Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|
aktualizacja

Księgowi załamują ręce. Polski Ład im nie służy. "Nie wiemy, jak normalnie pracować"

7
Podziel się:

Z początkiem nowego roku w życie wszedł Polski Ład. W założeniu miał poprawić sytuację klasy średniej. Zmian jest jednak bardzo dużo i są one tak zawiłe, że wśród księgowych pojawia się niepewność. To z kolei powoduje przemęczenie i zniechęcenie do pracy w zawodzie. – Nie wiemy, jak normalnie pracować – rozkładają ręce pracownicy działów księgowości.

Księgowi załamują ręce. Polski Ład im nie służy. "Nie wiemy, jak normalnie pracować"
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Początek nowego roku stoi pod znakiem Polskiego Ładu. Ten miał ułatwić życie większości społeczeństwa. Tymczasem nie minął nawet miesiąc, a niektórzy już mają go dość.

Jedną z takich grup są księgowi, którzy wprost nie nadążają za częstotliwością zmian. Na koniec miesiąca premier zapowiedział, że będzie trzeba wynagrodzenia wyliczać w dwóch systemach – starym i nowym. Następnie decydować, który z nich jest dla nas korzystniejszy.

"To jest kuriozalna sytuacja. Nie możemy normalnie pracować"

Choć w pensjach już jest bałagan, rządzący twierdzą, że to tylko wina problemów z formularzem PIT-2. Księgowi mają na ten temat zupełnie inne zdanie.

To jest kuriozalna sytuacja. (...) Programy kadrowo-płacowe nie są dostosowane do zmienionych przepisów – mówi w rozmowie z oko.press Malwina Stopczyńska ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Problemy powodują zmniejszenie liczby chętnych do pracy w zawodzie. W dodatku rosną także ceny aktualizacji programów księgowych.

Dzwonią na infolinię. Dostają sprzeczne informacje

Ministerstwo postanowiło wyjść na przeciw oczekiwaniom księgowych. Otworzono specjalną infolinię. Można na niej dopytać o niejasne rozwiązania. Sęk w tym, że księgowi często otrzymują sprzeczne informacje.

To jest bardzo zła sytuacja, która zniechęca do pracy w zawodzie księgowego, gdy istnieje taka niepewność przepisów. Prowadząc w stowarzyszeniu kursy, przygotowujemy księgowych na konieczność ustawicznego doskonalenia zawodowego. Prawo może się zmieniać raz w roku, możemy się przeszkolić – ocenia Stopczyńska. – Ale jeśli zmienia się kilka razy? Albo z tygodnia na tydzień? Częstotliwość zmian jest nieakceptowalna, uniemożliwia normalne wykonywanie obowiązków. Wszyscy jesteśmy już przemęczeni – dodaje księgowa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
staryniedźwie...
6 miesięcy temu
Co to za księgowi co nie potrafią na podstawie ustawy sporządzić na excelu listy płac.
Adam N 1973
6 miesięcy temu
Chaos wywołały poprawki do Polskiego Ładu. Bez ulgi dla klasy średniej i innych byłby prosty do obliczenia. Wystarczyło obniżyć składkę zdrowotną z 9 do 8, czy nawet 7,5%. I żadna ulga dla klasy średniej nie byłaby potrzebna
Logik
6 miesięcy temu
Patopolska w każdym wymiarze. Dno i metr mułu. Żałuję że jak miałem okazję nie wyjechałem do Niemiec.
Andy-57
6 miesięcy temu
Faktycznie panuje kompletny bałagan i nie wiadomo jak liczyć wynagrodzenia a szczególnie dla pracujących emerytów, rencistów, osób dorabiających u innych pracodawców na zlecenie. A jak wyjaśnić to wszystko pracownikom. Co będzie na koniec roku, czy będziemy dopłacać, czy nie?. Pracuje na stanowisku księgowego od 45 lat i nie pamiętam większego bałaganu.
Irena
6 miesięcy temu
Hahahaha śmiech przez łzy. To są jakieś jaja co oni robią. Żarty o kpiny z Polaków
Księgowa
6 miesięcy temu
wreszcie coś o księgowych, które same od lat zmagają się z gąszczem trudnych przepisów.Niedoceniane i ciche, zestresowane mrówki do pracy. To do nich dzwonią ludzie w pierwszej kolejności aby dowiedzieć się o zmianach przepisów.One muszą wiedzieć wszystko,ale artykuły zawsze tylko o tych samych narzekających zawodach.
Anka
6 miesięcy temu
Moja ksiegowa ma biuro rachunkowe od 1993 roku-twierdzi, że takiego chaosu jeszcze nigdy nie było.Miało być lepiej-a wyszło jak zawsze...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić