Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Potężne długi i prokurator. Państwowa spółka traci fortunę. Co miesiąc!

504
Podziel się

Nowy prezes JSW, Tomasz Cudny, ma o czym myśleć. Zarządzana przez niego spółka, choć pozornie silna i stabilna, ma kłopoty - np. z uwagi na spadające wydobycie węgla, z czego przecież się utrzymuje. A mniejsze wydobycie to mniejsza sprzedaż. Czyli mniej pieniędzy w kasie firmy. Jak duże są braki? Olbrzymie.

Potężne długi i prokurator. Państwowa spółka traci fortunę. Co miesiąc!
Jastrzębska Spółka Węglowa ma kłopoty z planem wydobycia. (PAP)

Według informacji, jakimi dysponuje o2.pl, plan wydobycia bardzo mocno "rozjeżdża się" z realnym uzyskiem węgla. W minionym miesiącu dzienna realizacja planu nie przekraczała 67 proc. W sierpniu dysproporcje były potężne: sięgały 20 tys. ton węgla dziennie. Mówiąc bardziej obrazowo, to osiem wypełnionych "pod korek" pociągów! A to oznacza straty. Konkretne i wyliczalne. Jak duże?

Przyjmijmy za podstawę obliczeń cenę 250 dolarów za tonę węgla. To maksymalny poziom ceny tony; w sierpniu była nieznacznie niższa. 20 tys. ton dziennie mniej daje nam 5 mln dolarów, czyli ok. 19 mln zł. Zakładając, że kopalnie pracują 22 dni w miesiącu, strata ta osiąga poziom 418 mln zł... co miesiąc! Stawia to firmę w położeniu co najmniej niekorzystnym. A to dopiero początek problemów.

Dużą zaległość (370 mln) ma JSW także wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za ubiegły rok. Ile będzie w tym roku? Jeszcze nie wiadomo. Kondycja finansowa JSW nie należy do najmocniejszych.

Zobacz także: Pomoc dla górnictwa. "Unia Europejska nie powinna tego blokować
Mają miliard zł kredytów w bankach. Więcej nie będzie, bo banki nie chcą im pożyczać i robią rezerwy na poczet ewentualnej straty – mówi nasz rozmówca, znający kulisy działania JSW.

Do tego dochodzi warta 1,2 mld zł pożyczka z Państwowego Funduszu Rozwoju. Nasz rozmówca dodaje, że spłaty tych kredytów już zostały przez spółkę zawieszone. Powód jest prozaiczny: brak środków. Mówiąc krótko, firma jest zadłużona po uszy.

Ruchy kadrowe i śledztwo prokuratorskie

Nie pomagają w tym z pewnością ciągłe ruchy kadrowe. Tylko na przestrzeni tego roku w JSW jest już trzeci zarząd. Do tego dochodzą obcinane przez zarządy wydatki na inwestycje i utrącane przetargi. W sprawie jednego z takich przetargów, na budowę baterii koksowniczej, należącej do dąbrowskiej JSW Koks, toczy się zresztą śledztwo prokuratorskie.

W odpowiedzi na pana zapytanie uprzejmie informuję, że Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przyjęła do prowadzenia śledztwo w sprawie udaremnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w przetargu publicznym, ogłoszonego przez JSW Koks, a dotyczącego modernizacji baterii koksowniczej nr 4 (…) na szkodę wskazanej wyżej spółki, tj. o czyn z art. 305 par. 1 kk. Postępowanie jest w toku, nikomu nie postawiono zarzutów – odpowiada na pytania o2.pl gliwicka "okręgówka".

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w drugiej połowie sierpnia przez prokuraturę przesłuchany został jeden z dyrektorów JSW Koks. Jednym z poruszonych podczas przesłuchania wątków był m.in. wątek dotyczący udziału w ustawieniu przetargu… wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Ślady wiodą do MAP

Wspomniany wyżej dyrektor z JSW Koks mógł usłyszeć pytania o to, czy jeden z byłych już członków zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazał informację o konieczności unieważnienia przetargu, czy najpierw wykryto błędy w postępowaniu i z tego wynikała konieczność jego unieważnienia. Przetarg jest ogromny – koszt budowy samej baterii to 650 mln zł, a nie znamy ceny niezbędnej infrastruktury (rozmrażalni, wywrotnic itp.)! Eskalacja sprawy domniemanego wywierania wpływu przez urzędnika MAP (nasi rozmówcy wskazują go jako jednego z członków najbliższego otoczenia ministra Jacka Sasina) i unieważnienia przetargu, doprowadziła do odwołania go z MAP na przełomie grudnia i stycznia. Szybko znalazł on jednak zatrudnienie w jednej ze spółek, nadzorowanych przez resort aktywów państwowych.

Tak czy inaczej, JSW jest w kłopocie. Spółka i jej zarząd będą musiały zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Zarząd kontrolowany jest przez pochodzącą z Zagłębia posłankę Ewę Malik. Nasi informatorzy mówią, że trzech członków zarządu - prezes Tomasz Cudny i dwóch wiceprezesów: Edward Paździorko oraz Robert Ostrowski - to osoby związane z nią od lat. Ostrowski od dawna zajmuje się branżą energetyczną. W latach 2017-2019 był w JSW, następnie trafił do PGE. Przez rok pracował w PGE Giek, a w roku 2020 został prezesem PGE EJ, odpowiedzialnej za budowę elektrowni atomowej dla Polski. Z PGE Giek został odwołany, w PGE EJ złożył rezygnację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(504)
gość
4 miesiące temu
Od kiedy brak zysku to strata? Straty mogą być tylko wówczas, gdy zyski z wydobycia nie pokryją kosztów utrzymania kopalni, a to jest możliwe przy pensjach i odprawach jakie sobie zarządy przyznały! Jak by tego było mało, rząd, tym najbogatszym ludziom w Polsce, prezesom, dołożył po kilkanaście tysięcy miesięcznie. W końcu spółki to tylko łupy wojenne, które należy wydoić jak się da, zanim straci się władzę!
Catheter boy
4 miesiące temu
Kto jeszcze leje w cewnik? Ja sam sobie wsadziłem cewnik w fujarę i teraz leje w worek to nie muszę biegać do kibla i mam przyjemność bo mi stoi.ktos ma ochotę na piss Exchange??
duperelczyk
5 miesięcy temu
Cudnie dzieje się w tej firmie.
Ślązok
5 miesięcy temu
W krupinskim jest wegiel koksójący jak my się do niego dokopali to gipko kozali wyjeżdżać
SKARBEK
5 miesięcy temu
JEDYNA KOPALNIA KTORA PRZYNOSI ZYSK TO KOPALNIA PRZY WIEJSKIEJ ALE TAM SIĘ KOPIE TYLKO GOTÓWKE
Polak
5 miesięcy temu
Tusk jak wróci to za złotówkę Niemcom tę kopalnię sprzeda. Zresztą nie tylko tą bo wszystkie które będą Niemcom się podobać. Zobaczycie co będzie się działo po wyborach.Peowcy są tak spragnieni kasy że sprzedadzą wszystko co tylko się da. Sprzedali praktycznie całą Polskę. Lewandowski za to będzie miał posadkę w Brukseli dożywotnio. To prawdziwy Polak. Nie budował ale sprzedał. I o take Polskę walczyłem.
czesio4
5 miesięcy temu
''Autor pisze, że za niewydobyte 440tys. ton węgla strata 418 mln zł. Zatem za wydobyte ok. 3mln ton (zamiast 3,5 mln ton), JSW uzyska wg podanych liczb ok 3 mld zł plus premia za koks. REWELACJA.''
czesio4
5 miesięcy temu
przecież tu narracja jak w TVN tylko PIS i PIS a za PO JSW było dalej niż krok od bankructwa. A Tusk niech spie prza do Berlina albo Brukseli - nie chcemy kolejnych nierządów złodziei
Rozgoryczony
5 miesięcy temu
Czy aby powyższy tekst nie dotyczy kopalni, w których prężnie działają związki "Solidarność"??? Czy widać je będzie i słychać dopiero w Warszawie, gdy będą blokować mieszkańcom ulice i utrudniać życie???
xoxoxo
5 miesięcy temu
To "dno" pożerające nasze podatki już dawno powinno zniknąć z naszej gospodarki; to rak i to złośliwy!
ttt
5 miesięcy temu
Dopiero jak się zmieni rząd i pis odejdzie (mam nadzieję, do więzienia) dowiemy się jak Polska stoi w ruinie. Bo to wszystko co pis robi, to robią tylko po to by kraść. Kradną miliardy a ludziom dają marne 500 plusy. A ich wyborcy się cieszą, że rząd ich okrada, podnosi podatki, opłaty, robi inflację, daje 500 plusy tym samym robiąc drożyznę.
Observer
5 miesięcy temu
... też mi news ... w praktycznie każdej spółce PIS tak jest i to od dawna ... wyjątek to monopoliści, ale rozwalenie i tego to tylko kwestia czasu...
Zooro
5 miesięcy temu
Nie mylcie złego zarządzania i złodziejstwa z pracą ludzi na kopalniach i wspópracujących z nimi firm .Oni niczemu nie są winni ,przychodzą do pracy tak jak większość z nas, a długi nie są dlatego że im się tak dużo płaci.Cała ta czapa nierobów w zarządach,spókach ,holdingach i jak by się to nie nazywało bierze potężne pieniądze za złe zarządzanie i na to nie ma lekarstwa.A jak się czegoś nie da ukraść pocichu to się stworzy odpowiednią ustawę, i już nie ma kogo karać bo przecież ukradzione zgodnie z prawem.Nie dajmy się skłucić że górnik zły itd,bo to może być skierowane przeciw każdej grupie zawodowej.
Myślący
5 miesięcy temu
A ja nie mogę mieć zaległości w ZUS i jak nie zarabiam to nie ma wypłaty.. a tu Barbórka, trzynasta, bony, wczasy związki itd ????
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić