Kto ma większe szanse na znalezienie pracy? Wysłali setki CV i już wiedzą

Badacze z Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili sprawdzić, na ile narodowość ma znaczenie przy wyborze kandydatek do pracy. W tym celu przygotowali dwa zestawy fikcyjnych CV: w jednej grupie znalazły się Polki, a w drugiej Ukrainki. Jak zareagowali potencjalni pracodawcy?

Kto ma większe szanse na znalezienie pracy? Wysłali setki CV i już wiedzą
Badacze wysłali setki CV (Pexels, Nati)

Przebywający w Polsce obywatele Ukrainy to w większości kobiety. Jak wygląda sytuacja Ukrainek na polskim rynku pracy? Czy łatwo im otrzymać zatrudnienie?

Jak informuje wyborcza.biz, wśród osób, które znalazły schronienie w naszym kraju, aktywnych zawodowo jest 65 proc. Z badań wynika, że kobietom trudniej znaleźć pracę, niż mężczyznom. A jakie szanse na otrzymanie pracy ma Ukrainka w porównaniu z Polką?

Możemy się o tym przekonać dzięki badaczom z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ci przygotowali dwa zestawy fikcyjnych CV, opisujące zbliżone umiejętności. Jak informuje wyborcza.biz, podstawowa różnica polegała na tym, że jedną grupę stanowiły Polki, a drugą - Ukrainki. W obu przypadkach CV rozesłano w odpowiedzi na ogłoszenia na portalach OLX i Pracuj.pl, zamieszczone przez pracodawców z różnych części Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury dzisiejszych 40-latków. "Tam się źle dzieje"

Pod uwagę wzięto zarówno wyższe stanowiska, jak i te, które nie wymagają wielu kwalifikacji. Co się okazało po tym ciekawym eksperymencie?

CV fikcyjnej kandydatki z Polski na pracę niewymagającą wielu kwalifikacji przeszło do dalszego etapu w 27,6 proc. przypadków, a Ukrainki w 19,5 proc. przypadków – opisuje wyborcza.biz.

Jeśli chodzi o rekrutację na wyższe stanowiska, na 121 ofert do Polki oddzwaniano 20 razy, a do Ukrainki – 15. Na 375 rozesłanych ukraińskich CV, rekruterzy oddzwonili do 56 fikcyjnych kandydatek.

Zarobki Ukraińców w Polsce

Warto podkreślić, że – jak wynika z badań NBP – wśród uchodźców z Ukrainy odsetek obywateli z wykształceniem wyższym wynosi 48 proc. Zdaniem ekspertów NBP, "przebywające w Polsce osoby z Ukrainy można zatem uznać za osoby dobrze wykształcone".

NBP na podstawie ankiet sprawdził również, jakie są przybliżone zarobki Ukraińców w Polsce. W raporcie czytamy, że "w przypadku uchodźców relatywnie często deklarowane były zarobki na poziomie niższym niż 3000 zł netto" (49 proc. odpowiedzi). Na nieco wyższe zarobki mogą liczyć imigranci przedwojenni (wśród nich takie zarobki otrzymuje 21 proc. ankietowanych)".

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić