Na tego grzyba zwróć szczególną uwagę. Kryje wiele tajemnic

0

Sezon na grzybobranie w pełni, dlatego w lesie mogą nas napotkać przeróżne rodzaje grzybów. Okazuje się jednak, że są takie, które interesują nie tylko grzybiarzy, ale też kryminologów. Jeżeli zobaczysz więc niewielkiego fioletowego grzyba, zwróć na niego szczególną uwagę.

Na tego grzyba zwróć szczególną uwagę. Kryje wiele tajemnic
Lakówka ametystowa to znany grzyb w kryminalistyce (Wikimedia Commons)

Późne lato oraz jesień to najlepszy termin na szukanie grzybów. Wtedy w naszych lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. podgrzybki, maślaki, koźlarze i kanie. Wśród wielu gatunków warto jednak zwrócić szczególną uwagę na niewielki fioletowy grzyb. Jest to lakówka ametystowa, która odgrywa bardzo ważną rolę w kryminologii.

Nietypowa fioletowa barwa

Jak informuje haps.pl, lakówkę charakteryzuje nietypowa, fioletowa barwa oraz stosunkowo niewielkie rozmiary — trzon do 5-10 centymetrów. Grzyb posiada blaszki, które nie zmieniają barwy — są rzadkie i grube. Grzyb jest jadalny, choć nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród grzybiarzy.

Na lakówkę ametystową szczególnie zwracają uwagę kryminolodzy. Badania naukowe wykazały, że lakówka ametystowa jest grzybem azotolubnym – najliczniej i najobficiej rośnie w glebie o dużej zawartości amoniaku i związków azotu. Oznacza to, że pojawia się często w miejscach po dawnych cmentarzach, masowe groby, czy miejsca, gdzie zakopano zwłoki.

Grzybiarze doceniają walory dekoracyjne

Grzybiarze najczęściej sięgają po lakówkę przez jej nietypowy wygląd i doceniają głównie jej walory dekoracyjne. Używają jej w słoikach z marynatami oraz na stołach wśród innych potraw. Lakówka zwykle występuje w lasach mieszanych i spotkać ją można nawet do listopada.

Zobacz także: "Palce diabła". Tajemniczy grzyb o woni padliny, który przybył do Polski z Australii
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić