Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. To miasto należy do czerwonej strefy. Ludzie się pilnują

95

W ostatnich dniach w Polsce padały kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Tylko dziś potwierdzono aż 843 zachorowania i 13 zgonów. Z tego powodu rząd podzielił najbardziej dotknięte epidemią miejscowości na dwie strefy – żółtą i czerwoną. Wyjaśniamy, jakie są kryteria podziału, a także zasady, które obowiązują w czerwonej strefie.

Koronawirus. To miasto należy do czerwonej strefy. Ludzie się pilnują
(PAP, Andrzej Grygiel)

Jednym z miast, w których utworzono czerwoną strefę - jednocześnie jest to drugie co do wielkości miasto, w którym ją wprowadzono - jest Ruda Śląska. Zostało ono włączone do czerwonej strefy, ponieważ w mieście odnotowano powyżej 12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców.

Koronawirus. Czerwona strefa w Rudzie Śląskiej. Jakie obowiązują tam zasady?

  • Mieszkańcy czerwonej strefy zakrywają nos i usta przy każdym wyjściu z domu. Jeśli decydują się skorzystać z komunikacji miejskiej, 50 proc. miejsc siedzących musi pozostać wolnych.
  • W Rudzie Śląskiej nie wolno organizować ani imprez czy wydarzeń kulturalnych, ani targów. Kina zostały zamknięte, a przed zrobieniem zakupów obowiązuje założenie jednorazowych rękawiczek lub dezynfekcja rąk.
  • W czerwonej strefie nie mogą funkcjonować wesołe miasteczka, parki rekreacyjne i rozrywki.
  • Mieszkańcy Rudy Śląskiej nie mogą użytkować siłowni czy klubów fitness. Zawieszono również działanie obozów sportowych.
  • Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, jednak wyłącznie bez udziału publiczności.
  • Klienci muszą nosić maseczki zarówno w lokalach, jak i ogródkach. Będą mogli je zdjąć dopiero po zajęciu wyznaczonych miejsc – przestrzeń dla pojedynczej osoby wynosi 4 metry kwadratowe. Członkowie personelu również zakrywają nos i usta.
  • Mieszkańcom Rudy Śląskiej wolno korzystać z parków wodnych i basenów, jednak liczba obecnych osób nie może przekraczać 75 proc. maksymalnej.
  • W czerwonej strefie wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Jeśli mieszkańcy zdecydują się na takie spotkanie, muszą zachować od siebie nawzajem półtorametrowy dystans oraz zasłonić usta i nos.
  • Mieszkańcy Rudy Śląskiej nie mogą brać udziału w rehabilitacjach. Zakaz obowiązuje bez względu na stan zdrowia pacjenta.
  • Jeśli chodzi o kościoły, mieszkańcom Rudy Śląskiej wolno uczestniczyć w mszach pod pewnymi warunkami. Każdy wierny musi mieć wydzielone 4 metry kwadratowe, a w przypadku uroczystości na otwartej przestrzeni obowiązuje limit 150 osób.
  • Mieszkańcom wolno organizować spotkania. Jednak zarówno w przypadku wesel i spotkań rodzinnych, jak i innych uroczystości, obowiązuje limit maksymalnie 50 osób. Dodatkowo w przypadku rodzinnych imprez prawo nie wymaga zasłaniania ust i nosa.

Czerwona strefa w Rudzie Śląskiej. Ludzie przestrzegają zasad

Według ustaleń "Dziennika Zachodniego" większość mieszkańców stosuje się do zaleceń sanitarnych. Wśród osób, które osłaniają usta i nos, są zarówno przechodnie, jak i rowerzyści. Nakazy ignorują jedynie pojedyncze osoby.

Za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 złotych. Jeśli taki przypadek trafi do sanepidu, winny może zostać obciążony karą w wysokości 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Zobacz też: Piłka nożna. Minister Szumowski o ewentualnym zamknięciu stadionów. "W strefach czerwonych kibice nie wrócą"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić