Małgorzata Duży| 

NASA pokazuje niewidziane wcześniej zdjęcia lodowego księżyca

6

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej opublikowała zachwycające zdjęcia Jowisza i jego największego lodowego księżyca Ganimedesa. Sonda Juno, podróżując niemal 67 tysięcy km/h, wykonała fotografię z odległości 1038 km od wymienionych obiektów.

NASA pokazuje niewidziane wcześniej zdjęcia lodowego księżyca
NASA pokazało zdjęcia Jowisza i jego największego księżyca (NASA)

Sondzie udało się uchwycić zarówno ciemne, jak i jasne strony księżyca. Na wypuszczonej przez NASA animacji widać także chmury Jowisza, występujące na nim cyklony oraz burze. Zdjęcia zrobiono przed trzydziestym czwartym lotem sondy Juno w czerwcu oraz po nim. Następne ekspedycje zaplanowano na 21 lipca.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej wypuściła zdjęcia z perspektywy “kapitana statku kosmicznego”, ukazujące widok na Jowisza oraz jego największy księżyc Ganimedes.

Zdjęcia największego księżyca w Układzie Słonecznym uchwycono 7 lipca, kiedy sonda podleciała blisko pokrytego lodem Ganimedesa. To niemałe osiągnięcie, bowiem udało jej się pokonać większy dystans niż jakiekolwiek innej maszynie, przynajmniej od czasów przelotu sondy Galileo z roku 2000.

Fotografie ukazują kilka ciemnych i jasnych regionów księżyca, które przypuszczalnie powstały w wyniku sublimacji. Proces ten polega na zamianie lodu w parę wodną. Oprócz tego na zdjęciach uchwycono krater Tros, który jest uznawany za jeden z większych i jaśniejszych na Ganimedesie.

Uchwycono też animację, na której widać słynne na Jowiszu cyklony i burze. Trwający trzy i pół minuty film został opublikowany przez NASA w czwartek 15 lipca. Jest to najbliższe zrobione dotąd zdjęcia księżycowi Ganimedes, który uformował się niemal cztery i pół miliona lat temu, w tym samym czasie co Jowisz.

Zobacz także: Juno Flies Past the Moon Ganymede and Jupiter, With Music by Vangelis

Ganimedes to jedyny księżyc, który ma swoje pole magnetyczne, co powoduje powstawanie zorzy polarnej. Są to wstążki święcącego, naelektryzowanego gazu krążące w regionach biegunów północnego i południowego.

Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić