Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ESO
|

Morsowały, zanim to stało się modne. Oto co potrafi pluszcz

2
Podziel się

Życie pluszczy związane jest z potokami i strumieniami. Ptaki te morsowały, zanim to stało się modne. Sprawdź, ile potrafią wytrzymać pod lodowatą wodą. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Morsowały, zanim to stało się modne. Oto co potrafi pluszcz
Życie pluszczy związane jest z potokami i strumieniami. (Twitter)
bFdKBTSJ

Upierzenie dorosłych pluszczy jest brązowe, jedynie podgardle i pierś mają kolor biały. Młode są ubarwione szaro, a spód ciała mają szarobiały z poprzecznymi prążkami.

Pluszcze morsowały, zanim to stało się modne

W Polsce pluszcza można spotkać w górskich lasach oraz na Pojezierzu Mazurskim i Suwalszczyźnie, tam, gdzie pofałdowany teren sprzyja szybkiemu spływowi rzek i strumieni. Pluszcze są niezwykle odporne na zimno.

bFdKBTSL
Pluszcze morsowały, zanim to stało się modne. Potrafią nurkować 1,5 m pod powierzchnią wartkiego strumienia i wytrzymać pod lodowatą wodą kilkadziesiąt sekund. Dzięki mocnym pazurkom chodzą po dnie i wygrzebują spod kamieni bezkręgowce - informują leśnicy Lasów Państwowych.

Pluszcz jest ptakiem osiadłym, wędruje tylko wtedy, kiedy "jego" strumień zamarza i nie da się w nim polować. Żywi się głównie wodnymi bezkręgowcami, które wygrzebuje z dna lub wyciąga spod kamieni.

bFdKBTSR

Potrafi nurkować pod prąd, co pomaga mu trzymać się blisko dna strumienia oraz chodzić po nim. Także zimą poluje w wodzie. Najbardziej odpowiadają mu rzeki kamieniste, z dużymi głazami, często zaraz za zaporami i jazami.

Jedna para pluszczy może wykorzystywać nawet dwukilometrowy odcinek strumienia. Gniazdo pluszcz buduje ze ździebeł trawy oraz mchu, blisko wody, nakryte, dobrze zamaskowane, niekiedy pod mostami.

bFdKBTSS
Zobacz także: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdKBTTm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
proszeopomoc
2 tyg. temu
..... gdyby nie sytacja w jakiej się znalazłam nie napisałabym tutaj ...jednak już nie wiem co....robić .. nie mam wyjscia.... dlatego prosze ludzi dobrego serca jakakolwiek pomoc.. mam na imię Marzena Winiarska , Mieszkam w Chełmnie ...na codzień pracuje i uczęszczam do szkoły. .. mieszkam sama w starej kamienicy w mieszkaniu bez toalety, sprawnego ogrzewania i cieplej wody. Muszę ogrzewać mieszkanie farelkami na prąd co jest bardzo kosztowne i większość pieniędzy jakie mam idzie na rachunki za prąd. Dodatkowo spłacam zadłużenie mieszkania w którym mieszkam zrobione przez moją Matkę. Choruje na nadciśnienie i depresje. W listopadzie dotkliwie sie poparzylam ( brzuch) muszę teraz kupować maści by zredukować blizny które są spore....po zakupie leków i zapłaceniu rachunków czasami zostaje mi na miesiąc 150 zł na jedzenie a czasami nawet mniej... Obecnie mam jeszcze 20 zł do 10tego Stycznia....., Często są takie dni w których nie mam za co kupić jedzenia.. musze jakoś przeżyć oraz pokryć choć cześć rachunków by nie martwić się o to czy będę mieć za co jeść.... Jestem na skraju załamania nerwowego,.. nie mam kogo nawet prosić o pomoc....czuje się osamotniona z tym wszystkim.... błagam ludzi dobrego serca o jakakolwiek pomoc bym mogła choiaż na chwile odbić się od dna i zauważyć sens w swoim życiu... Dziękuje za kazda okazana pomoc.. 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 życze wszystkim Dobrej Piątkowej Nocy , Marzena ....
Irmina
2 tyg. temu
Fajny słodziak
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić