Dalsza ewolucja człowieka. Szokujące wnioski naukowców

56

Nowe badanie wykazało, że ludzie mogą w przyszłości stać się… jadowici. Naukowcy odkryli związek między gruczołami ślinowymi u ssaków a gruczołami jadowymi u węży.

Dalsza ewolucja człowieka. Szokujące wnioski naukowców
Naukowcy odnaleźli zależność między gruczołami jadowymi a ślinowymi (Getty Images)

Badanie wykazało prawdopodobieństwo, że w pewnych warunkach środowiskowych ludzie lub inne ssaki, np. myszy, mogą stać się jadowici. Prawdopodobieństwo jest małe, ale istnieje. Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PNAS.

Szokujące wnioski naukowców

W ramach badania naukowcy z Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST) oraz Australian National University poszukiwali genów u ssaków, które współpracują z genami jadu i oddziałują z nimi. W tym celu porównywali gruczoły jadowe tajwańskiego węża habu, identyfikując około 3000 z tych genów.

Badacze odkryli, że geny te są niezbędne do ochrony komórek przed stresem ze względu na produkcję dużej liczby białek. Podobne geny znaleziono również u wielu różnych ssaków, takich jak szympansy, ludzie, a nawet psy.

Następnie naukowcy wykazali, że geny w próbkach tkanki gruczołów ślinowych ssaków zachowują się podobnie do genów występujących w gruczołach jadu węża. To doprowadziło ich do wniosku, że może istnieć funkcjonalne połączenie między nimi.

Główny autor badania Agneesh Barua powiedział: "Wielu naukowców intuicyjnie wierzyło, że to prawda, ale jest to pierwszy prawdziwy solidny dowód na teorię, że gruczoły jadowe wyewoluowały z wczesnych gruczołów ślinowych".

Podczas gdy węże prowadzają do jadu wiele różnych toksyn i zwiększają liczbę genów odpowiedzialnych za wytwarzanie jadu, ssaki, takie jak ryjówki, wytwarzają prostszy jad, który jest bardzo podobny do śliny.

Eksperymenty przeprowadzone w latach 80. XX wieku wykazały również, że samce myszy wytwarzały "związki w swojej ślinie, które są wysoce toksyczne po wstrzyknięciu ich szczurom".

Jeśli w pewnych warunkach ekologicznych myszy, które wytwarzają więcej toksycznych białek w swojej ślinie, będą miały większy sukces reprodukcyjny, to za kilka tysięcy lat będziemy mogli spotkać myszy jadowite - dodał Barua
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić