Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Miał 88 lat.

Zmarł papież Franciszek

oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

Może wybuchnąć nawet jutro. Będzie można zobaczyć to gołym okiem

68

Gwiazda T Coronae Borealis, oddalona o niemal 3000 lat świetlnych, może wkrótce eksplodować jako nowa. Astronomowie z niecierpliwością czekają na to zjawisko, które może być widoczne gołym okiem.

Może wybuchnąć nawet jutro. Będzie można zobaczyć to gołym okiem
Naukowcy czekają na wybuch T Corona Borealis (NASA)

Gwiazda T Coronae Borealis (T CrB) to fascynujący obiekt w gwiazdozbiorze Korony Północnej, który od lat przyciąga uwagę naukowców. Znajduje się niemal 3000 lat świetlnych od Ziemi i jest układem podwójnym, składającym się z białego karła i czerwonego olbrzyma.

Astronomowie od ponad roku spodziewają się, że T CrB wybuchnie jako tzw. nowa. Jeśli eksplozja nastąpi w odpowiednim czasie, będzie można ją obserwować gołym okiem przez kilka nocy. Dotychczasowe wybuchy miały miejsce w 1866 i 1946 roku, co czyni T CrB tzw. nową powrotną.

Prof. Joanna Mikołajewska z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN wyjaśnia, że biały karzeł przechwytuje materię od czerwonego olbrzyma. Gdy zgromadzi się jej wystarczająco dużo, dochodzi do wybuchu termojądrowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie wojsko stawia na nowe technologie. "Bez wątpienia zmieni oblicze"
Biały karzeł, który ma silną grawitację, przechwytuje materię ze swojego towarzysza (donora). Materia ta gromadzi się na jego powierzchni, jest silnie zgniatana, a jak osiągnie masę krytyczną, to następuje wybuch termojądrowy — opisała w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Mikołajewska.

Nieprzewidywalna natura gwiazdy

Pod koniec 2023 roku zaobserwowano spadek jasności T CrB, podobny do tego sprzed wybuchu w 1946 roku. Mimo to, eksplozja nie nastąpiła w 2024 roku. Prof. Mikołajewska tłumaczy, że tempo przechwytywania materii przez białego karła nie jest stałe, co utrudnia przewidzenie dokładnego terminu wybuchu.

Tempo przechwytywania materii przez białego karła nie musi być stałe, bo nie ma gwiazd, które są idealnie stabilne — stwierdziła badaczka.

Jeśli T CrB wybuchnie, nowa gwiazda będzie widoczna w gwiazdozbiorze Korony Północnej, między gwiazdozbiorami Wolarza i Herkulesa. Zjawisko to może być widoczne gołym okiem przez dwie do trzech nocy, a przy użyciu lornetki nieco dłużej.

Miejmy nadzieję, że wybuchnie niebawem, i że stanie się to między wiosną a jesienią, bo ta część nieba, na której znajduje się T CrB jest dobrze widoczna właśnie wtedy - podsumowała prof. Mikołajewska.

Astronomowie i miłośnicy astronomii z niecierpliwością czekają na to zjawisko, które może dostarczyć cennych danych naukowych i niezapomnianych wrażeń wizualnych.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Biebrzański Park Narodowy płonie. Służby walczą bez wytchnienia
Tragedia na Sardynii. Polak zmarł na pokładzie samolotu
Watykan podał przyczynę śmierci papieża Franciszka
Szokujący pomysł burmistrza z USA. Chce podawać fentanyl bezdomnym
Klaudia zginęła w wypadku. Poruszające, jak żegna ją szkoła
45-letni kardynał na konklawe. Ukończył polskie seminarium
Karmiła piersią na weselu. Tak zareagowali przyjaciele. "To bolało"
Koszmar na Malediwach. Rosjankę chwycił rekin. "Ból niewyobrażalny"
Sceny z festiwalu. Byk wpadł w tłum gapiów
Zabili jej syna. Tak wspomina rozmowę z papieżem. "Odczuł nasz ból"
Siedział na szlaku i ogryzał patyk. Niezwykłe nagranie z Tatr
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić