o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Konferencja Morawieckiego. Wiemy, co z galeriami handlowymi

61
Podziel się

Mateusz Morawiecki wystąpił na konferencji, podczas której przedstawił aktualne informacje na temat przebiegu pandemii COVID-19 w kraju. Premier wskazał, że obecnie ma miejsce stabilizacja liczby zakażeń. Rozwiał również wątpliwości dotyczące obostrzeń związanych z galeriami handlowymi.

Konferencja Morawieckiego. Wiemy, co z galeriami handlowymi
Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej (PAP, PAP, Marcin Obara)
bDoyYCRN

Mateusz Morawiecki potwierdził, że większość osób, które dziś chorują na COVID-19, zaraziło się koronawirusem około 2-4 tygodnie temu. Premier Polski ogłosił również "100 dni solidarności" – to okres przed rozpoczęciem szczepień na koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Konferencja Mateusza Morawieckiego. "100 dni solidarności" i otwarcie galerii handlowych

Mateusz Morawiecki ogłosił, że placówki handlowe będą mogły działać od 30 listopada, jednak wyłącznie w najwyższym reżimie sanitarnym. Oznacza to ponowne otwarcie m.in. galerii handlowych i sklepów meblowych. Premier potwierdził, że za radą epidemiologów inne miejsca dotychczas zamknięte – jak muzea czy siłownie – wciąż pozostaną nieczynne.

bDoyYCRP

Premier odniósł się także do kwestii szkół. Rząd zdecydował, że placówki edukacyjne pozostaną zamknięte co najmniej do 23-24 grudnia. Nastąpi również kumulacja ferii zimowych. Do tej pory ich daty różniły się ze względu na województwa, jednak w 2021 roku odbędą się w jednym terminie.

Morawiecki zapowiedział, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, rozpocznie się dystrybucja szczepionki na koronawirusa. Celem rządu jest zadbanie, aby Polacy dotrwali do tego momentu z jak najmniejszymi stratami. Podkreślił, że powodzenie w walce z COVID-19 zależy przede wszystkim od samodyscypliny mieszkańców kraju.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Liczba zgonów rośnie. Dr Grzesiowski: "Jesteśmy u kresu wytrzymałości"

Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin o pandemii COVID-19

Jarosław Gowin pochwalił plan rządu i podobnie jak premier podkreślił wagę samodyscypliny Polaków. Jak zaznaczył, gdyby rząd nie stosował rygorów, zagrożone byłoby nie tylko życie mieszkańców kraju, lecz także ich miejsca pracy.

bDoyYCRV

Gowin poinformował, że nowe obostrzenia zostały skonsultowane z przedstawicielami branży handlowej, w tym członkami związków zawodowych. Potwierdził uchwalenie pierwszego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. W przyszłości powstanie kolejny, który obejmie przedstawicieli branż w mniejszym stopniu dotkniętych pandemią COVID-19.

Szczegóły odnośnie pakietu pomocowego obejmą m.in. możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych. Będą one zaadresowane przede wszystkim do miejsc, które zostały najdotkliwiej pokrzywdzone przez COVID-19, czyli m.in. hoteli, biur podróży, instytucji kultury czy klubów fitness.

Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i Jarosław Gowin poruszyli temat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Obaj politycy apelowali, aby spędzić je wyłącznie w gronie najbliższych i powstrzymać się od podróży lub spotkań z dalszymi członkami rodziny.

bDoyYCRW

Minister Zdrowia planuje wprowadzenia narodowej kwarantanny?

Minister zdrowia podkreślił, że jeśli zbliżmy się do granicy średnio 19 tysięcy zachorowań dziennie, nastąpi powrót do strefy czerwonej. Gdy liczba spadnie aż do 10 tysięcy – żółtej. Adam Niedzielski zaznaczył jednak, że rząd przewiduje wzrost liczby zarażeń, a także rozważa wprowadzenie narodowej kwarantanny.

Adam Niedzielski podkreślił wagę przestrzegania podstawowych obostrzeń, w tym m.in. mycia rąk czy wietrzenia pomieszczeń. Zapowiedział, że za trzy tygodnie sytuacja zostanie powtórnie przeanalizowana i jeśli okaże się, że doszło do jej poprawy lub pogorszenia, Ministerstwo Zdrowia przedstawi nowe zalecenia.

Konferencja prasowa. Będą ograniczenia w przemieszczaniu się

Ze względów bezpieczeństwa dziennikarze uczestniczyli w konferencji online. Padło m.in. pytanie o szczepionki, na które odpowiedział Mateusz Morawiecki.

bDoyYCRX

Premier potwierdził, że spotkał się z kierownictwem koncernów AstraZeneca i Pfizer. Wspólnie ustalili, że kiedy tylko szczepionki na koronawirusa staną się dostępne dla państw Unii Europejskiej, wystąpi o dostarczenie tylu, ile przysługuje na kraj o takiej liczbie ludności jak Polska.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić ograniczenie w przemieszczaniu się. W związku z tym poprosił, aby Polacy koniecznie powstrzymali się od planowania podróży świątecznych – przede wszystkim zagranicznych – albo dużych spotkań rodzinnych. Nie jest wykluczone, że w grudniu nastąpi też zwiększenie liczby niedziel handlowych, jednak dyskusje ze związkami zawodowymi odnośnie tej kwestii wciąż trwają.

bDoyYCSq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(61)
DE
2 tyg. temu
Dzieci w domach , nauka zdalna.... a kto pokryje koszty energii ? Jestem obecnie w DE, nikt nie zamknal szkol. Fakt w Polsce tez mamusie by plakaly ze dzieci marzna , tutaj dzieci na lekcjach siedza w kurtkach, w maseczkach, przy otwartych oknach,.... ale w szkole....
Bat Chłopski
2 tyg. temu
Kpina. Po prostu kpina. Rząd potrzebuje pieniędzy z naszych podatków, a największe podatki co roku wpływają do kasy z zakupów przedświątecznych.
qwerty
2 tyg. temu
Już zdenerwowali górników, rolników, kobiety, a teraz jeszcze górali. No to trzeba się postarać.
bDoyYCSr
Obserwator
2 tyg. temu
W skrócie otworzą galeryjki żeby z podatków do budżetu więcej wpłynęło ale przy okazji pozamykają nas w domach bez możliwości przemieszczania się. Kpina i zamordyzm w całej rozciągłości.
Aaas
2 tyg. temu
Co ten chlop bredzi,jakich szczepien, najpierw Trybunal Stanu i jak w Rumunii.
Najnowsze komentarze (61)
VIOLl
1 tyg. temu
jesteście kompletnie nieprzygotowani - dla czego ludzie którzy przeszli COVID i są bezpieczni nie mogą pojechać na narty? Dla czego ludzie którzy prowadzą hotele i restauracje nie mogą normalnie funkcjonować - dla czego grabicie nas i prze nas ciężko zapracowane pieniądze wydajecie szastacie wcale nie w imię naszego dobra???? Pana zna się na gospodarce i wie jak bardzo trudno zatrzymać jest zwijającą się gospodarkę - to się właśnie dzieje w Polsce - proszę ZAPRZESTAĆ chaotycznym decyzjom... Zamykacie dzieci w domach a starców wysycacie na msze ? Zobaczcie jak Irlandia radzi sobie z tym tematem - dzieci chodzą do szkoły
Logika
1 tyg. temu
Szkoły zamknięte ale galerie otwarte gdzie tu logika
Is only me
1 tyg. temu
Przez takich wlasnie oto ludzi polska upadnie szybciej niz myślicie. Ludzie zaczna wyjeżdżać stad za lepszym ( normalnym ) zyciem. My z rodziną tez juz szukamy normalnego kraju w ktorym mozna sie osiedlic. I nie mamy zamiaru tu wracać. Bo tu nie ma nic za czym mozna by tęsknic.
jurek
1 tyg. temu
pabowie z rzadu ratujcie baltyk tyle wrakow tam lezy to bomba ekologiczna
Racjonalista
1 tyg. temu
On powinien dostać mandat! Dlaczego podczas publicznego wystąpienia zdjął jarmułkę? Co na to epidemiolog???
WujaDobraR
2 tyg. temu
Wszystkich bezrobotnych zapraszam do pracy na stadion narodowy✌
Naiwniak
2 tyg. temu
Gdyby premierem był B.Butka, Wielgus lub Staszek (Luabnuer) to wszyscy Polacy oyrzymaliby pomoc. Tak myślę.
Zośka
2 tyg. temu
Pani Lampart💔 jest mega sexy!!!♥️♥️♥️♥️
bDoyYCSj
Uczeń
2 tyg. temu
Ta cała nauka zdalna to ściema. Komp chodzi od rana do wieczora. Baba gada coś w zminimalizowanym okienku a ja cały czas cisne w gtaV. Oby tak zostało jak najdluzej.
😇😇😇
2 tyg. temu
Wiemy że nic nie wiemy🤥
Ice4
2 tyg. temu
Zakażenia w szkołach ale już nie w przedszkolach. Czysta kalkulacja by oszczędzić na opiekuńczym. Wczoraj debatowanie nad dłuższymi feriami dzisiaj ich likwidacja. Pomyślcie ile normalnych ludzi wiąże koniec z końcem dzięki feriom i wypoczynku ludzi zimą. Armatki śnieżne, wyciągi,gastronomia, pokoje, cała infrastruktura za którą stoją setki tysięcy ludzi z kredytami. Ludzkie dramaty dopiero sie zaczynają i nie covid jest ich powodem, a brak jakiekogolwiek planu działania. 18 stycznia jaśnie panujący da nam szczepionkę. W Chinach poradzili sobie bez niej.
WYTRZYMAMY
2 tyg. temu
jeszcze tylko 3 lata do wyborów ..., a może krócej
Ktoś
2 tyg. temu
W biedronkach lidlach itp ludzi pełno to samo w galeriach bedzie wymieniają się co parę minut. I jest ok. Ale np chrzest zeby zrobic w restauracji dla najbliższych to juz jest za dużo...😡 i najlepiej zakazać... bezsens.
Kuba
2 tyg. temu
Oni już nie zabijają gospodarki.. Oni ją zamordowują!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić