aktualizacja 

Katastrofa w Morzu Beringa na Alasce? Naukowcy: To nie przełowienie

247

Połowy krabów śnieżnych na Alasce zostały odwołane po raz pierwszy w historii. W ostatnich latach w Morzu Beringa ubyło ponad siedem miliardów osobników. Naukowcy starają się odpowiedzieć na pytanie, co za tym stoi.

Katastrofa w Morzu Beringa na Alasce? Naukowcy: To nie przełowienie
Kraby śnieżne złowiona na Alasce. (Alaska Department of Fish and Game)

Po raz pierwszy w historii Alaski zostały odwołane połowy kraba śnieżnego. Rada ds. Rybołówstwa Alaski i Rada ds. Zarządzania Rybołówstwem na Północnym Pacyfiku ogłosiła w zeszłym tygodniu, że populacja kraba śnieżnego w Morzu Beringa drastycznie spadła. Obecnie jest poniżej progu wymaganego przez przepisy, aby rozpocząć łowy.

Drastyczny spadek populacji kraba

Jak szacuje Benjamin Daly z Alaska Department of Fish and Game populacja krabów śnieżnych zmniejszyła się z około 8 miliardów w 2018 r. do 1 miliarda w 2021 r.

Krab śnieżny jest zdecydowanie najliczniejszym ze wszystkich gatunków kraba z Morza Beringa, który jest poławiany komercyjnie. Ten szok z powodu zmniejszenia jego populacji o miliardy jest wart odnotowania. I to dotyczy wszystkich samic i młodych, mówi Daly dla CNN.

W oficjalnym komunikacie departament oświadczył, że populacja krabów śnieżnych obecnie znajduje się poniżej progu regulacyjnego, umożliwiającego otwarcie łowiska. Stało się to po raz pierwszy w historii tego stanu.

Naukowcy nie wiedzą co dokładnie stoi za wymieraniem krabów. Mark Stichert, koordynator ds. zarządzania rybołówstwem i skorupiakami Alaski powiedział, że z oceanów wyławia się więcej krabów niż może się ich rozmnożyć. Wiele osób podważa tę teorię twierdząc, że skala zjawiska jest zbyt duża, by nazwać to przełowieniem.

Naukowcy biorą także pod uwagę ocieplenie klimatu lub choroby. Michael Litzow, dyrektor laboratorium Kodiak w NOAA Fisheries jest zwolennikiem teorii o zmianach klimatycznych. Kraby śnieżne są gatunkiem zimnowodnym i występują głównie w obszarach, w których temperatura wody spada poniżej 2 stopni Celsjusza. Gdy oceany się ocieplają, a lód morski znika kraby nie mają warunków do rozmnażania.

Przeprowadzono wiele badań, które dotyczyły określonych temperatur w Morzu Beringa lub w pokrywie lodowej Morza Beringa w 2018 roku. A w tych badaniach zapisano wnioski, że te temperatury i warunki małej pokrywy lodowej w Morzu Beringa są konsekwencją globalnego ocieplenia – powiedział Litzow dla CNN.
Zobacz także: Kuba wraca do gry po pandemii. "Ogromna niewiadoma"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić