oprac. Aneta Polak| 
aktualizacja 

Mogą długo szukać ofiary. Niesamowity widok w polskich lasach

18

Opieńki są bardzo smaczne i bardzo popularne wśród miłośników grzybów. Wyglądają raczej niepozornie, okazuje się jednak, że skrywają też wiele fascynujących sekretów. Lasy Państwowe podzieliły się pewną niezwykłą ciekawostką.

Mogą długo szukać ofiary. Niesamowity widok w polskich lasach
Niezwykłe zjawisko w polskich lasach (Facebook Lasy Państwowe, D. Dzietkarz)

Polskie lasy pełne są interesujących osobliwości przyrody. Możemy się o tym przekonać, obserwując w mediach społecznościowych Lasy Państwowe, które często dzielą się różnymi ciekawostkami dotyczącymi roślin i zwierząt. W większości przypadków chodzi o okazy, o których istnieniu wielu z nas nie ma pojęcia. Tym razem Lasy Państwowe opublikowały zdjęcie ciemnych tworów przypominających sznury, które oplatają murszejące drzewo. Jak się okazuje, intrygujące sznury to nic innego jak ''macki'' grzybów.

Choć może się wydawać, że to opis krwiożerczego grzyba rodem z horrorów, tak naprawdę chodzi o popularne, doskonale nam znane opieńki. Grzyby te, choć niepozorne i smaczne, skrywają pewien ''mroczny sekret'': w znacznym stopniu przyczyniają się do obumierania drzew.

Ryzomorfy, bo tak je nazywamy, służą grzybom do "przemieszczania się" na spore odległości w poszukiwaniu swoich ofiar. W przypadku opieniek przerastają glebę, a po znalezieniu odpowiedniego drzewa wnikają w system korzeniowy i zaczynają rozrastać się pod korą, dając początek charakterystycznym, białym płatom grzybni — wyjaśniają Lasy Państwowe.

Ryzomorfy (nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: rhiza – korzeń i morphe – kształt) rozrastają się w spróchniałym drewnie, w glebie, pod korą drzew, czy też w szczelinach między deskami.

Między innymi właśnie dzięki zdolności do ekspansji, opieńki są... ''największymi organizmami na świecie''!

Gigantyczny grzyb

Większość z nas, stojąc przed koniecznością wskazania ''największego organizmu na ziemi'', zastanawiałby się pewnie, czy wskazać płetwala błękitnego, czy też np. sekwoję olbrzymią. Tymczasem największym organizmem na świecie jest właśnie opieńka!

Konkretnie chodzi o opieńkę ciemną, znalezioną w Ameryce Północnej w stanie Oregon. Jak informują Lasy Państwowe, grzyb opanował powierzchnię ok. 9 km2. Warto podkreślić, że mówimy o opieńce, której wiek szacuje się na około 8000 lat. ''Kto więc wie jakie giganty mamy pod nogami w naszych lasach'' — podsumowano na koniec wpisu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić