Lech Wałęsa wydał oświadczenie. "To kolejne oszczerstwo"

445

W piątek Lech Wałęsa usłyszał zarzut składania fałszywych zeznań. Chodzi o wypowiedzi dotyczące dokumentów SB znalezionych w tzw. szafie Kiszczaka. Były prezydent odniósł się już do tej sprawy.

Lech Wałęsa wydał oświadczenie. "To kolejne oszczerstwo"
Lech Wałęsa (Getty Images, Artur Widak)

Lech Wałęsa opublikował oświadczenie na Facebooku. "Do stawianego mi dziś zarzutu nie przyznaję się, a sam fakt stawiania mi go uważam za haniebny. Jest to kolejne oszczerstwo, próba zdyskredytowania mnie w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji umniejszenie mojej roli w historii" - napisał były prezydent.

Mam nadzieję, że osoby, które doprowadziły do postawienia mi tego haniebnego zarzutu, poniosą za to kiedyś odpowiedzialność. Prokuratura nie jest miejscem do ustalania prawd historycznych - prawdę o tamtych czasach ustalą historycy, a wyroków historii nie boję się - dodał.

Później zaznaczył, że nie będzie przed prokuratorem tłumaczył się ze swoich działań, "które przyniosły zwycięstwo Solidarności, wolność Polsce, a w konsekwencji upadek komunizmu".

Korzystam z przysługującego mi prawa i odmawiam składania wyjaśnień - podkreślił.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Lechowi Wałęsie grozi do trzech lat więzienia

W piątek prokuratura IPN postawiła zarzuty składania fałszywych zeznań Lechowi Wałęsie. Nie przyznał się on do stawianych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Pion śledczy IPN donosi, że śledztwo dotyczy zeznań, które były prezydent złożył w 2016 roku - w toku postępowania karnego w sprawie podrobienia na jego szkodę dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-76.

Wałęsa zaprzeczył, by sporządzał i podpisywał okazane mu dokumenty, które znajdowały się w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek".

Prokuratorzy IPN uważają jednak, że wiarygodność zeznań Lecha Wałęsy podważa opinia biegłych z zakresu badania pisma ręcznego i korespondujące z nią dowody na to, że dokumenty są autentyczne.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić