Rekordowe upały w Kanadzie. Uciekali przed pożarem

9

Na terenie Lytton w Kolumbii Brytyjskiej wybuchł pożar. Mieszkańcy miejscowości, w której już trzykrotnie odnotowano rekordową temperaturę powietrza, musieli się ewakuować. Klimatolodzy są zgodni, że takie sytuacje będą zdarzać się coraz częściej.

Rekordowe upały w Kanadzie. Uciekali przed pożarem
Mieszkańcy Lytton uciekają przed pożarem. Prawdopodobnie nie wszystkim uda się zbiec na czas, w ostatnich tygodniach zgony zdarzają się regularnie. (Vimeo, 2 Rivers Remix Society)

Ogień rozprzestrzenił się po Lytton w ciągu zaledwie około 15 minut. Jan Polderman, burmistrz miejscowości, nakazał mieszkańcom, aby natychmiast przystąpili do ewakuacji z zagrożonego terenu.

Całe miasto płonie – przyznał burmistrz w rozmowie z CBS News.

Lytton trawi pożar. Ostatnie tygodnie były bezlitosne dla Kanadyjczyków

Część uciekinierów podzieliła się z internautami nagraniami i zdjęciami, na których zarejestrowali pożary. Dym jest na tyle gęsty, że poważnie utrudnia ewakuującym się mieszkańcom bezpieczny wyjazd z zagrożonych terenów. Ogień zdążył zająć już ludzkie siedziby.

To nie pierwszy raz w ciągu ostatnich tygodni, kiedy o Lytton jest głośno w mediach. W czerwcu 2021 roku w miejscowości aż trzykrotnie odnotowano najwyższą do tej pory temperaturę w Kanadzie – 49,6 stopni Celsjusza. W całej prowincji Kolumbia Brytyjska w ciągu ostatnich pięciu dni w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych odnotowano aż 486 zgonów.

Na temat sytuacji w Lytton zabrał głos Zeke Hausfather, klimatolog. Hausfather jest przekonany, że przyczynę tak wysokiej temperatury, w której konsekwencji wybuchł pożar, stanowi właśnie globalne ocieplenie.

Jedną z osób ewakuowanych z Lytton jest Edith Loring-Kuhanga. Uciekinierka nie kryła, że skala pożaru wprawiła ją w zdumienie, a zanim odjechała, dym zdążył objąć całe praktycznie całe miasto.

Nawet nie da się tego pojąć. Całe nasze miasto zniknęło – relacjonowała Edith Loring-Kuhanga w wywiadzie dla CBC Radio.
Zobacz także: Zobacz też: Na Ziemię nadciąga katastrofa. Niepokojące dane naukowców z WMO
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić