Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Kryzys urodzeń w Polsce, jest nas coraz mniej. Niepokojące dane

15
Podziel się:

Statystyki pokazują, że pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na demografię. Jeśli trend się utrzyma na dłużej, w ciągu 35 lat liczba Polaków spadnie nawet o ponad 4,5 miliona.

Kryzys urodzeń w Polsce, jest nas coraz mniej. Niepokojące dane
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Jak informuje "Gazeta Pomorska" w pierwszym półroczu 2021 roku Urząd Stanu Cywilnego w Bydgoszczy zarejestrował 3025 urodzeń. Chłopców urodziło się nieco więcej - 1597, a dziewczynek - 1428.

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na demografię. "W 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią, w województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy 19 342 urodzenia. Dla porównania: w 2020 roku było 18 013 urodzeń - informuje w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Bydgoszczy.

Spadek liczby urodzeń nie do końca zadziwił, bowiem w pewnym stopniu odzwierciedla długookresowe zmniejszanie się liczby kobiet w wieku prokreacyjnym (15-49 lat) w naszym kraju - tłumaczy Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego, autor opracowania "Płodność w czasie COVID-19", cyt. przez "Gazetę Pomorską"

Piotr Szukalski dodaje, że zawsze czasach kryzysu można zaobserwować zjawisko dostosowania się ludności do nowych uwarunkowań. "W przypadku prokreacji, podobnie jak w przypadku zachowań matrymonialnych, to dostosowanie przyjmuje dwie formy, a mianowicie odraczania momentu świadomego poczęcia dziecka lub rezygnacji z jego posiadania. Nie inaczej było w 2020 roku, choć sam charakter występującego kryzysu był inny niż w przypadku tradycyjnie pojmowanych kryzysów społecznych" przekonuje Szukalski.

Już na początku 2020 roku demografowie mówili o zmniejszającej się liczbie urodzeń w Polsce. Coraz więcej par decyduje się tylko na jedno dziecko. Jeśli taki trend utrzyma się na dłużej, w ciągu 35 lat liczba Polaków spadnie o ponad 4,5 miliona.

Zobacz także: Przywileje dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi? Rzecznik PiS odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Pfff
rok temu
To nie my siejemy spustoszenie na świecie żeby za tych agresorów jeszcze wymierać... To tylko Polska. Jesteśmy jak dziecko w patologicznej rodzinie żyjący w slumsach. Niech inne narody wymierają a jest sporo tych złych.
wqrwiony
rok temu
To widać ,że za komuny kryzysu nie było,bo był wyż demograficzny .
tttt
rok temu
Nie ma zmartwienia wiecej przyjedzie z Izraela.
Uhg
rok temu
To chyba dobrze.Chocby dla srodowiska. Mniej smieci mniejsza emisja spalin.
Markus
rok temu
Polakom trzeba sprowadzić Tajlanki nie dość, że ładne, mało jedzą to jeszcze lubią seks
Promise Land
rok temu
Ludzie w kolonii nie chcą panom rodzić kolejnych niewolników, nie martwcie się, Polin i Ukrain zasiedlą wybrańcy Boga Yahwe z Bliskiego Wschodu.
Oux
rok temu
Islandczykow jest 300000 a pilkarsko na tym poziomie co Polska 38 mil
Boboo
rok temu
Nic dziwnego, że coraz mniej osób decyduje się na dzieci w Polsce. Kto by narażał przyszłe dziecko na życie w takim kraju
no i git
rok temu
No bo teraz jak mamy kilka płci, to gdy przy takiej niby koleżance natura wezwie człeka do czynu, to zanim połapie się co do czego, już po temacie i niby koleżanka zostanie starą panna lub tez starym pannem. To i skąd dzieci-z drugiej strony to i dobrze-BO ORGANIZM NIEPRZYSTOSOWANY DO ŚRODOWISKA NIE ROZMNAŻA SIĘ. Rozmnażać się będą tylko bogobojne katoliczki.
Piksel
rok temu
Jest nas stanowczo za dużo. Jeśli z tych 7,8 mld zejdziemy do powiedzmy 5 mld, to tylko lepiej dla planety i przyszłych pokoleń. Mniej zanieczyszczenia, ciszej, więcej żywności i wody.
Pawleno21
rok temu
trzeba płodzić więcej polityków
www
rok temu
Geniusz z Żoliborza mówił, że jak polki dostana 500+ to będą rodziły na potęgę. To zwykły łapówkarz
Bidon
rok temu
Trzeba być cnotliwym i się modlić. Ewentualnie mieć po cichu kilkoro dzieciaków na boku lub być ukrytym pedofilem. A najlepiej "przebrać się" za księdza. czyli jak wyżej, będzie można wtedy wszystko na boku...
Zdeb
rok temu
I co z tego skoro ludzi jest zbyt dużo na świecie i siejemy takie spustoszenie w przyrodzie im mniej tym lepiej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić