o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Kryzys urodzeń w Polsce, jest nas coraz mniej. Niepokojące dane

15
Podziel się

Statystyki pokazują, że pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na demografię. Jeśli trend się utrzyma na dłużej, w ciągu 35 lat liczba Polaków spadnie nawet o ponad 4,5 miliona.

Kryzys urodzeń w Polsce, jest nas coraz mniej. Niepokojące dane
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bESvJSLF

Jak informuje "Gazeta Pomorska" w pierwszym półroczu 2021 roku Urząd Stanu Cywilnego w Bydgoszczy zarejestrował 3025 urodzeń. Chłopców urodziło się nieco więcej - 1597, a dziewczynek - 1428.

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na demografię. "W 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią, w województwie kujawsko-pomorskim odnotowaliśmy 19 342 urodzenia. Dla porównania: w 2020 roku było 18 013 urodzeń - informuje w rozmowie z "Gazetą Pomorską" Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Bydgoszczy.

bESvJSLH
Spadek liczby urodzeń nie do końca zadziwił, bowiem w pewnym stopniu odzwierciedla długookresowe zmniejszanie się liczby kobiet w wieku prokreacyjnym (15-49 lat) w naszym kraju - tłumaczy Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego, autor opracowania "Płodność w czasie COVID-19", cyt. przez "Gazetę Pomorską"

Piotr Szukalski dodaje, że zawsze czasach kryzysu można zaobserwować zjawisko dostosowania się ludności do nowych uwarunkowań. "W przypadku prokreacji, podobnie jak w przypadku zachowań matrymonialnych, to dostosowanie przyjmuje dwie formy, a mianowicie odraczania momentu świadomego poczęcia dziecka lub rezygnacji z jego posiadania. Nie inaczej było w 2020 roku, choć sam charakter występującego kryzysu był inny niż w przypadku tradycyjnie pojmowanych kryzysów społecznych" przekonuje Szukalski.

Już na początku 2020 roku demografowie mówili o zmniejszającej się liczbie urodzeń w Polsce. Coraz więcej par decyduje się tylko na jedno dziecko. Jeśli taki trend utrzyma się na dłużej, w ciągu 35 lat liczba Polaków spadnie o ponad 4,5 miliona.

bESvJSLN
Zobacz także: Przywileje dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi? Rzecznik PiS odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESvJSMi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Pfff
4 miesiące temu
To nie my siejemy spustoszenie na świecie żeby za tych agresorów jeszcze wymierać... To tylko Polska. Jesteśmy jak dziecko w patologicznej rodzinie żyjący w slumsach. Niech inne narody wymierają a jest sporo tych złych.
wqrwiony
4 miesiące temu
To widać ,że za komuny kryzysu nie było,bo był wyż demograficzny .
tttt
4 miesiące temu
Nie ma zmartwienia wiecej przyjedzie z Izraela.
bESvJSMj
Uhg
4 miesiące temu
To chyba dobrze.Chocby dla srodowiska. Mniej smieci mniejsza emisja spalin.
Markus
4 miesiące temu
Polakom trzeba sprowadzić Tajlanki nie dość, że ładne, mało jedzą to jeszcze lubią seks
Promise Land
4 miesiące temu
Ludzie w kolonii nie chcą panom rodzić kolejnych niewolników, nie martwcie się, Polin i Ukrain zasiedlą wybrańcy Boga Yahwe z Bliskiego Wschodu.
Oux
4 miesiące temu
Islandczykow jest 300000 a pilkarsko na tym poziomie co Polska 38 mil
Boboo
4 miesiące temu
Nic dziwnego, że coraz mniej osób decyduje się na dzieci w Polsce. Kto by narażał przyszłe dziecko na życie w takim kraju
no i git
4 miesiące temu
No bo teraz jak mamy kilka płci, to gdy przy takiej niby koleżance natura wezwie człeka do czynu, to zanim połapie się co do czego, już po temacie i niby koleżanka zostanie starą panna lub tez starym pannem. To i skąd dzieci-z drugiej strony to i dobrze-BO ORGANIZM NIEPRZYSTOSOWANY DO ŚRODOWISKA NIE ROZMNAŻA SIĘ. Rozmnażać się będą tylko bogobojne katoliczki.
Piksel
4 miesiące temu
Jest nas stanowczo za dużo. Jeśli z tych 7,8 mld zejdziemy do powiedzmy 5 mld, to tylko lepiej dla planety i przyszłych pokoleń. Mniej zanieczyszczenia, ciszej, więcej żywności i wody.
Pawleno21
4 miesiące temu
trzeba płodzić więcej polityków
www
4 miesiące temu
Geniusz z Żoliborza mówił, że jak polki dostana 500+ to będą rodziły na potęgę. To zwykły łapówkarz
Bidon
4 miesiące temu
Trzeba być cnotliwym i się modlić. Ewentualnie mieć po cichu kilkoro dzieciaków na boku lub być ukrytym pedofilem. A najlepiej "przebrać się" za księdza. czyli jak wyżej, będzie można wtedy wszystko na boku...
bESvJSMb
Zdeb
4 miesiące temu
I co z tego skoro ludzi jest zbyt dużo na świecie i siejemy takie spustoszenie w przyrodzie im mniej tym lepiej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić