Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Katastrofa Titanica. Fascynujące odkrycie po latach. Mogło zadecydować o tragedii

16
Podziel się:

Niezależna badaczka podzieliła się najnowszymi wynikami badań nad przebiegiem zatonięcia Titanica. Jak wynika z jej ustaleń, istotnym czynnikiem w tragedii mogła być zorza polarna. Gdyby nie to zjawisko świetlne, więcej pasażerów mogłoby przeżyć katastrofę.

Katastrofa Titanica. Fascynujące odkrycie po latach. Mogło zadecydować o tragedii
Czy zorza polarna mogła wpłynąć na przebieg katastrofy Titanica? (Getty Images)

Teorię na temat zorzy polarnej przedstawiła Mila Zinkova. Niezależna badaczka pogody podzieliła się swoimi odkryciami w czasopiśmie "Weather", należącym do brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Meteorologicznego. Jak dowodziła, zjawisko świetlne mogło mieć decydujący wpływ na przebieg katastrofy – m.in. liczbę ofiar.

Katastrofa Titanica: zorza polarna zakłóciła działanie systemów?

Mila Zinkova powołała się na zeznania naocznych świadków, którzy zaobserwowali zjawisko świetlne w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Zorza była widziana właśnie w regionie, w którym zatonął Titanic.

Obecność zorzy polarnej potwierdził m.in. James Bissett. Oficer parowca RMS Carpathia – statku, który brał udział w ratowaniu ocalałych z Titanica – podzielił się swoimi obserwacjami w dzienniku.

Nie było księżyca, ale zorza polarna lśniła jak promienie księżyca wystrzeliwane z północnego horyzontu – Mila Zinkova cytuje treść dziennika oficera w czasopiśmie "Weather".
Zobacz także: Zobacz też: Katastrofa RMS Titanic. Kolejna przyczyna tajemniczego zatonięcia

Jak dowodzi Mila Zinkova, pole magnetyczne zorzy polarnej jest na tyle silne, że mogło wpłynąć na działanie systemów na pokładzie Titanica. W konsekwencji doszło do zakłócenia systemów nawigacyjnych oraz uniemożliwienia załodze przekazywania najbliższym statkom sygnału SOS z wezwaniem do udzielenia pomocy. Z tego powodu nie dotarły na czas, by udostępnić pasażerom Titanica łodzie ratunkowe.

Mila Zinkova zwraca jednocześnie uwagę, że to zakłócenia prawdopodobnie przekierowały sygnał SOS do RMS Carpathia. Paradoksalnie dzięki temu przypadkowi udało się ocalić życie tych nielicznych pasażerów, którzy przeżyli zatonięcie Titanica, poprzez przekazanie załodze parowca ich lokalizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
Radar
2 lata temu
Wszystko nieprawda. To UFOludki wzięły ludzi na eksperymenty, a statek zatopły
Znafca
2 lata temu
Jako krótkofalowców mogę napisać że zorza polarna świetnie odbija fale radiowe i sprzyja propagacji. Dzięki zorza polarnej można zrobić fajne łączności na różne odległości. Tak samo jak od odbić śladów meteorów ale to inna bajka na innych falach niż były dostępne na Titanica.
Czytaj fakty
2 lata temu
To nie był Titanic tylko Lusitanic! I nie zatonął tylko został zatopiony! Lusitanic był uszkodzony po kolizji z innym statkiem, naprawa się nie opłacała, miał być zezłomowany, więc go trochę odpicowali, przemalowali. I Lusitanic popłynął jako Titanic. Ubezpieczyli go wysoko przed wypłynięciem by na tym zarobić i upiec drugą pieczeń czyli zlikwidować przeciwników założenia FED-u, na pokładzie Lusitanica czyli Titanika było ich trzech m.in. Astor najbardziej bogaty przedsiębiorca tamtych czasów. Titanic nigdy nie wypłynął z doku bo nie został ukończony, a Lusitanic jako Titanic wypłynął nie by bić rekord czasu przepłyniecia, ale by mógł zostać zatopiony! Morgan, Rockefeler, Rotshchild to autorzy zatonięcia Lusitanica.
Lamborghini
2 lata temu
Jasne... Radar zakłóciło, sonar zamarzł, a fale radiowe poszły tylko w jednym kierunku, bo ktoś urwał przeciwwagę od anteny. Wszystko pewnie poszło by dobrze, gdyby nie silna jonizacja powietrza wywołana przez zorzę, która doprowadziła do zawieszenia komputera pokładowego i zacięcia autopilota...
aaa
2 lata temu
Ja już myślałem że Titanic nie "zatonął" tylko "poszedł na dno". A tu artykuł wraz z naukowcem sięgnął dna.
zdenek
2 lata temu
... sternik wziął za szybko zakręt i wypadł na pobocze...a na morzu, jak na drogach - na drogach pobocze z drzewami, a na morzu z górami lodowymi...
Wariatka
2 lata temu
To prawda. Byłam wtedy na Titanicu więc wiem co mówię. Pamiętam to jak dziś. Odgłos pękającej stali, krzyk ludzi. Straszne. Tylko spokój mnie uratował.
szkonmak
2 lata temu
No cóż. Za jakieś 20 lat inna uczona napisze, że na Titanicu mieli źle ustawione GPS y w smartfonach i te kierowały statek najkrótszą drogą do celu.
zdenek
2 lata temu
...tam g prawda....przyczyną zatonięcia była jak zawsze: nadmierna prędkość, utrata panowania nad kołem sterowym i nietrzeźwość pasażerów...
obserwator
2 lata temu
Ciekawe ,że na zdjęciu dymią 4 kominy , a w rzeczywistości było 3 "dymiące" a jeden był zwykłą atrapą.
aurelka
2 lata temu
Absolutną i jedyna przyczyną zatonięcia Titanica jest to że zamiast dowodzeniem statkiem jego kapitan był zajęty ciupcianiem pewnej niewiasty a to spowodowało że reszta załogi też była rozkojarzona i tylko o ciupcianiu myślała.
bbb
2 lata temu
środek ciężkość zawiódł... na pewno było za mało ciśnienia co mogło pa a nawet przyczyniło się w dużej mierze do katastrofy...
HEJ
2 lata temu
mogły byc zakłucenia i na urządzeniach pomiarowych i statek płynął na skałe , człowiekowi tylko wydaje sie ,że wszystko pokona a tu masz taka zorza i juz bezbronny jak dziecko we mgle
pawel
2 lata temu
Mila cynkowa ma rację to z zorzą polarną zderzył się Titanic a nie z górą lodową ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić