Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Kto by pomyślał? Psy tak bardzo podobne do ludzi. Zaskakujące odkrycie

5

Badania przeprowadzone na Węgrzech pokazują, że psiaki nudzą się życiem i mniej ekscytują nowymi doświadczeniami po osiągnięciu wieku średniego. Pozostałe cechy, w tym poziom aktywności i towarzyskość nie zmieniły się.

Kto by pomyślał? Psy tak bardzo podobne do ludzi. Zaskakujące odkrycie
Po kilku latach psy coraz mniej ekscytują się życiem. (Pixabay)

Naukowcy z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie odkryli, że psy przeżywają kryzys wieku średniego. W ciągu kilku ostatnich lat poddali 217 psów rasy border collie - w wieku od sześciu miesięcy do 15 lat - różnym testom, aby określić ich osobowości.

Okazało się, że gdy pies ma około trzech lat, co jest początkiem wieku średniego, jego ekscytacja i radość z nowych sytuacji maleją. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, wykazało, że osobowość psów zmienia się w bardzo złożony sposób na przestrzeni ich życia.

Psy po latach nie ekscytują się życiem

Po trzech latach pies coraz rzadziej poszukuje nowych doznań, jest też coraz mniej ciekawski. Natomiast rozwijają się inne cechy m.in. skupienie uwagi, zdolność rozwiązywania problemów czy też posłuszeństwo. W wieku około 6 lat te cechy osiągają już stabilny poziom.

Zobacz także: Niedowidzący pies w parku. Rozpoznał swojego pana po zapachu

Jednak niektóre cechy pozostają niezmienione przez wiek. Na przykład naturalnie aktywne psy zachowują energię przez lata, podczas gdy leniwe psiaki zawsze będą ospałe. Badanie wykazało także, że z wiekiem lepiej znoszą frustrację związaną z przeciwnościami losu.

Towarzyskość psa pozostaje niezmienna przez całe życie, więc nieśmiały szczeniak nie zmieni się z biegiem lat. Współautor badania, dr Friederike Range, mówi, że zajmowanie się tą samą grupą psów przez lata pozwoliło lepiej je zrozumieć i dało podwaliny do kolejnych badań nad cechami naszych pupili.

Obserwowanie tych samych psów przez cztery lata pozwoliło nam zająć się nie tylko kwestią stabilności osobowości, ale także kwestią różnic indywidualnych w rozwoju osobowości, to znaczy, czy psy o określonych profilach osobowości zmieniają się bardziej niż inne – powiedział naukowiec.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić