Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kompot, klej, proszek do prania. To nie lista zakupów. Tym odurzali się ludzie w PRL-u

67

Krajowe Biuro ds. Narkomanii musi cały czas aktualizować listę substancji, jakie pojawiają się na rynku, aby móc śledzić, kto je rozprowadza i jakie są ich skutki. A jak to wyglądało 50 czy 60 lat temu? Najczęściej sięgano oczywiście po alkohol, ale nie tylko.

Kompot, klej, proszek do prania. To nie lista zakupów. Tym odurzali się ludzie w PRL-u
Nie tylko alkoholem odurzali się ludzie w PRL-u... (YouTube)

Tematem zajął się Bartłomiej Międzyborski z Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy "Narkomania wśród polskiej młodzieży na przełomie lat 70. i 80. XX wieku" wyróżnił dwa okresy - ten do lat 60. nazywano okresem "medycznym". Po nim nastąpił tzw. okres młodzieżowy.

Nazwy te nie zostały przyjęte przypadkowo - z początku odurzano się dostępnymi medykamentami, a z czasem zaczęto sięgać po produkty do prania, czy też produkty szkolne.

Do pierwszej kategorii z pewnością zalicza się parkopan, czyli lek przepisywany cierpiącym na parkinsona. Zjedzenie większej liczby tabletek powodowało odurzenie. Potocznie parkopan nazywano "sztachetą" albo "parkanem". Jego działanie w autobiografii "Ćpałem, chlałem i przetrwałem" opisał Maciej Maleńczuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największe laboratorium narkotyków w Polsce. Akcja CBŚP mrozi krew w żyłach
Wielokrotnie jadłem parkopan w różnych ilościach. Powoduje to momentami całkowitą utratę kontroli nad tym, gdzie jesteś, czym jesteś. Wiesz... może ci się na przykład zdawać, że dookoła ciebie jest pełno ludzi, z którymi toczysz ożywioną dyskusję, po czym nagle widzisz, że całe towarzystwo w autobusie gapi się na ciebie, a wszyscy, z którymi toczyłeś ożywioną rozmowę, zniknęli, w ogóle ich nie ma, nigdy ich nie było - wspominał artysta w swojej książce.

Kolejnym medykamentem, którym odurzano się w PRL-u, były krople Inoziemcowa. Powodowały euforię i uczucie ciężkości. Potocznie nazywano je "ziomkami". W aptekach były dostępne od lat 50. do 90. XX w.

Narkotyki prosto z PRLowskiej łazienki

W drogeriach gospodynie domowe kupowały płyn "Tri", który pomagał im doprać uporczywe plamy. Żądni wrażeń odurzali się jego oparami, które powodowały lekkie uczucie euforii i przyspieszone bicie serca.

Kolejną chemią domową był proszek "Ixi". Podobnie jak "Tri", wdychało się jego opary, uprzednio podgrzewając. "Tri" szybko zastąpiono "wąchaniem kleju", którego opary działały stymulująco na układ nerwowy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Od euforii, lekkiego podniecenia przez znużenie po realistyczne sny - w takie stany, w zależności od ilości aplikacji, wprowadzał płyn "Eter". Był dostępny w sklepach z chemią gospodarczą, a potocznie mówiono o nim "kropka". Można go było pić lub wdychać. Można było też przez niego umrzeć z powodu napadu duszności.

"Kompot" na deser

Jak czytamy w Noizz, polską heroinę, zwaną "kompotem" mieli opracować w 1976 r. dwaj studenci z Gdańska. Powstała z połączenia m.in. heroiny, kodeiny, morfiny i alkaloidów. Podawano ją dożylnie. Osoby, które zażywały "kompot" zazwyczaj dożywały jeszcze 2-3 lat. Kolejnym, często mylonym z "kompotem" narkotykiem, była "makiwara", zwana też "zupą". Powstawała ze słomy makowej i miała znacznie słabsze działanie od "kompotu".

Ruchy hippisowskie, szary świat PRL-u - przyczyn brania i uzależniania się od narkotyków było wiele. Był też ruch, aby temu zapobiec. W 1978 r. w Głoskowie na Mazowszu otwarto pierwszą placówkę MONARu. Dziś jest ich w całej Polsce 157.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 13.12.2024 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Wrze w Gruzji, ludzie mają dość władz. Wybory nazywają "parodią"
Coraz więcej ofiar śmiertelnych. Polska w czołówce rankingu
Nie będzie premii na święta w Manchesterze United. Wpadł na inny pomysł
Tusk nie pozostawia złudzeń. Za ataki z farbą i gaśnicą grozić będą surowe kary
Klamka zapadła. TVP będzie musiało przeprosić WOŚP
Ujawnił zdradę żony na Instagramie. Możesz go pamiętać z polskich boisk
Polacy poznali rywali w walce o mundial. "Brak awansu byłby olbrzymią katastrofą"
Unia zaostrza kary za wykorzystywanie seksualne dzieci. Polska czeka na to prawo
Nie jest idealna, ale jest najpopularniejsza. Co Polacy myślą o demokracji?
Pożar na Złotej w Warszawie. Nieoficjalna przyczyna jest znana
Alarmy bombowe paraliżują szkoły na Mazowszu. Zgłoszenia spływają kaskadowo
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić