Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Leśnik pokazał rybę z Polski. "To jeden z największych hardkorowców na świecie"

71

Karaś. Z pozoru zwykła ryba, która nie wyróżnia się niczym niezwykłym. Kiedy jednak przyjrzymy się jej dokładniej, okazuje się, że taki pogląd mija się z prawdą. "To jeden z największych hardkorowców na świecie" - stwierdził nie bez powodu autor książki przyrodniczej, leśnik Dariusz Dziektarz. Widzieliście, że te ryby wytwarzają alkohol?

Leśnik pokazał rybę z Polski. "To jeden z największych hardkorowców na świecie"
Ławica karasi na mieliźnie. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Wissawa Chamaboon)

Karaś srebrzysty (Carassius gibelio), znany również jako karaś srebrny, to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Jest blisko spokrewniony z karasiem złotym (Carassius carassius) i często bywa z nim mylony. Karaś srebrzysty jest popularny wśród wędkarzy i akwarystów, a także pełni ważną rolę w ekosystemach słodkowodnych.

Ryba ta może osiągać długość do 30-35 cm, choć zazwyczaj jest mniejsza. Żywi się roślinami wodnymi, drobnymi bezkręgowcami, a czasem także mniejszymi rybami i detrytusem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące skaczących ryb na jeziorze. Niezwykłe nagranie z Chin

Alkohol i inne ciekawostki. Tego o karasiach nie wiedziałeś

Karaś srebrzysty wykazuje niezwykłą zdolność do przetrwania w środowiskach o bardzo niskim poziomie tlenu. To dzięki specjalnemu mechanizmowi metabolicznemu, który pozwala mu przekształcać w warunkach beztlenowych mleczan (produkt fermentacji mleczanowej) w etanol (alkohol), który następnie jest wydalany przez skrzela.

Karaś to ryba, którą najczęściej traktujemy dosyć... lekceważąco (delikatnie mówiąc). Tymczasem to jeden z największych hardkorowców na świecie - uwięziony pod lodem wytrzymuje miesiącami bez tlenu, głównie dzięki temu, że sam produkuje i wydycha... alkohol! - napisał na swoim profilu w serwisie X Dariusz Dziektarz, autor książki pt. "Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody".
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Mechanizm ten jest wyjątkowy i rzadko spotykany w świecie kręgowców. Karaś srebrzysty aktywuje tę zdolność, gdy znajduje się w środowisku wodnym, gdzie poziom tlenu jest bardzo niski, jak to często ma miejsce podczas zimy, gdy zbiorniki wodne są pokryte lodem. Warunki beztlenowe powodują, że większość ryb w takim środowisku by szybko zginęła z powodu niedotlenienia i nagromadzenia toksycznego kwasu mlekowego, będącego efektem fermentacji mleczanowej.

Karaś srebrzysty jednak potrafi przekształcić ten kwas mlekowy dalej w alkohol, który jest znacznie mniej toksyczny i może być bezpiecznie usuwany z organizmu przez skrzela.

Wnioski

To niezwykłe przystosowanie pozwala karasiowi srebrzystemu przetrwać w ekstremalnych warunkach, gdy inne ryby nie są w stanie tego zrobić. Odkrycie to jest interesujące nie tylko z punktu widzenia biologii i ekologii, ale także może mieć zastosowania w przemyśle biotechnologicznym oraz innych dziedzinach nauki, gdzie zrozumienie procesów fermentacji anaerobowej jest kluczowe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić