aktualizacja 

Nagranie z Bieszczadów. Leśnicy ostrzegają: Uważajcie na siebie

84

"Uważajcie na siebie. W lesie głośno bzyczy" - uczula Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Leśnicy zwracają uwagę na to, że ostatnie ciepłe dni sprawiły, że uaktywniły się osy. Wybierając się do lasu na grzybobranie albo zwykły spacer, powinniśmy patrzeć pod nogi. Na ziemi mogą leżeć ule pełne żądlących owadów.

Nagranie z Bieszczadów. Leśnicy ostrzegają: Uważajcie na siebie
Uważajcie w lasach. Wymowny komunikat nadleśnictwa (Facebook, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne)

Weekend przyniósł niezwykle wysokie temperatury. W wielu miastach w Polsce termometry pokazały ponad 30 st. C. Najbliższe dni mają być równie upalne, co powinno sprzyjać wyprawom do lasu - w celu grzybobrania czy też zaczerpnięcia świeżego powietrza. Powinniśmy jednak patrzeć pod nogi, na co uwagę zwraca Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne.

Uważajcie w lasach. Wymowny komunikat nadleśnictwa

Leśnicy z Podkarpacia informują, że w lasach na ziemi mogą leżeć ule pełne os. Polują na nie lisy czy borsuki. "Kusi ich, szczególnie czerw (znajdujący się wewnątrz gniazda, zbudowanego z masy przypominające papier - efekt wymieszania przeżutego drewna ze śliną os)" - czytamy w ostrzeżeniu nadleśnictwa.

Osy nie mają dobrej prasy, w przeciwieństwie do pszczół. Nie oznacza to jednak, że nie są to owady pożyteczne. Leśnicy zwracają uwagę na to, że żywią się larwami, gąsienicami i innymi owadami (np. muchami). Niestety, czasem też trudnią się "gangsterką" i pojawiają się w pasiekach, wyrządzając w nich szkody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zalane wioski w Grecji. Ponad 800 ewakuowanych osób

Jeśli ukąsi nas osa, co powinniśmy zrobić? Najprostszym rozwiązaniem będzie zrobienie okładów z octu. Możemy też przyłożyć do skóry plaster cytryny. "Schłodzenie miejsca ugryzienia przynosi natychmiastową ulgę" - przekazali leśnicy z Ustrzyków Dolnych.

Warto też mieć w apteczce maść zawierającą hydrokortyzon lub środki z dimetyndenem. Użądlenia przez osę są szczególnie niebezpieczne dla osób na niego uczulonych. Może bowiem wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Takie osoby powinny mieć przy sobie ampułkostrzykawkę do samodzielnego użycia w sytuacji objawów ciężkiej reakcji alergicznej, zawierającą adrenalinę.

Należy wtedy jak najszybciej udać się do lekarza w celu udzielenia pomocy. Jeśli jest to niemożliwe, wezwać pogotowie ratunkow" - podsumowali leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić