aktualizacja 

Nagranie z Kielc robi furorę. Spójrzcie tylko na księdza

166

Ks. Daniel Olejarczyk z parafii pw. św. Stanisława BM w Kielcach w Wielkanocny Poniedziałek postanowił urządzić śmigus-dyngus najmłodszym wiernym, którzy przyszli na mszę świętą. Internauci są zachwyceni postawą księdza. "Popatrzcie, jaki fajny, sympatyczny ksiądz i ile radości sprawił dzieciakom. Da się?" - czytamy w sieci.

Nagranie z Kielc robi furorę. Spójrzcie tylko na księdza
Ks. Daniel Olejarczyk z parafii pw. św. Stanisława BM w Kielcach w Wielkanocny Poniedziałek postanowił urządzić śmigus-dyngus najmłodszym wiernym. (Facebook)

Ksiądz Daniel Olejarczyk z parafii pw. św. Stanisława BM w Kielcach w drugi dzień Świąt Wielkanocnych postanowił zapewnić trochę atrakcji najmłodszym parafianom. W Lany Poniedziałek, inaczej nazywany także jako śmigus-dyngus, wikary chwycił po mszy za kropidło i obficie "poświęcił" wodą dzieci.

Nagranie z oblewania się wodą pod kieleckim kościołem opublikowano w mediach społecznościowych. Na filmie widać, że świetnie bawiły się nie tylko dzieci i ksiądz, ale i rodzice.

Nie miałem szans - skomentował z uśmiechem poniższe nagranie ks Daniel Olejarczyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Minister Edukacji: rodzic to ten, kto zradza potomstwo. Co ze związkami partnerskimi w Polsce?

Internauci są zachwyceni zachowaniem księdza. Zabawa była przednia.

Kościół na Barwinku. Popatrzcie jaki fajny, sympatyczny ksiądz i ile radości sprawił dzieciakom. Da się? - czytamy na profilu "Scyzoryk się otwiera - satyryczna strona Kielc".

"Z księdzem zawsze jest moc i siła", "Super zabawa", "Cały ksiądz Daniel. Zawsze z uśmiechem. Super! Pozdrawiamy" - komentują nagranie internauci.

Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami.

Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób.

Dyngus polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób.

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa o charakterze ludowym. W odróżnieniu od pierwotnych tradycji, wodą oblewa się wszystkich. Dla żartów mogą być polewane nawet osoby nieznajome.

Zwyczaj jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami. Wielkanoc jest także okazją do kupienia specjalnych gadżetów, dla dzieci takich jak pistolet na wodę czy balon wodny.

W chrześcijaństwie zwyczaj polewania się wodą nawiązywał do oczyszczającej symboliki wody oraz upamiętniania rozpędzania gromadzących się tłumów w Wielki Poniedziałek rozmawiających o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić