Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. BA
|

Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. Rząd ma czas do 16 sierpnia

105
Podziel się:

Komisja Europejska wymaga od polskiego rządu wprowadzenia w życie postanowień TSUE. Dotyczą one zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polskie władze mają na to czas do 16 sierpnia, jeżeli nie zaczną działać, KE ostrzega przed sankcjami finansowymi.

Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum. Rząd ma czas do 16 sierpnia
Sąd Najwyższy (FORUM)

Komisja Europejska przesłała polskiemu rządowi ultimatum. Wymaga od władz wprowadzenia w życie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej najpóźniej do połowy sierpnia. Jeżeli polski rząd nie ustosunkuje się do wysłanego przez KE listu i nie podejmie konkretnych działań, należy się spodziewać sankcji ze strony Unii Europejskiej.

O tym kroku ze strony KE poinformowała w rozmowie z TVN24 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jurova. Jak powiedziała, Polska powinna poinformować KE na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia. Jeśli polski rząd nie potwierdzi, że podejmie wszelkie konieczne kroki w tym zakresie, Komisja rozpocznie procedurę naruszeniową.

Oznacza to, że również w tym przypadku poprosimy o zastosowanie sankcji finansowych, jeśli Polska nie naprawi sytuacji do 16 sierpnia - dodała.

TK: przepisy TSUE niezgodne z Konstytucją

W środę polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

W uzasadnieniu wyroku TK napisano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów. Na kilkadziesiąt minut przed wyrokiem TK Trybunał Sprawiedliwości UE, uwzględniając wnioski Komisji Europejskiej, wydał kolejne postanowienie o środkach tymczasowych w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Natychmiastowe zawieszenie" przepisów krajowych

Unijny trybunał zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że Polska ma zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej m.in. w sprawach immunitetów sędziowskich.

W piątek I Prezes Sądu Najwyższego wydała oświadczenie, w którym uchyliła zarządzenie TSUE, które zamrażało działalność Izby Dyscyplinarnej. I prezes SN w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że "Sędziowie, obejmując urząd, składają przysięgę na wierność Rzeczypospolitej Polskiej, a w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom".

Polska z bardzo słabą oceną

W poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła również raport na temat przestrzegania zasad państwa prawa w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Jak podaje WP, Polska wypadła w raporcie bardzo słabo we wszystkich kategoriach.

Urzędnicy wskazali, że przyczyną niskiej oceny są przeprowadzone przez obecną władzę zmiany w wymiarze sprawiedliwości. "Reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym nowe rozwiązania, nadal budzą poważne obawy, o których mowa była w 2020 roku" - czytamy w raporcie.

Zobacz także: System Pegasus wykorzystywany przez polskie służby? Sienkiewicz nie ma wątpliwości
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(105)
Leszek
rok temu
Dziś porzegnam unie z radością, dzięki Platformie Obywatelskiej
Jelenia G
rok temu
Dziękujemy PLATFORMIE ANTYOBYWATELSKIEJ za niszczenie polski jak kiedyś to robił Balcerowicz
Górol
rok temu
Unos na Podhalu niemomy żadnego problemu z PO, nikt nie zapisuję się do padliny
Górol
rok temu
Hej komisarzyki w Polsce naród wybiera, a Platformę olewa
Dawid
rok temu
To znaczy że komisja to jest upośledzona, takiej Uni niechce
gość
rok temu
Polska to suwerenny Kraj i żaden TUSK ani TSUE nie będzie nam mówić jak postępować w przypadku popełnienia przestępstwa ludzi zatrudnionych w wymiarze Sprawiedliwości. Zlikwidować IMUNITET Sędziowski i niech odpowiadają za swoje czyny jak każdy pospolity obywatel. Święte Krowy są w Indiach a nie w Polsce.
polak
rok temu
Po to w czasie II WŚ zginęło 5 mln naszych Rodaków a po 1945 roku żyliśmy prawie pół wieku w Komunistycznej nędzy, żeby dzisiaj jakieś TSUE decydowało jak w Polsce ma wyglądać sprawiedliwość? Zwykły złodziej ma za swoje przestępstwo pierdzieć w pasiaki a Sędzia złodziej ma być bezkarny? bo to Sędzia? W żadnym wypadku tak być nie może.Taką KORUPCJĘ i PATOLOGIĘ w Sądach niech sobie wprowadzają Ci, którzy zasiadają w TSUE. Jeżeli RZĄD Zjednoczonej Prawicy się ugnie to o wygraniu następnych wyborów może zapomnieć. Inne Kraje olewają TSUE i i MY ich olejemy.
slah
rok temu
Kto ma kasę??? Pani Przyłębska czy UE....??? Dziękuję za uwagę...
Hmmm
rok temu
TSUE zmienia nam konstytucję ?
NIezalezny
rok temu
Grecy; Niemcy;Hiszpanie;Francuzi mogą -my nie. Czas opuścić EU.
Bodo
rok temu
Tu jest POLSKA! Tyle w temacie
Antekkk
rok temu
dlaczego usuwacie komentarze . 45 lat pod panowaniem wschodu , teraz pod panowaniem zachodu !!!!!
Lechu
rok temu
My Polacy nie musimy ciągle komuś służyć ......jak nie ruskie to germańcy, amerykanie i kto jeszcze. Unia Europejska to miało być bez granic i wolny handel. Tylko czekać jak zaczną pisać nam podręczniki historii.
Antekkk
rok temu
45 lat pod panowaniem wschodu , teraz pod panowaniem zachodu .Tylko Polexit !!!!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić