Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Dalsza ewolucja człowieka. Szokujące wnioski naukowców

39
Podziel się:

Nowe badanie wykazało, że ludzie mogą w przyszłości stać się… jadowici. Naukowcy odkryli związek między gruczołami ślinowymi u ssaków a gruczołami jadowymi u węży.

Dalsza ewolucja człowieka. Szokujące wnioski naukowców
Naukowcy odnaleźli zależność między gruczołami jadowymi a ślinowymi (Getty Images)

Badanie wykazało prawdopodobieństwo, że w pewnych warunkach środowiskowych ludzie lub inne ssaki, np. myszy, mogą stać się jadowici. Prawdopodobieństwo jest małe, ale istnieje. Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Szokujące wnioski naukowców

W ramach badania naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST) oraz Australian National University poszukiwali genów u ssaków, które współpracują z genami jadu i oddziałują z nimi. W tym celu porównywali gruczoły jadowe tajwańskiego węża habu, identyfikując około 3000 z tych genów.

Badacze odkryli, że geny te są niezbędne do ochrony komórek przed stresem ze względu na produkcję dużej liczby białek. Podobne geny znaleziono również u wielu różnych ssaków, takich jak szympansy, ludzie, a nawet psy.

Następnie naukowcy wykazali, że geny w próbkach tkanki gruczołów ślinowych ssaków zachowują się podobnie do genów występujących w gruczołach jadu węża. To doprowadziło ich do wniosku, że może istnieć funkcjonalne połączenie między nimi.

Główny autor badania Agneesh Barua powiedział: "Wielu naukowców intuicyjnie wierzyło, że to prawda, ale jest to pierwszy prawdziwy solidny dowód na teorię, że gruczoły jadowe wyewoluowały z wczesnych gruczołów ślinowych".

Podczas gdy węże prowadzają do jadu wiele różnych toksyn i zwiększają liczbę genów odpowiedzialnych za wytwarzanie jadu, ssaki, takie jak ryjówki, wytwarzają prostszy jad, który jest bardzo podobny do śliny.

Eksperymenty przeprowadzone w latach 80. XX wieku wykazały również, że samce myszy wytwarzały "związki w swojej ślinie, które są wysoce toksyczne po wstrzyknięciu ich szczurom".

Jeśli w pewnych warunkach ekologicznych myszy, które wytwarzają więcej toksycznych białek w swojej ślinie, będą miały większy sukces reprodukcyjny, to za kilka tysięcy lat będziemy mogli spotkać myszy jadowite - dodał Barua
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
007
12 miesięcy temu
Jadowici, to ludzie już są. Wystarcz uwagę zwrócić, to otrzymasz słowną wiąchę.
Ktoś
rok temu
A to raczej sie nie stanie przynajmniej do roku 10101010101
Tru
rok temu
W ramach moich badań społeczeństwa głupieją i niedługo będziemy mieli epidemię 1/2 główków.
Pawcio
rok temu
Wielkie mi co, wielu Polaków już dawno to odkrył nazywając teściowe żmijami.
rtm
rok temu
czekamy na tego typu sensacje na temat koronawirusa. Zapłata gwarantowana za 3000 lat. Ameryka to, co dziwne, zepsuty kraj. Tam powiedzieć że 2+2=4 to molestowanie, hejt, albo ograniczenie wolności i sugerowanie odpowiedzi.
nick
rok temu
No i już pewna posłanka co jadła sałatkę podczas obrad ma jad
Kobretti
rok temu
Hahaha, nie prawda, to już widać na co dzień
Joseph
rok temu
Niektórzy to jadowici już są tylko tego jadu nie umią wstrzykiwać, to plują jadem słownie.
Tyui
rok temu
Po szczepionkach plemienia węża z pewnością
Drodzy jurnal...
rok temu
No właśnie .Stop Hejt
daswea
rok temu
ludzie od dawna są jadowici , a mozna nawet nazwać ich wampirami bo wyssysają z ludzi energie powodują w innych ludziach depresje , dlatego od samego urodzenia trzeba mówić dzieciom ze muszą mieć wy*** albo walczyć z problemami jak to się mówi bo inaczej zejdą kiedyś na sanie .
Tedi
rok temu
Może staniemy się wampirami i będziemy pić krew po przechorowaniu Covida jak nietoperze
Dario
rok temu
Przekształca się w zoombi i będą się nawzajem pożerać z jednej strony PO a z drugiej PiS
Rumata
rok temu
Powaznie ja juz takich znam.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić