Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Koronawirus. Niepokojące informacje dla ozdrowieńców COVID-19

224

Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują niszczycielski, długoterminowy wpływ koronawirusa na organizm. Z jego powodu jedna na osiem osób "wyleczonych" z COVID-19 w ciągu 5 miesięcy od diagnozy umiera, a jedna trzecia ponownie trafia do szpitala.

Koronawirus. Niepokojące informacje dla ozdrowieńców COVID-19
Koronawirus ma długotrwałe skutki (Getty Images)

Uniwersytet Leicester i Office for National Statistics ustalili, że spośród 47 780 osób wypisanych ze szpitala w pierwszej fali koronawirusa, 29,4 proc. wróciło do szpitala w ciągu 140 dni, a 12,3 proc. zmarło.

Długotrwałe skutki koronawirusa

Osoby, które przeszły COVID-19 były 3,5 razy bardziej narażone na ponowne przyjęcie do szpitala i śmierć w porównaniu z innymi schorzeniami. Jedna trzecia osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, w ciągu 5 miesięcy ponownie trafiła do szpitala z powikłaniami, w tym problemami z sercem, cukrzycą i przewlekłymi chorobami wątroby i nerek.

Uważa się, że badanie - które nie zostało jeszcze recenzowane - jest największym jak dotąd badaniem dotyczącym osób wypisywanych ze szpitala po przejściu COVID-19.

Wydaje się, że ludzie wracają do domu, odczuwają długotrwałe efekty, wracają i umierają. Widzimy, że prawie 30 proc. zostało ponownie przyjętych do szpitala, a to dużo osób - powiedział "The Telegraph" autor badania Kamlesh Khunti, profesor z Uniwersytetu Leicester.

Profesor Khunti powiedział, że badania wskazują, że NHS musi wprowadzić system monitorowania dla osób, które opuszczają szpital po COVID-19. Twierdzi, że powinni oni przyjmować leki ochronne, takie jak statyna i aspiryna, aby spróbować zapobiec rozwojowi poważnych chorób.

Nie wiemy, czy to dlatego, że COVID-19 zniszczył komórki beta, które wytwarzają insulinę i masz cukrzycę typu 1, czy też powoduje oporność na insulinę i rozwija się typ 2, ale widzimy te zaskakujące nowe diagnozy cukrzycy - powiedział.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić