Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Lech Wałęsa wydał oświadczenie. "To kolejne oszczerstwo"

283
Podziel się:

W piątek Lech Wałęsa usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań. Chodzi o wypowiedzi dotyczące dokumentów SB znalezionych w tzw. szafie Kiszczaka. Były prezydent odniósł się już do tej sprawy.

Lech Wałęsa wydał oświadczenie. "To kolejne oszczerstwo"
Lech Wałęsa (Getty Images, Artur Widak)

Lech Wałęsa opublikował oświadczenie na Facebooku. "Do stawianego mi dziś zarzutu nie przyznaję się, a sam fakt stawiania mi go uważam za haniebny. Jest to kolejne oszczerstwo, próba zdyskredytowania mnie w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji umniejszenie mojej roli w historii" - napisał były prezydent.

Mam nadzieję, że osoby, które doprowadziły do postawienia mi tego haniebnego zarzutu, poniosą za to kiedyś odpowiedzialność. Prokuratura nie jest miejscem do ustalania prawd historycznych - prawdę o tamtych czasach ustalą historycy, a wyroków historii nie boję się - dodał.

Później zaznaczył, że nie będzie przed prokuratorem tłumaczył się ze swoich działań, "które przyniosły zwycięstwo Solidarności, wolność Polsce, a w konsekwencji upadek komunizmu".

Korzystam z przysługującego mi prawa i odmawiam składania wyjaśnień - podkreślił.

Lechowi Wałęsie grozi do trzech lat więzienia

W piątek prokuratura IPN postawiła zarzuty składania fałszywych zeznań Lechowi Wałęsie. Nie przyznał się on do stawianych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Pion śledczy IPN donosi, że śledztwo dotyczy zeznań, które były prezydent złożył w 2016 roku - w toku postępowania karnego w sprawie podrobienia na jego szkodę dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-76.

Wałęsa zaprzeczył, by sporządzał i podpisywał okazane mu dokumenty, które znajdowały się w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek".

Prokuratorzy IPN uważają jednak, że wiarygodność zeznań Lecha Wałęsy podważa opinia biegłych z zakresu badania pisma ręcznego i korespondujące z nią dowody na to, że dokumenty są autentyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(283)
Zly
10 miesięcy temu
Piotrowicz z ziobrem go osądzi, a prawda nie jest ważna w tych czasach, ważne kto jest przy korycie,
Wit
10 miesięcy temu
Gdyby zamiast politycznych dinozaurow i towarzyszacym im lizusom karierowiczom dorobkiewiczom wybrac 20 madrych ludzi ktorzy dorobili sie sami majatku poprzez prowadzenie swoich firm i dac im stery pantstwa......to dzisiaj nie tylko politycy w Polsce byliby bogaci ale zwykli ludzie tez.A tak mamy bogaty rzad i biedny narod.....
polka
10 miesięcy temu
Panie Lechu Prezydencie RP cenimy Pana za wkład do naszej wolności. Śpiochy i miernoty Panu niestety zazdroszczą
Popo ważnie
10 miesięcy temu
Niepoczytalny Bolek będzie wyrok
Opozycjonista...
10 miesięcy temu
Bolek tonacy brzytwy się łapie,
Kasia
10 miesięcy temu
Mnie tylko jedno dziwi - Wałęsa, wróg komuny, przywódca Solidarności, internowany, przesłuchiwany przez SB, ale nigdy mu włos z głowy nie spadł od tych katów, którzy innych działaczy solidarności torturowali, więzili, głodzili, a nawet zabijali, a Wałęsa internowany żył z rodziną w tym czasie, jak pączek w maśle.
Weronika
10 miesięcy temu
Dobrze że trafił na sędziego z nowo wybranych czyli uczciwego a nie przekupnego lub swojego O sędziach można by mówić wiele ale dopóki nie będzie oczyszczenia tej instytucji to niestety trzeba będzie zapisać się do lewicy lub PO to sprawy nigdy się nie przegra
Janek
10 miesięcy temu
Sądy nigdy się nie oczyściły z sędziów z PRL-u co miało być zrobione 1980 roku Ci sędziowie z PRL-u i iustiti są opłacani i szkoleni przez lewicę i totalną niby przez Sorosa , więc są na ich usługach Można sprawdzić w internecie
Unforgiven
10 miesięcy temu
Pierwszy megaloman RP.... żałosne...
bolek
10 miesięcy temu
"nie kcem ale muszem to poWIEDZIEĆ - TO NIE ja donosiłem TO KRECIK LOLEK TOLA I REKSIO KABLOWALI jaTYLKO grałem W TOTOLOTKA"?
PJanek
10 miesięcy temu
Każdy oskarżony ma prawo mówić nawet nieprawdę i nie można go skazać za fełszywe zeznania.
makary
10 miesięcy temu
Kto ma prokuraturę ten może oskarżyć każdego o co tylko chce, a kto ma jeszcze sądy może skazać każdego za byle co i tak się stanie jeśli nadal będzie rządzić pis. Ciemny lud na nic lepszego nie zasługuje.
Polak
10 miesięcy temu
Kiszczak z tajnymi służbami to zrobił a Wałęsa był tylko pionkiem do tego interesu.
Pol
10 miesięcy temu
Co ma imunitety jak sędziowie posłowie powinni to zabrać jak w Niemczech .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić