aktualizacja 

Nadchodzi zaćmienie Księżyca. Mamy złe wieści

62

Już za kilka dni odbędzie się zaćmienie Księżyca, które będzie widoczne z naszej planety. To prawdziwa gratka dla fanów obserwacji nocnego nieba. Czy będzie można oglądać je z Polski? Niestety, nie mamy dobrych informacji w tej sprawie.

Nadchodzi zaćmienie Księżyca. Mamy złe wieści
Nadchodzi całkowite zaćmienie Księżyca. Czy będzie widoczne z Polski? (Adobe Stock)

Zjawiska astronomiczne, takie jak całkowite zaćmienie i pełnia Księżyca, budzą ogromne emocje i podekscytowanie. Na to wydarzenie czekają nie tylko miłośnicy astronomii. To rzadkie zjawisko z przyjemnością podziwiają również ci, którzy na co dzień nie interesują się tym, co dzieje się na niebie.

Już wiadomo, że to budzące ciekawość zjawisko nastąpi już we wtorek 8 listopada. Jego kulminacja odbędzie się o godzinie 12:03 czasu polskiego. Skończy się natomiast po ok. 40 minutach.

Warto podkreślić, że do jego obserwacji, w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejszym czynnikiem jest w tym przypadku pogoda, gdyż dobrą obserwację umożliwia jedynie bezchmurne niebo.

Polacy, którzy będą chcieli wypatrywać tego zjawiska, mogą się poczuć jednak mocno rozczarowani. Tym razem nie będzie nam dane zobaczyć zaćmienia w Polsce. Będziemy je mogli jedynie podziwiać na zdjęciach czy nagraniach zza oceanu. Najlepszy widok na zaćmienie Księżyca będą miały bowiem osoby przebywający akurat w Australii i Nowej Zelandii. Zjawisko będzie widoczne także z USA i Kanady.

Kiedy zaćmienie Księżyca w Polsce?

Najbliższe zaćmienie Księżyca, które będzie można oglądać z Polski przewidziane jest dopiero na 7 września 2025 roku. Trzeba będzie zatem jeszcze trochę poczekać, aby cieszyć się tym widokiem z naszej szerokości geograficznej.

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą ziemskim. W zależności od fazy, w której się znajduje, widzimy odpowiednie części jego tarczy. Wpływ na to ma położenie Księżyca względem kuli ziemskiej oraz kąt padania na niego światła słonecznego.

Zobacz także: Kolcówka jabłoniowa. Rzadki grzyb występujący w Polsce
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić