Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Łódzkie. Katastrofa ekologiczna. Wyciekły tysiące litrów ropy

15
Podziel się:

W sobotę doszło do wycieku ropy do zbiornika wodnego w Rogowie nieopodal Łodzi. Ropa zaczęła uwalniać się z zakopanej pod ziemią amatorskiej instalacji do jej wykradania. Według służb do okolicznych wód i gruntów mogły wyciec tysiące litrów.

Łódzkie. Katastrofa ekologiczna. Wyciekły tysiące litrów ropy
Do wycieku doszło w miejscowości Rogów w gminie Brzeziny. (Getty Images, Win McNamee)

Do wycieku doszło najprawdopodobniej w sobotę rano. O śladach ropy na powierzchni zbiornika na rzece Mrodze powiadomili policję i straż pożarną wędkarze. Jak się okazało wyciek doszło do wycieku na bardzo dużą skalę.

W akcji usuwania jego skutków brało udział aż 15 zastępów straży pożarnej z Łodzi, i Piotrkowa Trybunalskiego oraz pogotowie przedsiębiorstwa PERN do którego należał ropociąg.

Jak donosi "Fakt", dotychczas strażakom udało się zebrać około 3,5 tony ropy z obszaru około 4,5 hektara. Do gruntu, rzeki Mrogi oraz zbiornika w miejscowości Rogów Górka zostało zapewne uwolnione dużo więcej substancji.

Czytaj także:

Oznacza to katastrofalne szkody dla lokalnego środowiska. Nie wiadomo ilu rybom ze zbiornika udało się przeżyć. To również tragedia dla innych zwierząt oraz okolicznej roślinności, w tym upraw.

Wczoraj przed południem (sobota 27 czerwca) otrzymaliśmy informację o tym, że w miejscowości Rogów Górka na tamtejszym zbiorniku wodnym pojawił się ślad substancji ropopochodnej. Po szczegółowej analizie wiemy już, że w tym miejscu doszło do rozszczelnienia rurociągu, którego przyczyną była nielegalna wpinka. – mówił "Faktowi" Zbigniew Baranowski z działu komunikacji PERN, który dodał, że jak na razie przesył substancji został wstrzymany.

Wspomniana przez Baranowskiego "wpinka" to metoda kradzieży ropy, polegająca na dokonaniu odwiertu i podpięciu własnej rury, do rurociągu transportującego ciecz. Dzięki temu część ropy trafia do zbiorników złodziei bez wiedzy operatora. W tym przypadku "wpięli się" oni pod ropociąg Płock-Koluszki.

Obecnie trwają działania powiatowego inspektora środowiska oraz policji, która ma ustalić kto ponosi winę za kradzież oraz wyciek ropy.

Zobacz także: Norylsk. Katastrofa ekologiczna w Rosji. Paliwo coraz bliżej Oceanu Arktycznego

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
D.ario
2 lata temu
Panowie i panie.Patrzeć trzeba na to z przymrużeniem oka Rogów żadne Mazury 4,5 h. .?wioska bogata poradzą sobie.Miejmy nadzieję że prokuratura dopadnie ludzi winnych i współwinnych.Rogów jako Rogów niech poniesie koszty z własnych środków.
TingaTinga
2 lata temu
Większość rurociągów wyposażona jest w systemy detekcji wycieków (w tym kradzieży) opare o conajmniej dwie niezależne metody. Najprawdopodobniej coś nie zadziałało poprawnie, lub system był źle skalibrowany, nie uruchomiony.
Nes
2 lata temu
Przykład idzie z góry.
Edi
2 lata temu
Z cysterny kolejowej najłatwiej ukraść.
Beka
2 lata temu
Raf ma tam poparcie
J23
2 lata temu
To wina trzaskowskiego i po bo winny musi by to jest domeną tego motłochu z pis
fgfggf
2 lata temu
To jest ropociąg, którym transportuje się czysty olej napędowy i benzynę do Koluszek.
chris
2 lata temu
Kiedy z naszego narodu usuniemy złodziejstwo?, nie liczy się las, jezioro, czy nawet drugi człowiek, liczę się tylko JA.
maciek
2 lata temu
niedawno pisali że w Rosji jest bałagan
Ana
2 lata temu
Sąd "wolny niezalezny "bardzo!!!"będzie sprawdzał,odraczal,odraczal,odraczal,...a potem umorzy,przedawni - tysiące przedawnień, umorzeń!!!
Zaz
2 lata temu
Chyba amatorską instalację to podzieli amatorzy A ropa wydobywala się z rurociągu
Moplik.
2 lata temu
Co chcecie . Gdyby takie firmy płaciły kary w milionach to by tego nie zrobili.
wojak
2 lata temu
Hotel nad Mrogą.....polecam, wspaniałe wspomnienia pozdrawiam Paulinkę.
gosc
2 lata temu
Po co kraść surową ropę naftową - jak to przerobić na benzynę lub olej napędowy?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić