Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Miliard dolarów w złocie. Wielka Brytania nie odda fortuny prezydentowi Wenezueli

298

Sąd Wielkiej Brytanii wydał orzeczenie w sprawie zwrócenia Nicolasowi Maduro miliarda dolarów w złocie. Ostatecznie wenezuelski polityk i członkowie jego administracji nie otrzymają należności. Powód? Maduro nie jest uznawany za prawowitego prezydenta.

Miliard dolarów w złocie. Wielka Brytania nie odda fortuny prezydentowi Wenezueli
Sąd Wielkiej Brytanii nie uznaje Nicolasa Maduro za prawowitego prezydenta Brazylii (Getty Images, Spencer Platt , Staff)

Jak podaje Fox News, Nicolas Maduro chce uzyskać dostęp do państwowych funduszy. Jednak środki, o które mu chodzi, obecnie znajdują się w brytyjskim banku.

Wielka Brytania nie uznaje Nicolasa Maduro za prawowitego prezydenta Brazylii

Nicolas Maduro deklaruje, że chce wykorzystać fundusze z Banku Anglii, by ratować gospodarkę Wenezueli. Ucierpiała ona wskutek pandemii COVID-19 oraz sankcji, jakie na kraj nałożyły Stany Zjednoczone.

Rząd Jej Królewskiej Mości uznaje pana Guaido jako tymczasowego prezydenta konstytucyjnego Wenezueli i nie uznaje pana Maduro za tymczasowego prezydenta konstytucyjnego Wenezueli – wydał werdykt Sąd w Wielkiej Brytanii (Fox News).
Zobacz także: Zobacz też: Irańska ropa u wybrzeży Wenezueli

Nie tylko Wielka Brytania nie uznaje władzy Nicolasa Maduro. Taką postawę przyjęło jeszcze kilkanaście państw, w tym Stany Zjednoczone. Jak argumentują, Maduro nie został wybrany w sposób zgodny z prawem, ponieważ istnieją uzasadnione wątpliwości co do rzetelności przeprowadzonych wyborów.

Rząd Wenezueli zdeponował w Banku Anglii łącznie 1,8 mld dolarów w złocie. Centralny Bank Wenezueli reprezentuje adwokat Sarosh Zaiwalla, który złożył wniosek o apelację. Jak twierdzi, orzeczenie brytyjskiego sądu w żaden sposób nie odzwierciedla rzeczywistości panującej w jego kraju.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić