, lotnisko El Prat ma obsługiwać 70 mln pasażerów rocznie. To uczyni je jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie, co może przyczynić się do dalszego wzrostu turystyki w regionie.