"Kryzys cebulowy" w Europie. Wprowadzono limity na warzywa i owoce

19

W Europie coraz ciężej o zakup podstawowych warzyw i owoców. Wielka Brytania już wprowadziła limit pomidorów na klienta, z kolei w Holandii można kupić tylko dwie papryki. W Hiszpanii rolnicy pilnują swoich pól przed złodziejami, a na Słowacji mówi się "kryzysie cebulowym".

"Kryzys cebulowy" w Europie. Wprowadzono limity na warzywa i owoce
bazar warzywa (money.pl, Rafał Parczewski)

W Wielkiej Brytanii pojawił się problem niedoboru warzyw i owoców i markety wprowadziły ograniczenia w sprzedaży niektórych produktów.

Maksymalnie trzy pomidory na osobę, trzy ogórki czy trzy opakowania malin to wszystko, na co mogą sobie pozwolić klienci sklepów sieci Asda - informuje tvn24.pl.

Ze względu na wysokie ceny energii ograniczono uprawy w szklarniach. Dodatkowo życie utrudniają niekorzystne, niekiedy wręcz ekstremalne warunki pogodowe. Z tym boryka się południowa Hiszpania, gdzie sprzedać warzyw i owoców mocno spadła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 08.03 | Oszczędności, dostęp do służby zdrowia i czystsze powietrze dzięki technologii

Inflacja w Europie

Podrożała większość warzyw, m.in. pomidory, ogórki, ale i owoce - np. mandarynki. Doprowadziła do tego mniejsza ilość zbiorów w Turcji i Maroku, a także niskie temperatury.

Na ceny narzekają także mieszkańcy Niemiec i Szwecji. W Niemczech w ciągu roku o 26,2 proc. podrożały ogórki i o 16,9 proc. pomidory. Z kolei w Szwecji ogórki o 14 proc., a pomidory o 11 proc.

Kraje europejskie zaczęły wprowadzać limity na warzywa i owoce. W Holandii ceny za nie gwałtownie wzrosły. Importuje się je z Hiszpanii, gdzie zbiory są znacznie mniejsze, niż wcześniej zakładano. Na wprowadzenie limitów przyczyniły się także wysokie ceny za energię, przez co Holendrzy byli zmuszeni do wyłączenia części lamp w szklarniach.

Warzywa takie jak pomidory najbardziej podrożały w Portugalii. To wzrost o ponad 100 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wpływ na to miał wybuch wojny w Ukrainie, który doprowadził do wyższej inflacji. Nieco niższe wyniki odnotowane też we Włoszech. 

"Kryzys cebulowy" na Słowacji

Na Słowacji rolnicy już mówią o "kryzysie cebulowym", który ma potrwać do kolejnych zbiorów. W kraju zwyczajnie zaczyna jej brakować, a jej cena wzrosła o 20 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Słowacka Izba Rolno-Spożywcza jest zdania, że na niedobór cebuli miały wpływ napięcia geopolityczne, ale i powodzie w Pakistanie, minusowe temperatury w Azji Środkowej i susza w Afryce Północnej.

Autor: ACZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić