Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 
aktualizacja 

Litwini biorą Białorusinów pod lupę. Powodem obawy o "bezpieczeństwo narodowe"

W listopadzie 2022 roku Litwa wprowadziła specjalny kwestionariusz dla Białorusinów i Rosjan, którzy chcieli na dłużej wjechać na terytorium państwa. Teraz Departament Migracji przyjrzy się osobom, które tym obowiązkiem nie były do tej pory objęte.

Litwini biorą Białorusinów pod lupę. Powodem obawy o "bezpieczeństwo narodowe"
Litwa już od ponad roku uważniej sprawdza przybyszów z Białorusi i Rosji (GETTY, SOPA Images)

Pod kątem struktury narodowościowej Litwa jest krajem dość homogenicznym. Być może nie aż tak, jak np. Polska przed rosyjską agresją na Ukrainę, lecz nadal aż 84,6 proc. mieszkańców tego państwa identyfikuje się jako Litwini, a przynajmniej tak było w 2021 roku, gdy przeprowadzany był najnowszy jak do tej pory spis powszechny.

Najliczniejszą mniejszością są Polacy - 6,5 proc., a następnie Rosjanie - 5 proc. i Białorusini - 1 proc. I to właśnie ci ostatni znaleźli się na cenzurowanym litewskiego rządu, który ma zamiar dokładnie wziąć ich pod lupę.

Jak informuje litewski portal "Delfi" Departament Migracji ma przyjrzeć się kilkunastu tysiącom obywateli Białorusi, którzy obecnie znajdują się na terenie Litwy. W tej grupie znajdują się osoby, które nie miały okazji przechodzić dodatkowych kontroli wprowadzonych po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szturm imigrantów na Litwę. Cimoszewicz: Białoruś ma w tym dwa konkretne cele
Sprawdzimy wszystkich Białorusinów, którzy otrzymali pozwolenie na pobyt na Litwie w celu podjęcia pracy przed wprowadzeniem kontroli i obowiązkowego kwestionariusza. Na Litwie jest takich Białorusinów ok. 18 tysięcy, może nawet 20 tysięcy - potwierdziła Gudzinskaite.

Specjalny kwestionariusz dla Białorusinów i Rosjan. Tak Litwa odsiewa jednostki "zagrażające bezpieczeństwu narodowemu"

Departament Migracji argumentuje swoje działania chęcią zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla swoich obywateli. Kwestionariusz został bowiem przygotowany w celu wychwytywania osób, które mogą budzić "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy".

W kwestionariuszu można znaleźć m.in. pytania dotyczące aneksji Krymu przez Rosję, stosunku do wojny w Ukrainie i akceptację rosyjskich działań wojennych. Na podstawie dokumentu, który został wdrożony w listopadzie 2022 roku, aż 1644 Białorusinów zostało uznanych za zagrożenie, a ich pozwolenia na pobyt na terytorium Litwy zostały cofnięte.

– Wśród Białorusinów, których pobyt na Litwie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, około 60 procent pracowało w strukturach białoruskiego MSW lub instytucjach państwowych, około 30 procent służyło w Siłach Zbrojnych Republiki Białorusi, a około 10 procent – pracowało w tamtejszym przemyśle wojskowym lub innych strategicznych obiektach - informował na początku lutego 2024 roku Departament Bezpieczeństwa Narodowego Litwy.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić